SPV ساز و کار اروپا نمادین و بی‌فایده – ۱۸دی۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

SPV ساز و کار اروپا نمادین و بی‌فایده – ۱۸دی۱۳۹۷

نگاهی به اظهارات مهره ها و رسانه های رژیم

SPV یا ساز و کار اروپا که قرار بود جایگزین تحریمهای آمریکا شود و تا آخر سال 2018 ارائه شود، همچنان در هاله‌یی از بلاتکلیفی و ابهام قرار دارد. در نتیجه دست اندر کاران این قضیه در وزارت خارجه و دولت روحانی که تا به حال با مشتاقانه وعدة آن را می‌دادند که با اجرایی شدن ساز و کار اروپایی و نفت در برابر کالا، مسائل ناشی از تحریمها حل خواهد شد، اکنون لحن ناامیدانه پیدا کرده و از اروپا گلایه می‌کنند که چرا تا کنون کاری در این مورد نکرده‌اند؟ متقابلاً باند خامنه‌ای بر شدت حملات خود به این باند و به برجام افزوده‌اند. گزارشی در این باره:

گزارش

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه رژیم و ابراز ناامیدی او از ساز و کار اروپا، موجب واکنشهای زیادی از سوی باند خامنه‌ای شده است. بهرام قاسمی، در گفتگویی با خبرگزاری صدا و سیما، ضمن انتقاد از تأخیر اتحادیه اروپایی در اجرای ساز و کار مالی موسوم به SPV گفته بود: اتحادیه اروپا در ایجاد ساز و کار مالی با حسن نظر ورود کرد و اراده سیاسی مثبتی نیز از خود نشان داد اما در طول زمان و طی مذاکرات ماه‌های گذشته، این احساس کم‌کم جدی‌تر شد که کشورهای اروپایی با یک‌سری ناتوانی‌های جدی در اجرای SPV مواجهند».

روزنامة وطن امروز (18دی) در ادامة انعکاس اظهارات سخنگوی وزارت خارجه می‌افزاید: «وی سیطره دلار و همچنین در هم تنیدگی اقتصاد اروپا و آمریکا را از دلایل اصلی تأخیر در اجرای SPV خواند و افزود: اتحادیه اروپایی و حتی 3 کشور اروپایی طرف ایران در برجام نیز در اسارت و گروگان اقتصاد آمریکا هستند، لذا لازم است در جهت استقلال خود و برای ادامه حیات مستقلانه تصمیم بگیرند».

روزنامه شرق (17دی) وابسته به باند اصلاح طلب نیز در یادداشتی با عنوان «با برجام چه باید کرد؟» نوشت: «احتمالا اروپا به زودی سازوکار مالی وعده داده شده را به نحوی تاسیس خواهد کرد؛ هر چند کاملا نمادین، بی‌فایده و غیر موثر باشد.»
شرق سپس می‌افزاید: «این ناکارآمدی عمدتا به ضعف اقتصادی اروپا در برابرآمریکا و همین‌طور ساختارهای قانونی بازارهای اروپا مربوط می‌شود نه اراده دولت‌های اروپایی برای نقض تعهداتشان»!!

وطن امروز (18دی) طی گزارشی با عنوان « قمار بودجه 98 با SPV؟!» بودجة دولت روحانی را به چالش کشیده که در آن صادرات روزانة یک و نیم میلیون بشکه نفت پیش‌بینی شده است. این گزارش هشدار می‌دهد که این میزان صادرات با اتکا به SPV و خرید نفت توسط اروپاییها محاسبه شده در حالی که به هیچ وجه نمی‌توان روی حمایت اروپا حساب باز کرد.

در همین رابطه آخوند پژمانفر از اعضای مجلس ارتجاع با تاکید بر اینکه دولت نباید به ساز و کار مالی اروپا اعتماد کند، گفت: نکته مهمی که وجود دارد این است که دولت به هیچ وجه برای فروش نفت به میزان یک و نیم میلیون بشکه که در لایحه بودجه 98 عنوان کرده، نباید روی SPV حساب باز کند، چون نه راهکارش مشخص است و نه شفافیت درباره آن وجود دارد». پژمانفر در ادامة سخنان خودفاش کرد که هم‌اکنون «نفت با تخفیف 7 تا 10 دلار در حال تحویل است و این برای ما نگرانی‌هایی ایجاد کرده است».

حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارتجاع می‌گوید: «ما هیچ وقت نباید روی وعده‌های غرب که حتی مکتوب و امضا نیز شده است حساب باز کنیم، چه رسد به مواردی که اروپایی‌ها می‌گویند بنا داریم فلان کار را انجام دهیم، چرا که روش آنها همین است و طبق تقسیم کاری که میان آمریکا و اروپا انجام شده، آمریکا با قهریت و مسائلی چون تعیین زمان و زبان سخت صحبت می‌کند و اروپا هم به صورت گام به گام اهداف آمریکا را محقق می‌کند.

یعنی اروپا در ابتدا نه نمی‌گوید ولی با وقت‌کشی همان حرف آمریکا را به کرسی می‌نشاند. SPV نمونه روشنی از همین تقسیم کار است. وی افزود: الان 8 ماه است اروپا سر موضوع ثبت و اجرای کانال ویژه مالی ما را سرکار گذاشته و عملا کشور را معطل کرده است. ضمن اینکه وقت‌کشی و وعده‌های مکرر اروپا موجب شد دولت به بند 3 مصوبه مجلس که خروج از برجام بود عمل نکند.»

بسته اروپایی، هیاهو برای هیچ

موافقت اتحادیه اروپا با اعمال تحریمها علیه رژیم ایران به‌خاطر طراحی سوءقصد در اروپا / پیام مریم رجوی