نگاهی‌به‌رسانه‌های‌جهان ـ‌ ۲۰ ۱۰ ۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

نگاهی‌به‌رسانه‌هی‌جهان ـ‌ ۲۰ ۱۰ ۱۳۹۷
۱. در روزهای اخیر شاهدیم که رژیم آخوندی در عرصه بین‌المللی، با شکست طرح‌های تروریستی وزارت اطلاعات اش، و با لیست‌‌گذاری آن توسط اتحادیه اروپا، در انزوای بیشتری قرار گرفته‌است.

برنامه امروزمان را با مقاله‌ای از لا کروآ  شروع می‌کنیم که در عنوان مطلب خود نوشته:«اتحادیه اروپا، پس از سوءقصد‌ها در خاک خود، تحریم‌هایی علیه رژیم ایران اعمال کرد».

این روزنامه با استناد به مجموعه‌یی از اطلاعاتی که از طرف خبرگزاری‌ها و منابع دیگه منتشر شده، می‌نویسد: «دو مقام دولتی رژیم ایران، سعید هاشمی مقدم و اسدالله اسدی متهم به دست‌داشتن در مجموعه‌ای از قتل‌ها و توطئه برای هدف قرار دادن مخالفان در هلند، دانمارک و فرانسه شدند. در نتیجه آن، اتحادیه اروپا با تحریم‌های خودش، دارایی‌های آن‌ها را مسدود کرد. این تصمیم به اتفاق آرا از طرف اعضای اتحادیه اروپا پذیرفته شد. پاریس هم وزارت اطلاعات رژیم را مسئول طرح خنثی‌شده بمبگذاری در گردهمایی شورای ملی مقاومت دانست. بلافاصله، این شورا آنرا «گامی مثبت و ضروری» ارزیابی کرد و خواستار اخراج عْمال رژیم ایران از خاک اروپا شد».

۲. رژیم ایران با بی‌ثباتی و انزوای بیشتری روبروست. روزنامه عرب نیوز، این عنوان را برای مطلب خود انتخاب کرده و در بررسی این انزوا و بحران‌های گریبانگیر رژیم می‌نویسد: « سال گذشته، سالی پر از چالش برای رژیم ایران بود. فشارها و چالش‌های بی‌شماری برای رژیم در سطح داخلی، منطقهیی و بینالمللی وجود داشت. در شروع سال با تظاهرات عظیم سراسری در شهرها ، تظاهرکنندگان شعارهایی مثل ” نه، به گرانی فزاینده “ سر میدادند. تظاهرات به‌سرعت اوج گرفت و خواستار سرنگونی رژیم و پایان دادن به اصل ولایت فقیه شد».
عرب نیوز در ادامه نوشت:« بهلحاظ منطقه‌یی، رابطه ایران با همسایگانش خرابتر و تنشها بیشتر شده، و رژیم تهران در پهنههای متعددی زیر فشار زیادی قرار دارد. در سطح جهانی هم خروج آمریکا از برجام ، گواه دیگری از تضعیف رژیم است. روابط اروپا با ایران بهرغم تلاش برای حفظ توافقنامه هسته‌یی، پرتنش شده. شاید بشود گفت، در عرصه بینالمللی، سال ۲۰۱۹ یک آزمایش واقعی برای استراتژی «فشار فوقالعادة»، دولت ترامپ بر رژیم ایران باشد..

۳. در اینجا به تحولات جهان می‌پردازیم. روزنامه فایننشال تایمز، به ضرب‌الاجل طرح بریگزیت پرداخته و در عنوان مطلبش آورده: «ترزا می آخرین مانع بر سر راه بریگزیت را پس از رای پارلمان بر‌می‌دارد». و نوشته: «پس از آنکه نمایندگان مجلس انگلستان به دولت فشار آوردند تا «طرح جایگزین» را پیش ببرد، تهدید به وتوی «طرح بدون توافق» ترزا می کردند. نمایندگان مجلس در وست مینستر، پس از یک جدال پارلمانی، به تسریع در زمان بریگزیت رای دادند که در نتیجه توانایی خانم ترزا می به رسیدن به ضرب‌الااجل ۲۹ مارس، را محدود کرد . ۲۹ مارس روزی است که انگلستان قرار است از اتحادیه اروپا خارج شود».

۴. گروه ۴۹ نفرة پناهجویانی که در اواخر دسامبر ورودشان به هر بندر اروپایی منع شده بود و در دریا سرگردان بودند ، در نهایت روز چهارشنبه نوری در انتهای تونل روشن شد و اجازه ورود به مالت را پیدا کردند. در این رابطه، روزنامه نیویورک تایمز نوشته: «پناهجویان سرانجام پس از ۱۹ روز سرگردانی در دریا به ساحل رسیدند». و ادامه میده که: «نخست‌وزیر مالت در بیانیه‌ای گفت که پناهجویانی که در دو کشتی نجات پناه داده شده بودند، از این پس می‌توانند در بین ۹ کشور عضو اتحادیه اروپا توزیع شوند».
نیویورک تایمز می نویسه: بیش از یک هفته، این دو کشتی از ورود به بنادر مدیترانه‌ای ممنوع شده بودند و حتی تا اوایل ژانویه هم، اجازه عبور از مرز دریایی اروپا به آنها داده نمی‌شد. در خلال این مدت، طوفان‌های شدیدی در گرفت که جان مهاجران به خطر افتاده بود.

۵. اداره تجارت آمریکا اعلام کرد، چین وعده داده کالاها و محصولات و خدمات بیشتری از ایالات متحده خریداری کند.»»»». نشریه هیل، ارگان کنگره آمریکا، در این رابطه نوشت : «دفتر نمایندگی تجاری آمریکا طی بیانیه‌ای گفت: این گفتگوها همچنین بر تعهد چین برای خرید مقدار قابل توجهی از محصولات کشاورزی، انرژی، تولیدات کارخانه‌ای، و سایر محصولات و خدمات از سوی آمریکا متمرکز بود. دو طرف همچنین درخصوص «راه های دستیابی به توازن در روابط تجاری خودشون گفتگو کردند».

۶. به‌دنبال خبر سرقت سالانه سه میلیارد دلار از خطوط لوله انتقال سوخت دولت در مکزیک، مانوئل لوپز اوبرادور رییس جمهوری این کشور دستور داده شماری از خطوط لوله در کشور را برای جلوگیری از سرقت سوخت، ببندند. این موضوع باعث کمبود شدید سوخت در این کشور شده. روزنامه (El Sol de Mexico)، در این باره نوشته: « در شهر مکزیکو سیتی ، از ۴۰۰ جایگاه سوخت بنزین ، ۱۰۳ مورد خرابی گزارش شده و ۸۵ واحد دیگر هم خدماتی ارائه نمی‌دهند. در بسیاری از ایالات مکزیک، مقدار سوخت تنها برای یک روز کافی هست. به عبارت دیگر، اگر از طریق لوله‌های سوخت‌رسانی، به تانکرها، سوختی تحویل داده نشود، در عرض ۲۴ ساعت، ذخایر سوخت خالی خواهند شد».

۷. روزنامه لوموند فرانسه، گزارش داد که فروش سیگار در سال ۲۰۱۸ به میزان قابل توجهی کاهش یافته. و نوشته: «به‌دلیل تدابیر اتخاذ شده در مصرف سیگار در اماکن عمومی و همچنین افزایش قیمت سیگار، فروش سیگار تا ۹ ممیز ۳۲ صدم درصد در سال ۲۰۱۸ کاهش یافت. بر اساس آمار ارائه شده از طرف یک آژانس، بیش از ۴۰ میلیارد نخ سیگار در سال ۲۰۱۸ فقط در فرانسه فروخته شده که بیش از ۴ میلیارد نخ از سال ۲۰۱۷ کمتر بوده. این سومین سال متوالی است که فروش سیگار در فرانسه کم شده. یک متخصص امراض ریوی گفت، این امر نشان می‌دهد که سیاست بهداشت عمومی قادر هست جان هزاران نفر را نجات دهد. کاهش فروش سیگار ناشی از افزایش یک یورو به قیمت هر پاکت سیگار بوده».

۸. به یک ویدئو تماشایی از مهارت باورنکردنی خلبان یک هلیکوپتر، حین عملیات نجات که در روزنامه پاریزین، منتشر شده ، توجه کنید. این روزنامه نوشته: «چندین اسکی باز فرانسوی که یکی از آنها از ناحیه زانو مجروح شده بود ، در ارتفاعات کوه‌های آلپ گرفتار شده بودند. خلبان با مهارت ، دماغه هلیکوپتر را طوری که پره‌های به کوه اصابت نکند، نزدیک زمین کرد تا بتواند کوهنورد مجروح را به داخل کابین خود منتقل کند ».

۹. خورشید بعد از مرگش به یک گوی عظیم کریستال تبدیل خواهد شد». این موضوع برنامه علمی امروز از مجله اسپیس هست که نوشته: «یک مطالعه تحقیقاتی جدید نشان می‌دهد که میلیاردها سال دیگر، خورشید از تابش می‌افتد و تبدیل به یک جواهر کریستالی عظیم میشود. مثل اکثر ستارگان در کهکشان راه شیری، خورشید در نهایت به یک شی عجیب و غریب به نام کوتوله سفید که چگالی آن حدود ۲۰۰ هزار برابر چگالی زمین ما خواهد بود، تبدیل میشد. به عبارت دیگر، یک قاشق چای‌خوری از این ماده کوتوله سفید، اگر بتوان به زمین منتقل کرد، به اندازه یک فیل وزن خواهد داشت. نیم قرن پیش، نظریه‌پردازان پیش‌بینی کردند که کوتوله‌های سفید در طول زمان به کریستال تبدیل شدند و این تحقیقات، آنرا اثبات کرد».