کنفرانس مطبوعاتی وزیران خارجه آمریکا و اردن، مقابله با نفوذ شرورانه تهران در منطقه

اندازه متن
Aa Aa

کنفرانس مطبوعاتی وزیران خارجه آمریکا و اردن، مقابله با نفوذ شریرانه تهران در منطقه

کنفرانس مطبوعاتی وزيران امور خارجه امريكا و اردن

امٌان -۸ ژانويه 2019

 

مایک پومپئو  وزير خارجه آمریکا :

ما پیگیر كار ادامه دار برای مقابله با نفوذ شرورانه رژیم تهران

در منطقه هستیم

 

شما در روزها و هفته های آتی خواهید دید

كه ما نه فقط تلاشهای دیپلماتیك خودمان

بلكه تلاشهای تجاری مان را هم دو برابر می كنیم

تا با فشار واقعی بر رژيم ایران آنچه را که  برای آنها

 در ماه مه گذشته مشخص كرده ایم محقق كنیم

 

مايك پمپئو – وزير امور خارجه امريكا

 

پمپئو:كشور شما یك نقش حیاتی در امنیت و ثبات منطقه ایفا میكند از جمله از طریق تلاشهای این كشور برای حل و فصل صلح آمیز جنگ سوریه، مبارزه با گسترش تروریسم اسلام افراطی، و مقابله با فعالیتهای شرورانه رژيم ایران در منطقه و در جهان.  …..ما همچنین پیگیر كار ادامه دار برای مقابله با نفوذ شرورانه تهران در منطقه هستیم. اردن با فراخواندن سفیر خود از تهران در سال گذشته در اعتراض به تجاوزات آشكار رژیم ایران به امنیت و حق حاكمیت یك موضعگیری قوی كرد. من همچنین مایلم از دولت اردن به سبب كمك آن به مقابله با تلاش رژيم ایران برای دور زدن تحریمها تقدیر كنم .

 

وزیر پمپئو:– ائتلاف ما به همان اندازه موثر است كه دیروز بود و من خیلی امیدوارم كه این ائتلاف كماكان موثر باشد و حتی فردا موثرتر خواهد بود. این مسأله تنها یك تاكتیك مشخص كه ما در بین اعضاء ائتلاف اتخاذ میكنیم، نیست. مسأله یك درك مشترك است كه قابل توجه ترین تهدید برای منطقه داعش و [رزیم ]سلامی در  ايران و تلاشهای [افراطی] آنها در این منطقه است. من به جای وزیر خارجه صفدی صحبت نخواهم كرد ولی توافق بسیار زیادی در مورد خطری كه این مسأله برای اردن و سایر كشورهای همسایه ایجاد میكند وجود دارد  و اینكه این نبرد ادامه دارد. تصمیم رئیس جمهور مبنی بر بیرون كشیدن نیروها از سوریه به هیچ وجه روی ظرفیت ما برای محقق كردن این هدف تأثیر نمیگذارد و شما در روزها و هفته های آتی خواهید دید كه ما نه فقط تلاشهای دیپلماتیك خودمان بلكه تلاشهای تجاری مان را دو برابر می كنیم تا با فشار واقعی بر [رژیم ] ایران آنچه را که برای آنها در ماه مه گذشته مشخص كرده ایم محقق كنیم.

 

ايمن صفدي – وزیر امور خارجه اردن

اجازه بدهید یك نكته درباره رژيم ایران بگویم. ما همه با سیاستهای توسعه طلبانه رژيم ایران در منطقه مشكل داریم. ما همه خواهان این هستیم كه اطمینان حاصل كنیم كه هر تهدیدی وجود دارد، كاهش یابد. همه كشورهای عربی و فكر كنم ایالات متحده هم اینطور است، مایلند روابط سالم مبتنی بر اصل عدم مداخله در امور داخلی دیگری و احترام به حق حاكمیت سایر كشورها داشته باشند. اگر این محقق شود، در صورتی كه همه به معیارهای بین المللی رفتار پایبند باشند در آن صورت هیچ مشكلی وجود ندارد. بنابراین تا زمانی كه سیاستهایی وجود دارد كه مغایر این اصول هستند، در آن صورت ما با سیاست آنها مسأله خواهیم داشت.

 

سخنرانی وزیرخارجه آمریکا دردانشگاه قاهره

استراتژی آمریکا در مقابله با دیکتاتوری آخوندی

۲۰دی ۹۷

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا روز دهم ژانویه۲۰۱۹ (۲۰دی۹۷) در سخنرانی خود در دانشگاه قاهره با تاکید بر استراتژی ایالات متحده برای مقابله با تروریسم و مداخلات منطقه یی دیکتاتوری آخوندی به مثابه اصلی ترین حامی تروریسم درجهان، ضمن انتقاد ریشه یی از سیاستهای دولتهای قبلی آمریکا گفت : تمایل به دستیابی به صلح، به هر بهایی، ما را به انجام معاملهای با رزیم ایران كه دشمن مشترك ما بود كشاند. اکنون دوران شرمی كه آمریكا برای خودش بوجود آورد و دوران سیاستهایی كه باعث رنجهای دردآور شدهاند، به پایان رسیده است.

وی گفت : ما کازار فشار جدیدی را شروع کرده ایم تا درآمدهایی که رژیم ایران برای پیش بردن ترور و تخریب به سراسر جهان استفاده می کند را قطع کنیم. ما به مردم ایران پیوستیم که خواهان آزادی و حسابرسی هستند. وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد :  آمریکا تحریمها علیه رژیم ایران را که هرگز نمی بایست لغو می شدند، از سر گرفته است. این تحریمها قوی‌ترین تحریم‌های تاریخ هستند. دوره سکوت ما در قبال اقدامات رزیم  ایران تمام شد و آمریکا دیگر از آخوندهای حاکم برایران محافظت نمی‌کند