نگاهی به رسانه های جهان – ۲۲ ۱۰ ۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

نگاهی به رسانه های جهان – ۲۲ ۱۰ ۱۳۹۷

سایت فاکس نیوز

۱. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز گذشته که با فاکس نیوز مصاحبه می‌کرد گفت آمریکا در نظر دارد میزبان ماه آیندة اجلاس بین المللی در لهستان برای ثبات و آزادی در خاورمیانه با تمرکز روی مشخصاً رژیم ایران باشد. برنامه امروز را شروع می‌کنیم با قسمت‌هایی از این مصاحبه که در سایت فاکس نیوز منتشر شده که نوشته: « پمپئو گفت این گردهمایی روزهای ۱۳ و ۱۴فوریه در لهستان برگزار میشه و به منظور اطمینان از عدم نفوذ بی‌ثبات کننده رژیم ایران، خواهد بود». پمپئو اضافه کرد در حالیکه دولت ترامپ به‌دنبال فشار ماکزیمم بر حکومت تهران هست، این اجلاس شامل نمایندگانی از کشورهای سراسر جهان برای مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران خواهد بود».

روزنامه فیگارو

۲. به‌دنبال ادعای رژیم آخوندی که طی هفته‌های آینده دو ماهواره را به مدار زمین می‌فرسته؛ فرانسه روز جمعه ۲۱ دیماه از رژیم ایران خواست ««فوراً تمامی فعالیتهای مرتبط با موشکهای بالستیک خود را که می‌توانند تسلیحاتی اتمی حمل کنند متوقف کند»»»». روزنامه فیگارو، در جدیدترین نسخه خود نوشت: « اگنس وان درمول سخنگوی وزارت‌خارجه فرانسه در کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت، فرانسه تأکید داره که برنامه موشکی رژیم ایران با قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت سازمان ملل همخوان نیست. وزارت خارجه فرانسه، از رژیم ایران می‌خواهد تا فورا تمام فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک، شامل آزمایش‌ها با استفاده از فن‌آوری موشک‌های بالستیک، را متوقف کند».

نشریه خبری-تحلیلی فارین پالیسی در آمریک

۳. نشریه خبری-تحلیلی فارین پالیسی در آمریکا، در گزارشی با عنوان: «رهبر بعدی رژیم ایران مْرد و ادامة حیات جمهوری اسلامی بدون او چندان آسان به‌نظر نمی‌رسد». و می‌نویسد: « شاهرودی، یکی از بازیگران اصلی قدرت در ایران، که اهمیت نقش او کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت، در شب سال نو مسیحی در اثر بیماری سرطان مرد. فارین پالیسی سپس با مروری بر گذشته شاهرودی و نقش او در سرکوب آزادی‌ها نوشته: در زمانی که او رئیس قوه قضائیه بود بیش از ۲۰۰۰ نفر در ایران به جرم‌های گوناگون اعدام شدند که در میان آنها نوجوانان نیز دیده می‌شد. به‌طوری که وقتی در سال ۲۰۱۸ او برای معالجه به شهر هانوور در آلمان رفته بود برخی از مقامات آن کشور خواهان بازداشت و محاکمه او به جرم نقض حقوق بشر شده بودند.
فارین پالسی در ادامه نتیجه میگیره که :ما در شرایطی هستیم که ادامه حیات رژیم ایران در برابر بحران‌های داخلی و اعتراضات مردمی مورد تهدید قرار داره. با مرگ شاهرودی پیدا کردن یک جانشین برای خامنه‌ای که مورد حمایت و موافقت دستجمعی جناح‌های مختلف آن باشد کار سختی است و رژیم با بحران ادامه قدرت سیاسی روبرو است ».

خبرگزاری بلومبرگ

۴. و اکنون گزارشی داریم از خبرگزاری بلومبرگ که در عنوان مطلبش آورده: «رژیم ایران احتمالا پشت حملات بی‌سابقه سایبری هست». و نوشته: « شرکت امنیت سایبری فایرآی گزارش داد: کارشناسان این شرکت حملات به ده‌ها سایت اینترنتی متعلق به نهادهای مختلف خاورمیانه، شمال آفریقا، اروپا و آمریکای شمالی را شناسایی کرده‌اند که رژیم ایران آن‌ را سازماندهی کرده». یکی از اعضای فایر آی گفت: «ما شاهد فعالیت گروه‌های هکری هستیم که از IPهای ایرانی برای حملات خود استفاده می‌کنند».

روزنامه واشنگتن پست

۵. در بخش دوم برنامه، نگاهی داریم به مهم‌ترین تحولات جهان در ۲۴ ساعت گذشته. «نیروی نظامی آمریکا اعلام کرد که خروج از سوریه را آغاز کرده» این عنوان روزنامه واشنگتن پست بود که در ادامه نوشته: «یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا که بیانیه‌ای را از طرف ائتلاف به رهبری آمریکا قرائت می‌کرد اعلام کرد فرآیند خروج برنامه‌ریزی شده از سوریه آغاز شده، و در مراحل اولیه فقط شامل تجهیزات نظامی خواهد بود و نه پرسنل». این مقام وزارت دفاع توضیحات بیشتری نداد. این درحالی است که جدول زمانی برای عقب‌نشینی ۲۰۰۰ سرباز آمریکایی هنوز مشخص نیست.

روزنامه وال استریت‌ژورنال،

۶. به گزارش روزنامه وال استریت‌ژورنال، لهستان کارمند چینی شرکت هوآوی را به اتهام جاسوسی دستگیر کرد». این روزنامه می‌نویسه: «آمریکا قبلا به متحدان خود در سراسر دنیا فشار وارد کرده که از تجهیزات هوآوی استفاده نکنند. مقامات لهستان یک مدیر بخش فروش شرکت هوآوی را به جرم جاسوسی برای چین دستگیر کردند و این باعث شد موضوع بالا بگیرد که این شرکت جهانی به ابزار جاسوسی برای پکن تبدیل شده».
وال استریت‌ژورنال اضافه کرد:« چندی پیش خانم منگ وانژو، یکی از مدیران این شرکت در کانادا به درخواست آمریکا بازداشت شد. آمریکا خانم وانژو را متهم کرده که بانک‌های بین‌المللی را در ارتباط با فعالیتهای شرکت هوآوی در ایران فریب داده و این بانک‌ها را با خطر نقض تحریم‌های مربوط به ایران مواجه کرده»

روزنامه تاگس اشپیگل

۷. یک سیاستمدار حزب «آلترناتیو برای آلمان» به‌نام «پوگنبورگ»این حزب را ترک کرد و حزب دیگری تأسیس کرد که سمبل آن گل آفتاب‌گردان آبی است. این جدل‌هایی را در محافل آلمان و رسانه‌ها بوجود آورده. روزنامه تاگس اشپیگل، در این باره نوشت: «آندره پوگنبورگ، سیاستمدار ملی جناح راست، به شدت مدیر اجرایی حزب آلترناتیو برای آلمان را مورد انتقاد داد و از آن حزب خارج شد . او قصد دارد در پائیز در انتخابات ایالتی ساکسونی، تورینگیا  و براندنبورگ شرکت کند. این حزب دست راستی از نماد سوسیالیست‌های ملی در دهه ۱۹۳۰ در اتریش استفاده کرده است که برخی آنرا نماد نازی‌ها می‌دانند».

مجله علمی فیز دات اورگ،

۸. در بخش علمی برنامه‌مان ابتدا می‌پردازیم به اکتشاف جدید تلسکوپ ناسا که برای نخستین بار در تاریخ لحظه تولد سیاه‌چاله را ثبت کرده. مجله علمی فیز دات اورگ، این اکتشاف را اینطور توضیح می‌دهد: « روز ۱۶ ژانویه، یک انفجار در آسمان تاریک نظر ستاره‌شناسان را جلب کرد که به احتمال زیاد تولد یک سیاهچاله یا ستاره نوترونی جدیدی بنام The Cow می‌باشد. تاکنون تمام سیاهچاله‌ها و ستاره‌های نوترونی شناخته شده چندین هزار یا میلیون سال عمر داشته اند و پدیده اخیر، نخستین تولد سیاهچاله ایست که توسط دانشمندان به ثبت رسیده و مطالعه می شود».
گفتنی است سیاهچالة The Cow در فاصله ۲۰۰ میلیون سال نوری از زمین قرار داره که در مقیاس کیهانی تقریباً نزدیک محسوب می شود. البته در حال حاضر موقعیت این سیاهچاله نزدیک به خورشید بوده و برای رصد دقیق آن باید چند روزی صبر کرد.

مجله اینترنتی (The Verge)

۹. اسپیس ایکس اولین مأموریت موفقیت آمیز پرتاب فالکون ۹ را در سال ۲۰۱۹ انجام داد و آخرین ماهواره‌های مخابراتی شرکت (Iridium) را در مدار پایینی زمین قرار داد. مجله اینترنتی (The Verge) در این باره می‌نویسد: «بعد از این پرتاب، اسپیس ایکس توانست بوستر یا پرتاب کننده فالکون ۹ خود را بر روی یک کشتی بدون سرنشین در اقیانوس فرود آورد. بدین ترتیب تعداد فرودهای موفق بوستر فالکون ۹ در مجموع به عدد قابل توجه ۳۳ رسید.».
کمپانی اسپیس اکس و شرکت مخابراتی «ایریدیوم» از مدتها قبل مشغول پیاده کردن طرحی برای تشکیل مجموعه بزرگی از ماهواره های مخابراتی در مدار پایینی زمین هستند که از آن با نام NEXT یاد می شود. طی این پروژه ۷۵ ماهواره در مدار پایینی زمین قرار گرفتند و از آنها برای پوشش مخابراتی استفاده می شود.