برگزاری اجلاس لهستان و مجاهدین – ۲۳دی۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

برگزاری اجلاس لهستان و مجاهدین – ۲۳دی۱۳۹۷

نگاهی به مطالب مندرج در روزنامه های امروز رژیم

در این قسمت از برنامه نگاهی داریم به روزنامه های امروز رژیم

روزنامه های حکومتی امروز یکشنبه بیست و سوم دیماه، عنوانها و مطالب مهم خود را به واکنش به اعلام برگزاری اجلاس ضد رژیم در لهستان، برجام، بستة اروپا و بودجه اختصاص داده اند. هشدار انفجار خشم مردم در عرصه های اقتصادی و اجتماعی هم در روزنامه های باند روحانی دیده می شود.
در واکنش های هراس آلود روزنامه‌ها به برگزاری اجلاس ضد رژیم در لهستان نام مجاهدین در کانون این وحشت‌‌ها به شیوة معکوس بیان شده است.
آرمان به نقل از حسن هانی زاده از گردانندگان رسانه‌های حکومتی نوشته است: «پیش‌بینی می‌شود که این کنفرانس در سطح بسیار پایینی برگزار شود و نتیجه مورد انتظار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از این کنفرانس حاصل نخواهد شد. تحرکات (سازمان مجاهدین) هیچ‌گونه ارزش سیاسی و امنیتی ندارد و حتی اگر این (گروه) در کنفرانس آینده ورشو شرکت کند بیشتر در راستای بدنامی آمریکا و سایر شرکت کنندگان در کنفرانس خواهد بود».
جمهوری اسلامی هم به نقل از واعظی رییس دفتر روحانی تیتر زده: «اروپا در صورت صداقت، از حمایت (مجاهدین) دست بردارد».در ادامه این مطلب استیصال و بن بست نظام به نقل از واعظی دیده می شود که نوشته است: «رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: بنابر این در عین اینکه تحریم‌های اخیر اروپا را محکوم می‌کنیم، از اروپا انتظار می‌رود که حمایت از برجام و مخالفت با تحریم‌های آمریکا را به اقدام عملی تبدیل و تعهدات خود در چارچوب برجام را عملیاتی کند».
رسالت هم به نقل از پاسدار پرویز سروری نوشته است: «SPV از ابتدا بازي بود. احساس مي‌شود که برنامه هماهنگي ميان آمريکا و اروپا در حال شکل گيري است».
برجام موضوع حملات کیهان خامنه‌ای به باند روحانی است. کیهان دو مطلب به این موضوع اختصاص داده در یکی از آنها نوشته است: «دولت آقای روحانی به وزارت خارجه خلاصه شده و وزارت خارجه نیز به برجام خلاصه شده است.یکی از ‌اشکالات اساسی دولت روحانی، ضعف مدیریت اقتصادی در داخل و ضعف دیپلماسی در خارج است». کیهان در انتهای این مطلب تلویحا موضوع خروج از برجام را مطرح کرده و نوشته است: «دولت باید ‌اشتباهات و خسارات به وجود آمده از محاسبات غلط خود در سیاست خارجی و اقتصاد را پذیرفته و با تغییر ریل، قصور و تقصیرهای گذشته را جبران کند».
ایران ارگان دولت روحانی هم پاسخ سخنگوی وزارت خارجه به منتقدان برجام و ظریف را درج کرده است که از جمله گفته است: « به نظر می‌رسد عناصری در داخل کشور در جهت تضعیف و تخریب جایگاه وزیر امور خارجه و دستگاه دیپلماسی کشور با توجه به نقش حیاتی و اساسی آنها در وضعیت کنونی کشور تلاش می‌کنند» ایران افزوده است: «سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره شایعه تصمیم مقام‌های ایران به خروج از برجام نیز با رد این موضوع گفت: «به نظر می‌رسد عده‌ای به صورت سیستماتیک درصدد ایجاد آشوب ذهنی و آشفتگی در بازار به منظور اثرگذاری بر وضعیت کنونی آن در راستای منافع سوداگران هستند».
هشدار به وخامت اوضاع اقتصادی موضوع یک مقاله در جهان صنعت است که از جمله نوشته است: «واقعیت این است که شرایط فعلی که در نتیجه تدابیر دولت به وجود آمده نه برای مردم رضایت‌بخش است نه برای اقتصاد. به این وضعیت اگر هشدارهای برخی از مسوولان مبنی بر اشرافی‌گری‌های داخلی و ناتوانی دولت در مدیریت بازار را هم اضافه کنیم می‌بینیم که نمی‌توان امیدی به بهبود اوضاع داخلی داشت».
ابتکار هم نسبت به انفجار اجتماعی هشدار داده و نوشته است: «زمانی که در جامعه با اعتراضات مدنی برخورد مناسبی صورت نمی‌گیرد این اعتراضات …به یک بغض تبدیل می‌شوند. در نهایت زمانی که یک اتفاق کوچک در جامعه رخ می‌دهد در واقع بهانه‌ای می‌شود برای ترکیدن این بغض‌ به گونه‌ای که ما در دی سال گذشته بخشی از این بغض را مشاهده کردیم. اینها اگر تکرار شود و در کنار هم جمع شوند چه بسا در مقاطع دیگری حاکمیت نتواند آنها را کنترل کند».

تصویب لایحه پولشویی و برجام – روزنامه‌های امروز حکومتی

مروری بر رسانه‌های حکومتی – یکشنبه ۲۳دی ۹۷