جهان در هفته‌ای که گذشت ۲۴ دی ۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

جهان در هفته‌ای که گذشت ۲۴ دی ۱۳۹۷

دخالت‌های رژیم ایران در کشورهای منطقه

دخالت‌های رژیم ایران در کشورهای منطقه

دخالت‌های رژیم ایران در کشورهای منطقه

رسانه های افغانستان به نقل از مسئولین این کشور نسبت به  بازگشت شبه نظامیان مسلح تیپ فاطمیون وابسته به رزیم ایران به این کشور ابراز نگرانی کردند. این شبه نظامیان به نیابت از رژیم ایران و به منظور خواسته‌های توسعه طلبانه این رژیم در سوریه در کنار عناصر بشار اسد می جنگند.

اسکای نیوز می‌گوید: مسئولین افغانی، کنسول رژیم ایران را در پشت تهاجمات تروریستی و ترور شخصیت‌های سیاسی افغانستان میدانند. دستگاه‌های امنیتی رژیم ایران، صدها هزار دلار برای کسانی که در پشت این ترورها هستند هزینه میکنند.

نخست وزیر سابق افغانستان می‌گوید رژیم ایران برای بی‌ثباتی افغانستان هزینه‌های کلانی را صرف می‌کند. گلبدین حکمتیار، خواستار اعمال قاطعیت علیه رژیم ایران است و همچنین خواهان متوقف کردن نفوذ رژیم ایران در افغانستان شد.

حکمتیار که با الشرق الاوسط مصاحبه میکرد گفت: رژیم ایران پول‌هایش را صرف ادامه جنگ در افغانستان می‌کند.

حکمتیار همچنین گفت:‌ رژیم ایران از فرصت استفاده کرد و در نتیجه سپاه پاسداران توانست در کابل و تشکیل دولت افغانستان نقش داشته باشد.

نمایندگان مجلس عراق و رهبران احزاب در عراق، فاش ساختند شبه نظامیان حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران و شبه نظامیان در عراق و سوریه از بودجه دولت عراق تامین مالی می‌شوند.

بسیاری از عراقیان عقیده دارند میلیاردها دلار از اموال مردم عراق برای شبه نظامیانی صرف می‌شود که در این کشور ایجاد اغتشاش می‌کنند و باعث بی‌ثباتی می‌شوند.

از این پیشتر آمریکا فاش ساخته بود که تعدادی از بانک‌های عراقی در ارتباط با منافع سپاه پاسداران رژٰیم ایران و عملیات نظامی آنها فعالیت می‌کنند.

اطلاعاتی در ارتباط با انتقال میلیاردها دلار به لبنان وجود دارد که برای تقویت بودجه حزب الله لبنان و توان نظامی آنها بکار رفته است.

خزانه داری آمریکا در گزارشی اعلام کرد: حزب الله اكثر پول خود را كه بيش از ۷۰۰ ميليون دلار در سال است از ايران دريافت ميكند. ايران اصلي ترين كشور حامي تروريسم در جهان است. حزب الله افزون  بر پول  ايران، از يك شبكه جهاني حاميان و شركتها نیز پول دريافت ميكند و اضافه می‌کند؛‌ نيروي تروریستی  قدس سپاه پاسداران كماكان صدها ميليون دلار در سال براي نيروهاي نيابتي تروريست ايران مانند حزب الله و همچنين رژيم اسد در سوريه فراهم ميكند.

 

 

تحولات در یمن

تحولات در یمن

تحولات در یمن

پنجشنبه ۲۰ دی، شبه نظامیان حوثی با پهپاد، یک پایگاه ارتش یمن در جنوب این کشور را مورد هدف قرار داد. به گزارش خبرگزاری فرانسه در این حمله حداقل ۶ نظامی کشته شدند.

این تهاجم در حالی صورت گرفت که شبه نظامیان حوثی در مذاکرات صلح توافق کرده بودند که این حملات را متوقف کنند.

دولت قانونی یمن اعلام کرد: تهاجم شبه نظامیان حوثی به یک پایگاه هوایی ارتش یمن، تکرار نقض آتش بس در اجرای توافق سوئد است. در بیانیه مطبوعاتی دولت یمن آمده است: هدف به پرواز در آوردن پهپادهای بمب گذاری شده رژیم ایران برای خنثی کردن تلاش‌های دبیر کل سازمان ملل و فرستاده او به یمن است. این امر نشانگر دخالت آشکار رژیم ایران در پشتیبانی شبه نظامیان حوثی است. دولت یمن در بیانیه خود، زیر پا گذاشتن قطعنامه‌های الزامی سازمان ملل، مسلح کردن شبه نظامیان حوثی، ارسال پهپاد و قاچاق موشک و سلاح توسط رژیم ایران را محکوم کرد، و گفت که رژیم ایران متوقف نخواهد شد مگر اینکه جامعه بین‌المللی به شدت و قاطعانه مانع این امر شود.

به گزارش خبرگزاری واس عربستان، جلسه شورای وزیران عربستان ادامه روند کارشکنی‌های شبه نظامیان حوثی و اقدامات خرابکارانه آنها در برابر جامعه بین المللی در نقض آشکار و صریح تمامی منشورها و تعهدات را محکوم کرد. شورای وزیران عربستان همچنین اقدام شبه نظامیان حوثی تحت حمایت رژیم ایران، جهت کارشکنی در روند امداد رسانی، کمک‌های بشر دوستانه، غارت کمک‌ها، چپاول اموال و بسته‌های ارسالی کشورهای حمایت کننده مالی و سازمانهای بشر دوستانه در مناطق تحت اشغال شبه نظامیان حوثی را محکوم کرد.

شرق الاوسط در گزارشی گفت: ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی در یک کنفرانس مطبوعاتی با نشان دادن عکسهایی از اقدام شبه نظامیان حوثی برای حفر سنگرهایی در استان الحدیده خبر داد. ترکی المالکی گفت این نشان دهنده تصمیم شبه نظامیان حوثی برای عدم اجرای توافقنامه سوئد است.

وی همچنین اشاره کرد که شبه نظامیان حوثی از زمان امضای توافقنامه بسیاری از سلاح‌های ممنوعه را استفاده کردند، به اضافه اینکه تک تیراندازهایی را مستقر کردند و در اوایل اجرای توافقنامه دو موشک بالستیک پرتاب کردند. سخنگوی ائتلاف عربی ادامه داد که ائتلاف از زمان امضای توافقنامه تاکنون ۳۶۸ مورد تخلف در آتش‌بس از حوثيها را در شهر الحدیده ثبت کرده‌است.

 

 

تحریم معاونت امنیت وزارت اطلاعات رژیم آخندی توسط اتحادیه اروپا

تحریم معاونت امنیت وزارت اطلاعات رژیم آخندی توسط اتحادیه اروپا

تحریم معاونت امنیت وزارت اطلاعات رژیم آخندی توسط اتحادیه اروپا

به گزارش خبرگزاری رویترز، اتحادیه اروپا، معاونت امنیت وزارت بدنام اطلاعات رژیم ایران و دو تن از سرکردگان اطلاعات آخوندها را به خاطر توطئه‌های تروریستی لیست‌گذاری کرد.

خبرگزاری رویترز در این گزارش اعلام کرد: وزیر خارجه دانمارک و دیپلماتهای آن گفتند که اتحادیه اروپا، قرار دادن یک نهاد وزارت اطلاعات رژیم ایران و دو كارگزار آن را در لیست تروریستی اش به دليل طراحی سوء قصد در اروپا تصويب كرد.

از این پیشتر دانمارک طرح ترور در خاک کشورش توسط وزارت اطلاعات رژيم ایران را برملا كرده بود و از اينرو اتحاديه اروپا تصمیم گرفت دارايي‌هاي متعلق به وزارت اطلاعات  رژيم ايران و دو فرد وابسته به آنرا بلوكه كند.

رويترز يادآوري كرد: آندرس ساموئلسون  وزیر خارجه دانمارک روز سه شنبه گفت،‌ اتحادیه اروپا با تحریم ها علیه سرویس اطلاعات رژيم ایران بخاطر طراحی سوقصد در اروپا موافقت كرده است.

وزيرخارجه دانمارك روز سه شنبه گفت:  « اتحادیه اروپا هم اینک موافقت کرد که تحریم ها علیه سرویس اطلاعات رژيم ایران بخاطر توطئه های سوقصد درخاک اروپا را اعمال کند. این یک علامت قوی از جانب اتحادیه اروپاست که چنین رفتاری را در اروپا نمی پذیرد»

سایت رسمی وزارت خارجه دانمارک نوشت: تصمیم لیست‌گذاری بخشی از وزارت اطلاعات و دو مهره این وزارت، در مقابله با تلاش رژیم ایران برای عملیات تروريستي در فرانسه و فعالیتهای غيرقانوني اطلاعات رژيم ایران در دانمارک و سایر نقاط اروپا اتخاذ شده است. این سایت همچنین به نقل از وزیر خارجه دانمارک نوشت: امروز این پيروزی بسیار بزرگي است که ما در اتحادیه اروپا توافق کردیم تا معاونت امنیت داخلی وزارت اطلاعات رژيم  ایران را در لیست تروریستي  قرار دهیم. تا كنون هیچ نهاد دولتي از هيچ كشوري در لیست تروريستي قرار نگرفته است. به همین دليل اين يك پيام بسيار روشن به رژيم  ایران است که فعالیتهای تروريستي و ترور در اروپا کاملا غير قابل قبول است و ما در مقابل آن می‌ایستیم و برای رژيم ایران هزینه خواهد داشت.

بدنبال لیست‌گذاری و تحریم معاونت امنیت وزارت اطلاعات رژیم آخوندی و دو مهره وزارت بدنام آخوندی، ورزات خارجه فرانسه اعلام کرد: شورای اتحادیه اروپا سه شنبه به اتفاق آرای همه کشورهای عضو، تصمیم گرفت یک موجودیت و دو مسئول طراحی پروژه سوء قصد خنثی شده علیه گردهمایی مجاهدین خلق را در لیست اروپایی اشخاص، گروهها و موجودیت‌های درگیر تروریسم قرار دهد. این تصمیم اروپا نشان‌دهنده همبستگی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و عزمشان برای اقدام متحد به منظور پاسخ به اقدامات خصمانه در خاک اروپاست.

وزارتخانه انگلستان در سایت رسمی خود نوشت: انگلستان و شماري از كشورهاي اروپایی، امروز مشترکاً نگرانی‌های عمیق خود را با رژيم ایران در مورد فعالیت های خصمانه و توطئه های برنامه ریزی شده و انجام شده این رژیم در اروپا در ميان گذاشتند.

خبرگزاری رویترز ۱۸ دی خبر داد: دولت هلند در اینکه رژیم ایران، حملات در اروپا را طراحی کرده به دانمارک و فرانسه پیوست. این خبرگزاری افزود: وزیر خارجه و وزیر کشور هلند در نامه‌یی اعلام کردند: دست داشتن رژیم ایران در طرح‌های تروریستی بکلی غیر قابل قبول است و باید سریعاً متوقف شود.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا طی پیامی حمایت خود را از تصمیم اتحادیه اروپا برای تحریم و لیست‌گذاری معاونت امنیت وزارت اطلاعات و معاون وزیر و یک دیپلومات تروریست دستگیر شده رژیم ایران اعلام کرد و گفت: این تحریمها بدنبال خنثی كردن دو حمله تروریستی رژيم ایران در سال ۲۰۱۸ توسط دانمارك و فرانسه اتخاذ میشود.

 

 

حوادث طبیعی در جهان

حوادث طبیعی در جهان

حوادث طبیعی در جهان

به گزارش آناتولی، بر اثر بارش شدید باران و جاری شدن سیل پس از وقوع طوفان پابوک در شهر «ناخون سی تاممارات» Nakhon Si Thammarat در جنوب تایلند، 5 نفر جان خود را از دست دادند.

بر اثر این طوفان شدید، 30 هزار نفر از ساکنان این منطقه، تخلیه شدند و به مناطق امن منتقل شدند.

توفان پابوک همچنین باعث لغو پروازهای فرودگاه‌های این شهر شد. به گفته کارشناسان، طوفان پابوک به عنوان بزرگترین طوفان در نوع خود در تاریخ تایلند ثبت خواهد شد.

در هفته‌ای که گذشت سراسر اروپا، زیر موج سرما و بارش شدید برف و باران قرار داشت.

بارش سنگین برف در اتریش و آلمان منجر به قربانی شدن 7 نفر و قطع شدن راه‌های ارتباطی هزاران نفر در مناطق کوهستانی در این کشورها شد.

در ایالت بایرن در جنوب شرق آلمان، بر اثر بارش برف، مدارس این منطقه تعطیل شد، همچنین بیش از 160 پرواز از فرودگاه مونیخ انجام نشد.

برق ساکنان ایالت «اشتایر مارک» eshteiermark در غرب اتریش  بر اثر بارش شدید برف قطع شد، همچنین در اثر مسدود شدن جاده‌ها، حدود دو هزار نفر، از جمله اسکی بازان در مناطق کوهستانی گیر افتادند.

 

 

سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به خاورمیانه

سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به خاورمیانه

سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به خاورمیانه

سه شنبه 18 دی، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، سفر 8 روزه خود به خاورمیانه را آغاز کرد.

یورونیوز گفت: مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ۸ ژانویه (۱۸ دی) سفر خود به خاورمیانه‌ را به منظور رایزنی برای افزایش فشار بر رژیم ایران آغاز کرد. اولین مقصد وزیر خارجه آمریکا، کشور اردن بود. پس از آن، پمپئو درمصر، عربستان سعودی و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از جمله امارات متحده عربی، قطر، کویت و عمان با سران این کشورها درباره افزایش فشار بر رژیم ایران دیدار و گفتگو دارد.

یورونیوز به نقل از خبرگزاری رویترز گفت: مایک پمپئو در جمع خبرنگاران هدف از سفر خاورمیانه‌یی خود را «بالا بردن تلاش‌های دیپلماتیک و اقدامات تجاری به منظور افزایش فشار بر رژیم ایران» اعلام کرد. در این مصاحبه وزیر خارجه آمریکا افزود: تصمیم رئیس جمهوری آمریکا، مبنی بر خروج نیروهای ارتش این کشور از سوریه، تلاش‌های آمریکا برای مقابله با «تروریسم» در منطقه را به مخاطره نخواهد انداخت. به گفتة وی، نیروهای داعش و رژیم ایران منبع تهدیدات تروریستی در منطقه هستند.

وزیر خارجه آمریکا در آستانه سفرش به خاورمیانه در مصاحبه با سی ان بی سی خاطر نشان کرد: هیچ تغییری در استراتژی آمریکا برای مقابله با رژیم ایران در کار نیست؛ آمریکا متعهد به مقابله با مداخلات شرورانه رژیم ایران و فعالیت ها و خطراتی است که برای جهان تدارك مي بيند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت، محور سفر وزیر پمپئو به منطقه روی دو موضوع اصلی متمرکز است.

اول اینکه آمریکا خاورمیانه را ترک نمیکند، دوم اینکه رژیم ایران تهدید اصلی در منطقه است، هیچ تهدید بزرگتری از تهدید رژیم ایران علیه ثبات در منطقه وجود ندارد. وزیر خارجه آمریکا به کار خود برای کار روی متحدین آمریکا در منطقه در مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده رژیم ایران ادامه خواهد داد.

وزارت خارجه آمریکا در ارتباط با دخالت‌های رژیم ایران در کشورهای منطقه منجمله بحرین گفت: در بحرین سیاست در قبال رژیم ایران بحث اصلی و محوری است. بحرین در استراتژی آمریکا علیه رژیم ایران، در خط مقدم است. او با تاكيد بر اهميت اتحاد شوراي همكاري خليج فارس تصریح کرد: ما رژیم ايران را بعنوان تهديد كليدي و عامل كليدي بي‌ثباتي، در منطقه مي‌بينيم. ما مدتي است كه گفته‌ايم منازعه در خليج فارس به سود رژیم ايران است.

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد آمریکا استراتژی وسیعی را برای مقابله با رژیم ایران در سراسر منطقه دنبال می کند و متعهد است که رژیم ایران و دست نشاندگانش را از سوریه بیرون کند.  وی گفت کارزار علیه رژیم ایران یک ذره هم تغییر نکرده و آمریکا برای مقابله با دخالتهای رژیم ایران در سوریه، عراق، لبنان و یمن تلاش می کند.

بلومبرگ افزود: یک هدف سفر وزیر خارجه آمریکا به منطقه خاورمیانه این است که متحدان آمریکا را مطمئن سازد که آمریکا به متوقف ساختن غارتگری و درندگی رژیم ایران متعهد است و هیچ طرحی برای مذاکره با این رژیم در کار نیست.

مایک پمپئو در کنفرانس مطبوعاتی با وزیر خارجه اردن گفت: ما پیگیر كار ادامه‌دار برای مقابله با مداخلات شرورانه رژیم ایران در منطقه هستیم. در روزها و هفته های آینده خواهید دید كه ما نه فقط تلاشهای دیپلماتیك خودمان بلكه تلاشهای تجاری مان را دو برابر میكنیم تا فشار واقعی بر این رژیم وارد كنیم تا آنچه ما برای آنها در ماه مه گذشته مشخص كردیم محقق شود.

در این کنفرانس وزیر خارجه اردن گفت: ما همه، با سیاستهای توسعه طلبانه رژیم ایران در منطقه مشكل داریم. ما همه خواهان این هستیم كه اطمینان حاصل كنیم كه هر تهدیدی در منطقه کاهش پیدا کند.

سایت وزارت امور خارجه آمریکا پنجشنبه 20  دی در گزارش دیدار وزیر پمپئو و رئیس جمهور مصر نوشت: وزیر خارجه مایك پمپئو در قاهره با رئیس جمهور مصر عبدالفتاح السیسی ملاقات كرد. وزیر پمپئو بر تعهد آمریکا به شراكت استراتژیك با مصر در جنگ این كشور علیه تهدیدات امنیتی مشترك مان از جمله تروریسم و نفوذ شرورانه رژیم ایران تأكید كرد.