نگاهی به رسانه های جهان ـ ۲۴ ۱۰ ۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

نگاهی به رسانه های جهان ـ ۲۴ ۱۰ ۱۳۹۷

۱. شورای اتحادیه اروپا چهارشنبه گذشته در بیانیه‌یی اعلام کرد که لیست‌گذاری یک نهاد اطلاعات آخوندی و دو مأمور آن به‌عنوان بخشی از پاسخ شورای اروپا در ارتباط با آخرین حملات نافرجام رژیم ایران در خاک اروپا است. برخی از محافل سیاسی این موضعگیری را ناکافی دانسته‌اند. در این رابطه روزنامه اماراتی نشنال در عنوان مطلبش آورده: «در مقابل تهدیدات رژیم ایران مماشات جواب ندارد». نشنال با ذکر پروسه فعالیت‌های تروریستی رژیم در خاک اروپا-از جمله توطئه خنثی شده گردهمایی شورای ملی مقاومت در پاریس در سال گذشته- می‌نویسد: « از نظر مدیر اطلاعات اروپا، تغییر رفتار قابل ملاحظه‌ای از جانب تهران برای حمله به کشورهای عضو اتحادیه اروپا به چشم میخورد. یکی از جنبههای غافلگیرانه این تحولات جدید، بر اساس شواهد موجود، گسترش فعالیت های رژیم ایران در اروپا، درست بعد از امضای توافقنامه هستهای ۲۰۱۵ است، که البته نقص فاحش روح توافقنامه بود.
روزنامه نشنال در پایان این پرسش را مطرح می‌کند که با توجه به افزایش فعالیت‌های تروریستی اخیر رژیم ایران در اروپا، چرا واکنش اتحادیه اروپا این قدر محدوده».

۲. «آمریکا مصمم است صادرات نفت ایران را به صفر برساند». این عنوان سرمقاله‌ای است از سایت شورای آتلانتیک در آمریکا، که در آن به سخنرانی برایان هوک، هماهنگ‌کننده اقدامات وزارت خارجه آمریکا علیه رژیم آخوندی، در ابوظبی پرداخته و از قول او نوشته: « آمریکا روی بخش انرژی ایران کاملا متمرکز هست؛ چونکه نقطه آسیب‌پذیر اقتصاد رژیم ایران است». باتوجه به این که ۸۰درصد درآمدهای رژیم ایران از صادرات نفت است، هوک گفت « اگر ما بخواهیم این رژیم را،‌ که اصلی‌ترین کشور حامی تروریسم در جهان است، از دسترسی به پولی که برای برنامه اتمی، موشکی، تهدیدات سایبری و نقض حقوق بشر و لیست کاملی از آنها نیاز داره، محروم کنیم، باید بدنبال منابع مالی اون برویم».

۳. در اینجا به تحولات جهان می‌پردازیم. بعد از بریکزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) الان راستگرایان افراطی آلمان بحث «دکزیت» را مطرح می کنند (خروج آلمان از اتحادیه اروپا). روزنامه فرانکفورتر آلگماینه، به این موضوع پرداخته و نوشته: «حزب آلترناتیو برای آلمان AfD ، خواستار انحلال پارلمان اروپا شد». و میگه: «حزب آلترناتیو برای آلمان صحبت از خروج آلمان از اتحادیه اروپا کرد. این حزب در کنگره‌ای در ایالت ساکسونی  ، معتقد است که صلاحیت قانونگذاری تنها در کشورهای عضو این اتحادیه مشروع است و نه در پارلمان اروپا. در همین حال، این حزب تصریح کرده که در تحلیل نهایی، هدف آنها خروج آلمان از این اتحادیه است ».

۴. سازمان ملل متحد روز ۶ نوامبر ۲۰۱۸ در گزارشی کشف بیش از ۲۰۰ گورجمعی در مناطق تحت کنترل داعش در شمال عراق را مورد تائید قرار داد. روزنامه لوموند، در جدیدترین نسخه خود، طی گزارشی از موصل عراق، به شرایط دشوار خانواده قربانیان که در جستجوی بقایای اجساد عزیزانشان هستند پرداخته و نوشته: « بی‌شمار کشته‌ در موصل». در این مقاله آمده: «یک سال و نیم بعد از پایان جنگ، مردم هنوز به‌دنبال ناپدید‌شدگان خود هستند. هزاران جسد در ویرانه‌های این شهر دفن شده‌ و به گورهای جمعی تبدیل شده‌اند.». لوموند سپس با چندتن مصاحبه کرده و از درد و رنج آنها در پیدا کردن بستگان خودشون نوشته است». لوموند در ادامه نوشت: موصل کم‌ و بیش در حال بازسازی است، اما این شهر قدیمی گواه ویرانی‌های بجا مانده از داعش و سقوط آن است.

۵. وقوع کولاک و طوفان شدید در غرب آمریکا حداقل ۹ قربانی به همراه داشت. روزنامه نیویورک تایمز، طی گزارشی نوشته: «به گفته مقامات، طوفان روز شنبه بخشهایی از غرب میانه را فلج کرد و جاده‌ها را پوشیده از برف کرد که منجر به کشته شدن حداقل ۹ نفر از جمله یک سرباز در ایالت ایلی‌نویز شد. سرویس هواشناسی ملی گفت که در ایالت میسوری، تا ۱۷ اینچ برف زمین را پوشانده. هشدارهای طوفان شدید در زمستان در بخشهای‌ گسترده‌ای از آمریکا داده شده. بعد ازظهر شنبه، پلیس گشت میسوری بیش از ۸۰۰ تصادف جاده‌ای و چهار مورد مرگ ناشی از این تصادفات را گزارش کرده. سرمای شدید و کولاک همچنین موجب لغو ده ها پرواز در این مناطق شده است».

۶. بازداشت یک عضو پیشین حزب کمونیست ایتالیا در بولیوی و استرداد او به ایتالیا، در صدر خبرها قرار گرفت. روزنامه لارپبلیکا، به جریان دستگیری سزار باتیستی پرداخته و نوشته: «پلیس بولیوی با ردیابی ۱۵ دستگاه موبایل، تبلت و کامپیوتر، از این تروریست سابق ، توانست رد او را در سانتا کروز بولیوی پیدا کند. در اواسط ماه دسامبر، دادگاه عالی فدرال برزیل، با صدور حکمی، خواستار دستگیری و استرداد او به ایتالیا شد. اما او از برزیل که سالها پناهنده بود فرار کرد، تا اینکه او را در بولیوی پیدا کردند».

۷. روزنامه وست فرانس، به انفجار در یک نانوایی در مرکز پاریس که ۴ کشته برجا گذاشت پرداخته و نوشت: «با گذشت ۲۴ ساعت از انفجار در یک ساختمان به علت نشت گاز، امدادگران همچنان در محل این حادثه هستند. تصاویری که توسط مأموران آتش‌نشانی در ساعات اولیه این انفجار گرفته شده، حاکی از شدت این انفجار است. در پی این حادثه چندین ساختمان اطراف صدمه دید و چندین دستگاه خودرو واژگون شده و آسیب دیدند».
وزیر کشور فرانسه آمار زخمیهای این حادثه را ۴۷ نفر گزارش داده که به گفته او حال ۱۰ نفر از آن‌ها وخیم است. دو نفر از افرادی که کشته شده‌اند از امدادگران آتش‌نشانی بودند.

۸. به بخش علمی و فن‌آوری برنامه امروز رسیدیم. مجله بیزینس اینسایدر، به دستاورد جدید ناسا در تأمین سوخت انواع وسائط نقلیه فضایی پرداخته و در عنوان مطلب خود آورده: «بحران کمبود انرژی هسته‌ای در اعماق فضا ممکن است به زودی به لطف یک روبات هوشمند جدید در ایالت تنسی آمریکا به پایان برسد». و نوشته: «ناسا به عنصر پلوتونیوم -۲۳۸ متکی است که یک عنصر رادیو اکتیو ساخت انسان است، تا انرژی لازمه برای سوخت فضاپیماها در طولانی‌ترین مسیرهای فضایی را فراهم سازد. پلوتونیوم-۲۳۸ در طول جنگ سرد ساخته شد. ولی الان کمبود این ماده ، تهدیدی برای اکتشاف‌های فضایی هست. وزارت انرژی آمریکا در حال حاضر مشغول ساخت این ماده است و به تازگی با کمک از یک روبات جدید توانسته تولید آنرا هشت برابر کند».
خوبه این را هم بگیم که ناسا تقریباً در تمام مأموریت خود تاکنون از سوخت پلوتونیم ۲۳۸ استفاده کرده؛ پروژه هایی مثل نیو هورایزن که الان از سیاره پلوتو هم رد شده – وویجر که الان در فضای بین ستاره‌یی هست، و کاسینی، که الان بخشی از سیاره زحل شده.