نگاهی به سانحه هواپیما و قربانیان آن – ۲۵دی۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

نگاهی به سانحه هواپیما و قربانیان آن – ۲۵دی۱۳۹۷

گزارشی از سقوط هواپیمای ارتشی در کرج و علل آن

صبح روز گذشته یک هواپیمای باری ۷۰۷ ارتش در نزدیکی کرج سقوط کرد و از ۱۶ سرنشین هواپیما، ۱۵نفر کشته شدند و تنها یک نفر زنده ماند. توجهتون رو به گزارشی در این باره جلب می‌کنم:

گزارش:

تلویزیون رژیم خبر و گزارش کوتاهی که از این سانحه پخش کرد، اما اشاره‌یی به علت سقوط نکرد. تایم کد صفر: «در سقوط هواپیمای باری ارتش در فرودگاه فتح البرز ۱۵ نفر جان باختند. هواپیما باری بوئینگ ۷۰۷ با ۱۶ سرنشین از بیشکک قرقیزستان پرواز کرده بود که پس از فرود اضطراری از باند خارج و پس از برخورد با دیوار انتهایی باند دچار آتش‌سوزی شد. در این سانحه مهندس پرواز هواپیما زنده است و به مرکز درمانی اعزام شده است. هواپیما حامل گوشت برای استفاده در طرح مردم‌یاری ارتش بود».

خبری که تلویزیون دروغ پرداز رژیم داشت حاوی چند دروغ و کتمان واقعیت است. اولاً در حالی که در تصاویر دیده می‌شود، هواپیما دریک منطقة مسکونی سقوط کرده چند خانه بر آثر آن آسیب دیده و تخریب شده‌اند و تلویزیون حکومتی به آن اشاره نمی‌کند و نمی‌گوید چند خانه آسیب دیده و چند نفر از ساکنان این خانه‌ها کشته و مجروح شده‌اند. خبرگزاری سپاه پاسداران به نقل از «سخنگوی سازمان اورژانس کشور اعلام کرد هواپیما به منازل مسکونی شهرک زیبا دشت کرج برخورد کرده است».

لبته این گزارش هم در مورد تلفات ساکنان خانه‌ها چیزی نمی‌گوید و تنها اضافه می‌کند: « تا لحظه انتشار خبر اطلاعی از سرنوشت اهالی ساختمان مسکونی در دست نیست». ثانیاً تلویزیون رژیم به فرود اضطراری اشاره می‌کند، اما همین گزارش خبرگزاری سپاه می‌نویسد: «هواپیما به سمت فرودگاه پیام در حال حرکت بوده است که خلبان به اشتباه در فرودگاه فتح کرج فرود آمده است».

این گزارش سپس به نقل از مسئولان هواپیمای کشوری می‌افزاید: «دومین اشتباه خلبان ۷۰۷ این بوده است که زمان ورود به باند فرودگاه فتح، نتوانسته هواپیما را کنترل کند و از انتهای باند خارج شده است و به دیواره فرودگاه برخورد کرده است و پس از آن به شهرک مسکونی نزدیک فرودگاه برخورد می‌کند».

مثل همیشه خلبان که دیگر نیست که از خودش دفاع کند مقصر قلمداد شده، در حالی که بنا به گزارش سایر منابع، به علت دید کم و نبود دستگاه‌های کمک ناوبری مناسب، خلبان هواپیما، پایگاه هوانیروز سپاه پاسداران در کرج به نام “فتح” را با فرودگاه “پیام” اشتباه گرفته و اقدام به فرود کرده است. کوتاه بودن باند فرودگاه فتح باعث شده که هواپیما پیش از توقف به دیوار ساختمان‌های مسکونی انتهای باند برخورد کند.

در چارت پروازی فرودگاه پیام هیچ هشداری به خلبانان مبنی بر وجود باند پروازی دیگر در راستای فرودگاه داده نشده و حتی با وجود وقوع سانحه‌ای مشابه در ماه‌های اخیر این چارت اصلاح نشده است در حالی که این روال رایج در فرودگاه‌های دنیا است. خبرگزاری سپاه پاسداران نیز در ادامة گزارش خود به نقل از یکی از کارشناسان می‌نویسد: «لااقل در چارت پروازی فرودگاه پیام و AIP ایران حتما باید قید شود که فرودگاهی با باند و جهت مشابه در نزدیکی فرودگاه وجود دارد که خلبان اشتباه نکند؛ اگر کرو پرواز خارجی باشد که این شرایط باید بسیار دقیق‌تر رعایت شود».

به گزارش سایر رسانه‌های حکومتی این هواپیما همزمان در مأموریت آموزشی بوده است. در این مورد سرتیپ دوم تقی خانی سخنگوی ارتش تحت امر آخوندها می‌گوید: «در این ماموریت برای صرفه جویی در استفاده از تجهیزات و استفاده مطلوب از زمان طولانی ماموریت همزمان اقدام آموزشی نیز صورت می پذیرد.وی ادامه داد: در این ماموریت نیز در فاصله رفت و برگشت، ماموریت آموزشی برای خلبانان و مجموعه تیم پروازی صورت گرفته است». همزمانی پرواز آموزشی با پرواز مأموریتی، امری بر خلاف همة مقررات و استانداردها پروازی دنیاست.

علاوه بر همة‌ این موارد این هواپیما، یکی از هواپیماهای سوخت‌رسانی است که در زمان شاه از آمریکا خریداری شده و اولین پرواز این هواپیما ۴۳ سال پیش در فوریة‌۱۹۷۶ ثبت شده است و در طول جنگ ضد میهنی هم به مدت ۸سال کار سوخت رسانی به هواپیماهای جنگنده را به عهده داشته و سالها پیش می‌بایست از دور استفاده خارج می‌شد.

به این ترتیب مشاهده می‌شود که این هواپیما نه به یک دلیل بلکه به دلایل متعدد محکوم به سقوط بود. کما این که در مورد هر کدام از سوانح مثل واژگون شدن اتوبوس دانشگاه آزاد، یا سانحة نفتکش سانچی یا فروریختن ساختمان پلاسکو و… و… و… اگر کمی دقت کنیم. وضعیت از همین قرار است.

سخنگوی ارتش تحت امر آخوندها می‌گوید برای صرفه جویی کار آموزشی را هم سوار این هواپیمای باری که حامل ۱۶سرنشین هم بود، کرده بودند؛‌ در دانشگاه آزاد هم به خاطر صرفه‌جویی، اتوبوس اسقاطی را برای حمل و نقل دانشجویان به کار گرفته بودند، گویا در این رژیم همه چیز قابل صرفه جویی است، الا جان آدمی و غارت و اختلاس آقاها و آقازاده‌ها!

آسوشيتدپرس : هواپيمای سانحه بعد از هفت سال زمين گير بودن ، وارد پرواز شده بود

باز هم سانحه، باز هم قربانی