وضعیت صنعت هوایی و تحریم – ۲۵دی۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

وضعیت صنعت هوایی و تحریم – ۲۵دی۱۳۹۷

نگاهی به مطالب مندرج در روزنامه های امروز رژیم

در این قسمت نگاه کوتاهی داریم به روزنامه های امروز رژیم

تیترها و عنوانهای صفحات اول روزنامه های حکومتی در روز سه شنبه ۲۵دی ماه، تصویری از بحرانهای گریبانگیر نظام در عرصه های داخلی، منطقه‌یی و بین المللی است. خبرهای داخلی شامل سقوط هواپیمای ۷۰۷، سقوط ماهواره رژیم، بودجه، و ابراز وحشت از چشم انداز قیام در سال ۹۸ هست.
در مورد سقوط هواپیما اغلب روزنامه ها خبر را انعکاس داده اند و برخی به علت سقوط و تناقض گویی مقامات حکومت پرداخته اند.
آرمان به قلم احمدخرم وزیر پیشین ترابری نوشته است: « تا وقتی که در کشور تحریم‌ها وجود داشته باشد، صنعت هوایی در همین وضعیت می‌ماند».
ایران هم نوشته است:« بر اساس گزارش یونیسف نرخ تصادف‌های جاده‌ای در ایران ۲۰ برابر بیشتر از میانگین جهانی است. در ایران نیز هر ساله ۲۸ هزار نفر در اثر تصادف می‌میرند و بیشتر از ۳۰۰ هزار نفر مجروح و معلول می‌شوند. همچنین در هر ۱۹ دقیقه، یک نفر در جاده‌های ایران می‌میرد… مرگ و میر‌های جاده‌ای، سالانه ۶ میلیارد دلار هزینه به اقتصاد ایران تحمیل می‌کند».
ابتکار نوشته است:« برخی مسئولان از سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری تا فرماندار پردیس، این هواپیما را قرقیزستانی معرفی کردند.با این حال فرودگاه بیشکک قرقیزستان به عنوان مبدا پرواز این هواپیما، قرقیزستانی بودن این هواپیما را رد کرد… بالاخره این روابط‌عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که مالکیت هواپیمای حادثه‌دیده، توسط ارتش را تایید کرد».
جهان صنعت با عنوان «خطاهای گذشته تکرار شد» با اشاره به حادثة مشابه در آبان ماه امسال در این فرودگاه نوشته است: « با توجه به حادثه دیروز و ماجرای آبان ماه، این دو فرودگاه در کنار فرودگاه ناجا به یک معضل تبدیل شده و باید پیش از هر حادثه‌ای برای آن چاره‌اندیشی کرد. یک خلبان با اشاره به وقوع حادثه برای یک بوئینگ ۷۰۷ در زیبادشت البرز‌ گفت: احتمال دارد به دلیل هم‌راستایی باندهای فرود فرودگاه پیام و فتح، خلبان در انتخاب محل فرود اشتباه کرده باشد».
دعوا بر سر سهم خواهی در بودجه ۹۸ در عنوانهای روزنامه های باندهای حاکم دیده می شود:
جوان: بودجه ۹۸ رانت خواران را فربه تر می کند
جهان صنعت: بودجه‌یی برای رانت خواری
آرمان: یک قبیله پشت هر ردیف بودجه
روزنامه های هر دو باند حاکم به اجلاس ورشو علیه رژیم پرداخته اند. روزنامه های باند خامنه‌ای که تا دیروز ابراز وحشتشان را انعکاس دادند از امروز به کوچک نمایی و ناچیز شمردن آن روی آورده اند. اما از انعکاس دعوای باندی حول آن هم چنان نگرانی آنها نمایان است.
کیهان خامنه‌ای در یادداشت روز خود مدعی شده «نشست لهستان» برای اهل دقت، نشانه بلکه بشارتی بزرگ است» و سپس نوشته است: « تهدید و دغدغه اصلی، شبکه نفوذی است که با غفلت برخی مدیران، آرزو و عقده هرگز برآورده نشده دشمن را به خبر تبدیل و تحمیل می‌کند. یا تهدید دشمن را نزد افکار عمومی – یا مراکز تصمیم گیر و تصمیم ساز- «معتبر» می‌نمایاند. این شبکه، ایستگاه تقویت فشار دشمن است».
جهان صنعت هم نوشته است: « هدف غایی این تلاش واشنگتن مانع‌تراشی برای اروپا در مساله سازوکار مالی است. اروپا وعده آن را برای برقراری برجام به ایران داده است.
به نظر می‌رسد عزم آمریکا با اقدامات و طرح‌هایی که از سوی پمپئو، بولتون و همچنین هم‌افزایی از سوی مجموعه‌های عبری- عربی انجام و ارائه می‌شود، جدی است».
هشدار نسبت به قیام مردم در سال ۹۸ به روزنامه ‌های باند خامنه‌ای هم رسیده است.
از جمله رسالت ارگان باند موتلفه نوشته است: « فتنه ۹۸ نيز کاملاً اقتصادي و با بهره‌برداري از نارضايتي اقتصادي است،مسئولين هوشيار باشند که نارضايتي در حوزه اقتصادي براي هيچ قشر و صنفي به وجود نيايد که اگر اين اتفاق افتد مسئوليت متوجه آن‌هاست، چون دشمن به دنبال کشاندن نارضايتي به کف خيابان است».

تصویب لایحه پولشویی و برجام – روزنامه‌های امروز حکومتی

مروری بر رسانه‌های حکومتی – سه‌شنبه ۲۵دی ۹۷