آثار و پیامدهای کنفرانس ورشو

اندازه متن
Aa Aa

آثار و پیامدهای کنفرانس ورشو – ۲۶دی۱۳۹۷

گزیده ای از اظهارات مهره ها و رسانه های رژیم

در حالی که یک ماه به برگزاری کنفرانس ورشو و گردهمایی وزیران خارجه دهها کشور برای مقابله با تروریسم و جنگ‌افروزیهای رژیم باقی مانده، اما به وضوح می‌توان دید که آثار و پیامدهای لرزانندة آن در رژیم ظاهر شده و تعادل رژیم را به هم زده است. گزارشی در این باره:

گزارش:

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجة رژیم روز گذشته در پاسخ به سؤال خبرنگاری که موضع رژیم را در برابر لهستان و کشورهایی که در این کنفرانس شرکت می کنند، مورد سؤال قرار داد، نهایت درماندگی رژیم را به نمایش گذاشت و گفت:
«من اجازه می خوام از شما که در این مورد صحبت نکنم و اطلاعات لازم و کامل را ما از طرق مختلف دریافت کردیم در مورد ایران و اقداماتی که علاقه‌مند هستند بعضی‌ها در این نشست دنبال بشه اشاره کردم که در تماسهایی هستیم و نهایتاً بعد از تکمیل همه آنچه که باید داشته باشیم امیدوار هستم در آینده نزدیک در این خصوص بیشتر صحبت بکنیم».

دلواپسان باند خامنه‌ای توصیه می‌کنند که رژیم با لهستان و با همة کشورهایی که در کنفرانس ورشو شرکت می‌کنند با قاطعیت برخورد کرده و آنها را مورد تهاجم قرار دهد. در همین رابطه آخوند ذوالنور رئیس کمیته هسته‌ای مجلس طی گفتگویی با خبرگزاری حکومتی مهر گفت: دستگاه دیپلماسی ما باید نسبت به برگزاری اجلاس ضد ایرانی در لهستان، موضعی متناسب و دندان شکن اتخاذ کند… هر چقدر در عالم سیاست کوتاه بیاییم و مواضع سست داشته باشیم، طرف های مقابل جری تر می شوند و باید در زمان مناسب، پاسخ‌های قاطع و محکم به آنان دهیم».

اما وی در همین مصاحبه به طور متناقضی افزود: «تشخیص جمهوری اسلامی، فعلا این است که با اروپایی ها گفتگو کرده و جلو رویم تا شاید اتفاقی چون ایجاد SPV رخ دهد اما این موضوع به معنای این نیست که به آنان تکیه کنیم». مهره‌ها و کارشناسان باند روحانی عموماً‌ با ابراز وحشت از نتایج کنفرانس ورشو، تاکید می‌کنند که اولاً‌ کنفرانس ورشو جدی است و نباید آن را شوخی گرفت، ثانیاً در مورد آن بایستی با نهایت احتیاط و مدارا حرکت و موضعگیری کند.

علی خرم از دیپلوماتهای سابق رژیم در این باره می‌گوید: «اگر واشنگتن بتواند از دل نشست ماه فوریه ورشو پیروزی های نسبی کسب کند، یقینا بستری برای اقدامات بعدی محور ضد ایرانی خواهد بود. پس تهران و به خصوص دستگاه سیاست خارجی باید با دقت عمل، روشنگری های لازم را با ارائه ادله کافی انجام دهد. چرا که این یارگیری های آمریکا در سایه نشست لهستان، امکان دارد شرایط را برای تهران در آینده مشکل کند… و نگرانی‌های جدی را می‌تواند برای ما در حوزه اجماع سازی جهانی شکل دهد».

فریدون مجلسی از نمایندگان سابق مجلس ارتجاع نیز با ابراز نگرانی از این که در نتیجة اجلاس ورشو «حلقة محاصرة (نظام) تنگتر خواهد شد» می‌افزاید: «ایران در جهان منزوی است نه فقط به خاطر این که دیگران با رفتارهای ایران مخالف باشند یا موافق نباشند. علتش این است که همه روابط خودشان را با آمریکا جدی‌تر، مهم‌تر و لازم‌تر می‌دانند و نگران هستند که مبادا رابطه‌شان با ایران به روابط مهم‌ترشان با امریکا لطمه بزند.»

جلال خوش چهره نیز می‌گوید: «رویکرد تقابلی ایالات متحده علیه ایران، هر روز ابعاد تازه و گسترده‌تری می‌یابد. به نظر می‌رسد دولت ترامپ علاوه‌بر تلاش برای تنگ کردن حلقه‌های فشار اقتصادی، اکنون بیش از گذشته به دو راهکار دیگر نیز توجه دارد؛ انزوای منطقه‌ای و نیز اقدام برای ایجاد اجماع جهانی علیه ایران».

رسانه‌ها در ایران، شباهت کنفرانس ورشو به گردهمایی‌های مجاهدین

کنفرانس ورشو و اجماع جهانی علیه حکومت تروریستی آخوندی