خودروهای وارداتی و بانک مرکزی

اندازه متن
Aa Aa

خودروهای وارداتی و بانک مرکزی – ۲۶دی۱۳۹۷

در روزنامه های حکومتی امروز ۲۶دی، تلاش مشترک برای عادی جلوه دادن اوضاع نظام دیده می شود. از سقوط ماهواره تا بحران‌‌های دیگر کوچک‌نمایی شده‌اند. اما در میان تیترها و مطالب همین روزنامه ها گوشه‌هایی از بحران‌های نظام دیده می شوند. بحران اقتصادی برجسته ترین آنهاست:
آرمان: مناقشه بر سر خودروهای وارداتی، بین بانک مرکزی و وزارت صمت اختلاف جدی وجود دارد
اخبار صنعت: کل اقتصاد وابسته به گمرک است
آفتاب یزد: سونامی انصراف از دریافت وام مسکن!
ابرار اقتصادی: آمار بیکاران به مرز ۴میلیون نفر می رسد
ابرار اقتصادی: معاون رییس جمهور: مشکلات کشور با بودجه دولتی حل نمی شود
کسب و کار: در نشست هیات نمایندگان اتاق تهران مطرح شد: تجارت زمینگیر شده است
بحران خارجی رژیم هم اسباب حمله روزنامه‌های باند خامنه‌ای به باند رقیب است:
عصر ایرانیان: رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق تهران با انتقاد از روند اجرایی شدن کانال مالی وعده داده شده اروپا مطرح کرد؛ SPV یعنی هیچ! – در اتحادیه اروپا هیچ کشوری میزبانی SPV را نپدیرفته است و نمی دانند با چه مکانیزمی باید آنرا اجرا کنند
قدس: نگاهی به فرافکنی های یکی از موافقان لوایح مشکل دار؛ چرا اروپا نمی تواند FATF را پیش شرط SPV قرار دهد؟
غارت و چپاول بانک سرمایه در روزنامه های هر دو باند منعکس شده. هر باند در تتیرتش نقش باند رقیب را برجسته کرده است:
آرمان: محاکمه وزیر دولت احمدی نژاد و دو متهم دیگر بانک سرمایه
جوان: تاراج ۱۴هزار میلیاردی دانه درشت‌ها از جیب فرهنگیان
روزنامه های باند ولی فقیه امروز هم به اجلاس آتی ورشو که علیه دخالت های رژیم است واکنش های ضد و نقیض نشان داده اند.
کیهان نوشته است:«انتخاب «لهستان» هم که در شمال شرق خود به خاک روسیه می‌رسد، برای بازتاب دادن یک تهدید ضمنی بود که روسیه باید به آمریکا برای متوقف کردن حرکت ایران در منطقه کمک کند و این همه در حالی است که اساساً بازی در «زمین واقعی» تمام شده و نقاشی بمب افکن‌ها و تانک‌ها کارآیی ندارد».
رسالت هم به نقل آخوند ذوالنور رئیس کمیته هسته‌ای مجلس ارتجاع نوشته است: «درست است که اروپا همزمان با آمريکا از برجام خارج نشد اما آنان دل به منافع ايران دوخته‌اند.وي با بيان اينکه اروپا و آمريکا دو روي يک سکه هستند، افزود: تشخيص جمهوري اسلامي، فعلا اين است که با اروپايي‌ها گفت‌وگو کرده و جلو رويم تا شايد اتفاقي چون ايجاد SPV رخ دهد اما اين موضوع به معناي اين نيست که به آنان تکيه کنيم».
آرمان هم از باند رقیب تلویحا ضرورت مذاکره و از سرگیری رابطه با آمریکا را مطرح کرده است:« اگر یک کشور در سراسر جهان وجود داشته باشد که بخواهد تا ابد با آمریکا قطع رابطه کند، هر روز پرچمش را به آتش بکشد، قطعا آن ویتنام است. اما ویتنام چگونه برخورد می‌کند؟ به جای آنکه روی پرچم آمریکا راه برود روی اعصاب آمریکا راه می‌رود؟ چگونه؟ با رشد بی نظیر اقتصادی، تولید محصولات صادراتی فوق العاده، با تبدیل شدن به کشوری امن برای کسب وکار، زندگی و سرمایه گذاری، با تمرکز بر حوزه‌های پیشرفته مانند اینترنت اشیا و با تبدیل شدن به شریک تجاری شرکت‌های آمریکایی«آنقدر محیط جذابی برای کسب وکار فراهم کرده اند که شرکت‌های آمریکایی آنجا را از بین ۲۰۰ کشور جهان برای تولید انتخاب می‌کنند».
در روزنامه های باند روحانی ابراز نگرانی از انزوای جهانی رژیم و بی اعتمادی مردم به نظام و نگرانی از فضای مجازی به نقل از آخوند مجید انصاری عضو مجمع تشخیص نظام منعکس شده.
ابتکار نوشته است:« در راس مشکلات، مشکلات اقتصادی، اجتماعی، امنیت روانی جامعه و روابط درست با دنیا قرار دارد…ما به لحاظ اخلاقی که یکی از پیام‌های مهم اسلام و انقلاب بوده، دچار عقب‌گرد و افت شده‌ایم…
این بداخلاقی‌های سیاسی و اجتماعی که متاسفانه بر بستری از فضای مجازی نیز سوار شده و امواج تهمت، تخریب، یاس‌آفرینی و بداخلاقی‌های مختلف وجود دارد، باید متوقف شود».

نظری به روزنامه‌های حکومتی امروز – ۱۵دی۱۳۹۷

مروری بر رسانه‌های حکومتی – چهارشنبه ۲۶دی ۹۷