SPV اسباب امید درمانی یا هیزم جنگ باندی

اندازه متن
Aa Aa

SPV اسباب امید درمانی یا هیزم جنگ باندی – ۲۶دی۱۳۹۷

نگاهی به اظهارات مهره ها و رسانه های رژیم

سازوکار اروپا، هر چند محقق نشده، و خاصیتی در جلوگیری از تنگ‌تر حلقة تحریمها بر گردن رژیم نداشته، اما در درون رژیم تأثیر و عملکرد داشته؛ کارکرد آن در باند روحانی اسباب «امید درمانی» است و در میان دلواپسان ابزار حمله به باند رقیب و خیز برای حذف رقیب از صحنة قدرت. گزارشی را در این زمینه ببینیم:

گزارش

به رغم گذشت ۱۷روز از سررسید آخرین وعدة اتحادیه اروپا برای محقق کردن SPV ، روز ۲۴دی ماه بار دیگر سخنگوی دولت حسن روحانی به وعده درمانی روی آورد. بهرام قاسمی افزود اروپایی ها علاقمند هستند سازوکار مالی را عملی کنند اما این امر با فشار آمریکا تحت تاثیر جدی مواجه شده است. ما از آنها گلایه داریم ولی منتظر آنها نبوده ایم و مسیر خود را با جدیت پیگیری می کنیم.

ولی این اظهارات بیشتر هیزم شعله ورتر کردن آتش جنگ باندی شد. خبرنگار روزنامة حکومتی خراسان از قاسمی پرسید: خبرنگار روزنامه خراسان: سوال من در مورد اس پی وی هست اما از یک زاویه دیگر ما این چند وقت اخیر خصوصاً پیام ها و تماس های زیادی با رسانه خودمان داریم که مردم واقعا خسته شدن از وعده‌های پی‌در‌پی که در مورد اس پی وی داده میشود و خیلی دیگر اعتماد زیادی ندارند به این صحبتها سوال اصلی هم این است که چه زمانی قراره ایران اقدام عملی کند در برابر حرفها و وعده های اروپاییها که از چند هفته به ۸ ماه رسیده و نشان می‌دهد که خیلی قابل اتکا نیستش این وعده ها.

سخنگوی پریشانحال وزارت خارجه ابتدا تلاش کرد با کلمات بازی کند

قاسمی: به هر حال روند زمان و مرور زمان تجربه آدمی فکر می‌کنم ارزشمند هست و خیلی نقاط مبهم را در این روند شما میتوانید روشن بکنید. قاسمی سپس به درد بی درمان نظام اذعان کرد و گفت: ببینید شما دوباره می‌خواهید مرا ببرید به آن چاه ویلی که من به شما زمان بدهم و شما دوباره بعد از ده روز 15 روز یک ماه از من سوال کنید که مقامات جمهوری اسلامی ایران یا سخنگوی وزارت امور خارجه گفت در فلان تاریخ و نشد.

به رغم فرار قاسمی از تعیین زمان، امید درمانی در باند روحانی ادامه دارد. در روز 25دی زمانی‌نیا معاون وزیر نفت رژیم به خبرگزاری مهرآخوندی گفت: «مدت زمان زیادی نخواهد گذشت که این ساز و کار مالی به نتیجه برسد». یک سایت حکومتی دیگر هم در روز ۲۵دی نوشت: « پلیتیکو گزارش داد اتحادیه اروپا احتمالا اواسط ژانویه (اواخر دی)، همزمان با سالروز آغاز روند اجرایی برجام، آغاز روند اجرایی سازوکار ویژه مالی را اعلام خواهد کرد».

اما وحشت رژیم در رسانه‌های هردو باند حاکم دیده می شود.

جهان صنعت ( ۲۵دی) با اشاره به اجلاس آتی ورشو نوشت: «نشست ورشو را باید پاسخی به این نیاز واشگتن دانست تا بتواند با ورود به اختلافات اروپا، مساله ایران را بین‌المللی و عمق شکاف در اتحادیه اروپا را عمیق‌تر کند. هدف غایی این تلاش واشنگتن مانع‌تراشی برای اروپا در مساله سازوکار مالی است».

و روزنامة حکومتی سیاست روز از باند خامنه‌ای هم سوزش رژیم را با حمله به باند روحانی در هم آمیخته و نوشت: «رفتارهای دشمنانه اروپا سلسله وار ادامه دارد، از یک سو مدام اصرار بر پابرجا ماندن برجام می کند و از سوی دیگر علیه نظام توطئه و دسیسه می‌سازد. گفتار با رفتار هیچ همخوانی ندارد و از این دو به گمان همان گفتار برای برخی کافی است و تنها به زبان آنها نگاه می کنند و کار را نمی‌نگرند».

SPV ساز و کار اروپا نمادین و بی‌فایده – ۱۸دی۱۳۹۷

جنگ بر سر بسته اروپا، وحشت از مجاهدین و مقاومت ایران!