گزارش اهداف مخفی رژیم ایران برای دسترسی به سلاح هسته‌ای و افشاگری‌های مقاومت

اندازه متن
Aa Aa

گزارش اهداف مخفی رژیم ایران برای دسترسی به سلاح هسته‌ای و افشاگری‌های مقاومت

گزارش موسسه دانش و امنيت بين المللي درباره اهداف مخفي رژيم براي دسترسي به سلاح هسته اي

هدف یک سایت افشانشده موسوم به پروژه ۱۱۰طرح آماده تولید قطعات فلزی اورانیوم برای سلاحهای اتمی است

مقاومت ايران در فاصله  سالهاي  ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۷ مجموعا ۷ افشاگري در مورد فعاليتهاي مخفيانه هسته‌اي رژيم در سايت پارچين داشته است

 

در تاريخ ۱ ژانويه ۲۰۱۹ ، موسسه دانش و امنيت بين المللي يك گزارش تحقيقاتي در مورد مدارك بدست آمده  درباره فعاليتهاي مخفي اتمي رژيم براي دست يابي به بمب اتمي را منتشر كرد. اين گزارش يكبار ديگر اثبات مي كند كه رژيم آخوندي گزارشهاي دروغ و جعلي براي پوشاندن ابعاد برنامه مخفي اتمي خود در اختيار آژانس بين المللي انرژي اتمي داده است. چيزي كه مقاومت ايران از سالها پيش طي كنفرانسهاي مطبوعاتي متعدد آنرا افشا و به اطلاع آژانس بين المللي انرژي اتمي و افكار عمومي جهان رسانده بود

نويسندگان گزارش موسسه دانش و امنيت بين المللي درباره فعاليتهاي مخفي اتمي رژيم مي نويسند:

رژيم ایران مدت های  طولانی در تلاش براي كسب توانایی های دستیابی به قابلیت های فلزی اورانیوم بود و برخی از مستندات مربوط به چنین فعالیت هایی در جریان تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه های قبلی تسلیحات هسته ای رژيم ایران یافت شده است. یافته های جدید نور بیشتری بر اهداف رژيم ايران برای دستیابی به توانایی سلاح های هسته ای در طی یک دوره کوتاه مدت،می اندازد

اين گزارش كه با تيتر « يك بخش كليدي از معماي آماد: پروژه بروجردی برای تولید قطعات اورانیوم فلزی و سلاح های هسته ای » منتشر شده ، نشان ميدهد كه رژيم آخوندي از اواخر سال ۱۳۸۰ يك پروژه ساخت يك مجموعه زيرزميني و تونل براي دستيابي به بمب هسته اي را در سايت پارچين شروع كرده كه موسوم به پروژه بروجردي بوده است. اين پروژه يك بخش كليدي از طرح ساختن كلاهك هسته اي رژيم بوده كه تحت نام پروژه آماد نام گذاري شده بود  در اين گزارش از جمله آمده است:  هدف برنامه «آماد» ، تولید و ساخت قطعات فلزی اورانیوم برای کلاهک های هسته ای و  ساخت پنج سیستم کلاهک هسته ای برای تحویل موشک ها بوده است. اين یک گام کلیدی برای تولید کلاهک هسته ای، و تولید مواد مهار کننده شکافت یک کلاهک هسته ای است

اين پروژه شامل ساخت ۱۲ كارگاه زيرزميني براي ساخت بخش مختلف سلاح هسته اي در تونلهاي زير زمين بوده است.

 

براساس اين گزارش،  شروع اين پروژه در ۲۰ فوریه ۲۰۰۲،  از طرف سید شمس الدین بوربورودی، نماینده موسسه آموزش و تحقیقات دفاعي وزارت دفاع ایران و  امیر حاجی زاده، از ستاد نیروی هوایی سپاه  )، قرارداد ساخت یک مجتمع تونل هسته ای زیرزمینی بزرگ  در سایت پارچین امضا شده است.

سرتيپ پاسدار امير حاجيزاده در حال حاضر سركرده نيروي هوايي سپاه پاسداران رژيم است.

گزارش موسسه دانش و امنيت بين المللي مي افزايد: برطبق گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی، این سایت هرگز تحت بازرسی قرار نگرفته است و رژيم ایران این موضوع را با آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح نکرده است. اینکه امروزه چه کسی این سایت را کنترل کرده و یا هدف آن شناخته شده نیست. با این حال، در تصاویر ماهواره ای تجاری (نگاه کنید به شکل ۱۴) می توان دید که نهایتا این سایت همچنان مشغول بكار است  و به همین دلیل، بررسی دقیق تر لازم است.

این مجموعه تونل ویژه در پارچین چندین سال پیش شناسایی شده بود

 

تهیه‌کنندگان این گزارش مشترک از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستند تا سایتها، تأسیسات، مکان و مواد مرتبط با این فعالیتها را راستی‌آزمایی کرده و رژیم ایران را وادار به همکاری با تحقیق‌کنندگان کند.

 

يادآوري مي كنيم كه مقاومت ايران از سال 1383 تا 1397 مجموعا 7 افشاگري در مورد فعاليتهاي مخفيانه هسته اي رژيم در سايت پارچين داشته است.

از جمله در تاريخ 19نوامبر 2004 29آبان 1383 ، در پاريس آقاي سيد المحدثين، فعاليت غني سازي ليزري اتمي در سايت پارچين را افشا كرد.

در تاريخ 4مارس 2004  فروردين 1383 عليرضا جعفرزاده در واشنگتن، غني سازي ليزري در تونل مخفي در سايت پارچين زير نظر يكي از متخصصين هسته اي وزارت دفاع را افشا كرد.

در تاريخ 22نوامبر 2005 2آذر 1384. علي صفوي و شاهين قبادي، در وين افشا كردند كه رژيم آخوندي در بازرسي از سايت پارچين بازرسان آژانس را به محل متفاوتي از محل فعاليت اتمي برده اند.