مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه بررسی اف.ای.تی.اف پالرمو را به تعویق انداخت

اندازه متن
Aa Aa

اشتراک گذاری:

مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه بررسی اف.ای.تی.اف پالرمو را به تعویق انداخت

مجمع تشخیص مصلحت نظام آخوندی، که قرار بود روز شنبه نظر نهایی در مورد لايحه الحاق رژيم به پالرمو، كنوانسيون مبارزه با جرايم سازمانيافته را اعلام کند، با درماندگي،  ادامه بررسی و تصمیم‌گیری را به دو هفته دیگر موکول کرد.

این لایحه در مجلس رژیم تصویب شده بود، ولی شورای نگهبان ارتجاع ،حاضر به تأیید آن نشد وآنرا براي تعيين تكليف به مجمع تشخيص مصلحت رژيم ارجاع داده بودند.

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از پایان جلسه گفت: این موضوع نیازمند بررسیهای بیشتراست.

لایحه مربوط به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (سی اف تی) که با ۱۹ایراد شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام آخوندی ارجاع شده، هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.

ملکشاهی رئیس کمسیون حقوقی و قضایی مجلس رژیم در مورد بررسی لایحه پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: علیرغم اصرار مجلس و دولت برای تصویب لایحه پالرمو، برخی از اعضای شاخص مجمع با این لایحه مخالفت دارند و قرار است در جلسه بعدی، مخالفان و موافقان این لایحه استدلالهای خود را به اعضای مجمع ارائه دهند.

با توجه به اینکه اجلاس آینده اف ای تی اف  و بررسی مجدد ابقای حکومت آخوندی درلیست سیاه در ماه آینده میلادی شروع میشود، حکومت آخوندی مهلت چندانی برای تصویب نهایی این کنوانسیونها ندارد. 

رسانه‌های حکومتی خبر دادند روز ششم بهمن جلسة مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تعیین تکلیف لایحة پالرمو به نتیجه نرسید و به دو هفته بعد موکول شد،اما دلواپسان نظام ولایت فقیه ،در داخل مجمع وسایر تریبونهای حکومتی برای جلوگیری از تصویب این لایحه از روز قبل صف بستند.

خبرگزاری قضاییه آخوندی به نقل از فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت مجلس ارتجاع نوشت«مباحث بر روی لایحه پالرمو در مجمع بسیار جدی است و دو طرف به هر حال استدلال‌های جدی و قوی ای  را مطرح می‌کنند».

و رسانه‌های دو باند گوشه‌یی از این کشمکشها را که تصویر روشنی از بن‌بست نظام است منتشر می کنند.

نوبخت معاون روحانی گفت: «موضوع عادی‌شدن وضعیت ایران در FATF مربوط به نظام است و آرزو می‌کنیم همانند دو لایحه ،اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و اصلاح قانون مبارزه با تروریسم، دو لایحه دیگر یعنی پالرمو و CFT نیز قانون شوند».

و روزنامه ایران ارگان دولت روحانی با اشاره به اظهارات آخوند صدیقی که در جمعه بازار دیروز تهران گفته بود«گوشت صدهزار تومانی نتیجة برجام است» نوشت: « نرخ تورم امسال علی‌رغم تمامی سختی‌های پیش آمده هنوز به اندازه‌ تورم آخرین سال دولت مورد حمایت شما واقع نشده است». و افزود: «وضعیت ونزوئلا پیش چشم همه است. تقریباً در میان اهل نظر و کارشناسان اقتصادی نوعی اتفاق نظر وجود دارد که اگر سیاست‌های دولت مورد حمایت این آقایان ادامه پیدا می‌کرد، تورم چندهزار درصدی نیز ایران را چون ونزوئلا در بر می‌گرفت وخیلی زودتر از ونزوئلا به وضعیت فلاکت‌بار آن کشور دچار می‌شدیم».

آخوند مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم گفت: « وقتی که مسئولان اجرایی کشور و حتی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مساله را مطرح می کنند به نظر من زیبنده نیست امام جمعه طوری صحبت کند که گویی همه اینها پشت پا به منافع نظام زده اند».

علیرضا رحیمی  عضو هیئت رئیسه مجلس ارتجاع به دلواپسان هشدار داد : « نباید کشوری را به سمت محدودیت‌های بین المللی برد. نگاه ما این است که نباید اجازه دهیم نظام را به بن بست برسد».

درهمین حال مهدی محمدی مهره خامنه ای و عضو تیم مذاکرة هسته‌یی پاسدار جلیلی نوشت:

تصمیم‌گیری مجمع تشخیص مصلحت درباره CFT و پالرمو در جلسه روز شنبه اهمیتی تاریخی دارد. این جایی است که کشور باید نشان بدهد کلا چیزی از تجربة برجام آموخته یا نه؟

و کیهان خامنه‌ای هم در روز ۶بهمن نوشت: «موج مخالفت عمومی با تصویب لوایح خودتحریمی FATF این روزها به نهضتی فراگیر تبدیل شده است؛ از تجمعات مردمی در شهرهای مختلف تا نامه‌های هشدارآمیز جنبش دانشجویی به مسئولان. منشأ این جوش و خروش‌ها، مخاطرات و مهلکه‌ها و مخمصه‌هایی است که این لوایح برای نظام به همراه خواهند داشت».

اشتراک گذاری: