روزها و یادها- هفته دوم بهمن

اندازه متن
Aa Aa

 ۸ بهمن ۱۳۶۷ شهادت مجاهد خلق صفی‌قلی اشرفی و یاران پاکبازش به دست دژخیمان رژیم خمینی

در روز ۱۰بهمن۶۷ مطبوعات حكومتي گزارش دادند «۱۲عضو گروه عياران» كه از آنها با عنوان «قاچاقچی مواد مخدر و سارق مسلح» یاد مي‌كرد، به دار آویخته شده‌اند.

گروه «عیاران» عبارت بودند از مجاهد شهید صفي‌قلي اشرفی و همرزمان مجاهدش كه پس از تحمل چند سال شکنجه، سرانجام در تاریخ ۸ بهمن ۶۷ به پیمان خود با خدا و خلق وفا کردند.

روزها و یادها- هفته دوم بهمن

             شهادت مجاهد خلق صفی قلی اشرفی و یاران پاکبازش       

مجـــاهــد شهید صـفـي‌قلـي اشرفی، در جریان انقلاب ضد سلطنتی دانشجوی دانشگاه تهران بود،در آن زمان با مجاهدین و آرمانهای مجاهدین آشنا شد و به تبلیغ این آرمان در میان پیروان اهل طریقت در سرخه‌حصار کرج پرداخت.

پس‌از خرداد سال ‌وآغاز مقاومت انقلابي ، صفي‌قلي همرزمانش را تحت عنوان گروه «عياران» سازمان داد و به عمليات متعددي، از جمله مصادره چند بانک دست زد و فعاليت گروه را گسترش داد،

در اواخر سال ۶۴ گروه ضربه خورد و صفي‌قلي به‌اتفاق ۶۰‌نفر از همرزمان و يارانش از اهل حق، دستگیر شدند.

دوران زندان و تحمل شكـنـجـــه‌هــای سبــعـــانه دژخیمان، نه‌تنها در عزم آهنین صفي‌قلي و یارانش خللی به وجود نیاورد،بلکه آنان را در پیمودن راه رهايي خلق و مقاومت انقلابی استوارتر و مصمم‌تر نمود.

تا اين‌ که سرانجام رژیم ددمنش آخوندی در ۸بهمن سال۶۷، صفي‌قلي دلاور را به‌ اتفاق مجاهدین شهید روح‌الله اشرفيان ۳۴ساله و کارمند بانک مركزی تهران و احمد زنگي ۲۵ساله را در ملاعام، اعدام کرد

رژیم به منظور در هم‌ شکستن روحیه مردم سرخه‌حصار آنان را که در میان مردم از محبوبیت زیادی برخوردار بودند در زمين چمن ســـرخـــه‌حـــصــار کرج به دار آویخت، در همان روز ۹همرزم مجاهد صفي‌قلي نیز در زندان حلق‌آویز شدند.یادشان گرامی و راهشان پر رهرو باد.


۳۰ژانويه ۱۹۴۸، برابر با ۱۰بهمن ۱۳۲۶، ترور مهاتما گاندی، رهبر و پیشوای استقلال هند

گاندی، رهبر و پيشوای سياسی و اخلاقي هند در سال ۱۸۶۹ در يك از شهرهای هند در خانواده‌ای متوسط به دنيا آمد

گاندی پس از گذراندن تحصيلات ابتدايی و متوسطه خود زير نظر مادرش كه بشدت مذهبی بود، برای ادامه تحصيل به لندن رفت.

روزها و یادها- هفته دوم بهمن

                            ترور مهاتما گاندی رهبر و پیشوای استقلال هند                

وي پس ازسه سال به وطن بازگشت و سپس در سال ۱۸۹۳براي وکالت يك كمپاني هندی به آفريقاي جنوبی اعزام شد. اين سفر مقدمه ورود گاندی به صحنه مبارزات اجتماعي و سياسي بود.

زيرا وي در آفريقاي جنوبی تحت تأثير ستم و سرکوب ضد‌انساني‌اي كه دولت نژادپرست سفيدپوستان آفريقاي جنوبی عليه هنديان روا مي‌داشتند قرار گرفت و به مبارزه براي احقاق حقوق هموطنان خود برخاست و در سمت رهبر و نماينده آنان قرار گرفت.

‌گاندي بر اثر این مبارزات چند بار به زندان افتاد،اما از سال ۱۹۱۹ به آرمان استقلال هند پیوست، این مبارزات در سال۱۹۳۰ به خودمختاری هند منجر شد.

اما گاندی به شیوه مبارزه مسالمت آمیز خود که از جمله با اعتصاب غذاهای طولانی همراه بود ادامه داد و بارها به زندان افتاد و در مجموع چند سال را در زندان به سر برد.

اين مبارزات كه ۲۹سال طول كشيد، سرانجام در سال ۱۹۴۸، به استقلال هند انجاميد.


۱۱ بهمن‌ماه ۱۳۵۰، شهادت مجاهد كبير احمد رضايي اولين شهيد سازمان مجاهدين خلق ايران

مجاهد قهرمان احمد رضايي ، اولين شهيد سازمان مجاهدين خلق ايران و یکی از درخشان ترین چهرهای انقلابی در تاریخ معاصر ایران  است.

ايمان خلل ناپذيرش به آرمان مجاهدين و آزادي مردم و ميهنش، او را در اين مسير، به نمادي براي جوانان آگاه و انقلابي مبدل كرد.

روزها و یادها- هفته دوم بهمن

               احمد رضایی، اولین شهید سازمان مجاهدین خلق ایران       

احمد رضايي طي سالهاي قبل از۵۰، مسئول ارزنده‌اي در تشكيلات مجاهدين بشمار مي رفت اما, اوج شكوفايي شخصيت انقلابي او بعد از ضربه شهريور ۵۰ بود كه نقش ويژه‌اي در بازسازي تشكيلات مجاهدين در خارج از زندان ايفا كرد.

در يكي از روزهاي بهمن سال ۱۳۵۰، مجاهد كبير احمد رضایی در حالیکه مزدوران ساواک شاه او را از هر طرف محاصره کرده بودند،

با طنین گلوله‌های آتشین سلاح خود, فریاد رزم‌آوري سر داد و آن هنگام كه گلوله‌های سلاحش تمام شد,با انفجار نارنجک خود شماری از دژخیمان ساواک را به هلاكت رساند‌وخود نيز به شهادت رسيد او گفته بود:

” ما با خون خود بايد مسير حق و عدالت و راه مبارزه را ترسيم كنيم .

“نبرد و شهادت قهرمانامه‌ی احمد، تاثير بسيار انگيزاننده‌يي در پیشبرد جنبش انقلابی مردم ایران برجاي گذاشت.