بیست بهمن۱۳۶۰،تيرباران يكصد مجاهد دلير-روزها و یادها ـ هفته چهارم بهمن

اندازه متن
Aa Aa

اشتراک گذاری:

بیست بهمن۱۳۶۰،تيرباران يكصد مجاهد دلير، به علت اداي احترام به پيكرهاي پاك اشرف وموسي و شهيدان عاشوراي‌مجاهدين آن مجاهدان پاکباز همان شب تیرباران شدند.

دژخيمان خميني پس از آن كه در نبردي نابرابر، سمبل زن انقلابي مجاهد ، شهيد اشرف رجوي و سردار شهيد آزادي مجاهد كبير موسي خياباني و يارانشان را به خاك و خون كشيدند، تلاش كردند تا از آن به عنوان نشانه‌ی شكست مقاومت و پيروزي خود بر مجاهدين، حداكثر استفاده را بكنند و به وسيله آن مقاومت اسيران مجاهد در زندانها و شكنجه‌گاهها را در هم بشکنند.

روزها و یادها ـ هفته چهارم بهمن

تیرباران مجاهدین به جرم ادای احترام به پیکرهای اشرف و                                                                                           موسی در زندان          

لاجوردي پليد، زندانيان مجاهد اوين را به تماشاي اجساد شهيدان برد. او تلاش نمود آنان را وادار كند به اجساد مطهر شهيدان عاشوراي مجاهدين بي‌حرمتي كنند. اما زندانيان مجاهد، دسته دسته بر پيكر پاك اشرف و موسي و ديگر شهيدان رکابشان اداي احترام كردند. پيشاپيش آن مجاهدان, مجاهد قهرمان، مهندس محمد علي متقي، مدير عامل محبوب ذوب آهن اصفهان قرار داشت .

دژخيمان همان شب دسته دسته آن مجاهدين پاكباز را به جوخه‌هاي تيرباران سپردند. به اين ترتيب حماسه‌ی عاشوراي مجاهدين در آخرين صحنه خود درخششی خیره کنند یافت.

 

 


  ۲۳ بهمن‌۱۳۲۶،قتل محمد مسعود نويسنده و روزنامه‌نگار آزاديخواه

محمد مسعود روزنامه‌نگار آزاديخواه و يار دكتر فاطمي و مدير روزنامه‌ی، «مرد امروز» پنج سال پيش از پيروزي انقلاب مشروطه، در قم بدنیا آمد.

روزها و یادها ـ هفته چهارم بهمن

                     قتل محمد مسعود نویسنده و روزنامه نگار آزادیخواه               

محمدمسعود پس از تحصيل روزنامه‌نگاري در اروپا، به ايران بازگشت و نویسندگی را آغاز كرد. انتشار روزنامه‌ی، «مرد امروز» از اولين شماره در سال ۱۳۲۱تا يك روز پس از شهادت محمد مسعود در حاليكه بيش از ۵۰بار توقيف شد، ۶سال ادامه يافت.

اين روزنامه در ۳۰هزار نسخه منتشر مي‌شد، و پرخواننده‌ترين روزنامه‌آن سالها بود و در آن، مسعود بي‌پروا خائنان، وطن‌فروشان و دشمنان مردم را افشا مي‌كرد.

محمد مسعود در شب ۲۴بهمن ۱۳۲۶، در خيابان اكباتان با گلوله‌ی چند ناشناس از پای درآمد.

دكتر فاطمي درباره‌ی او گفت «محمد مسعود» به آنچه مي‌گفت ايمان داشت. با قلدري و ديكتاتوري سرسختانه مبارزه مي‌كرد. با عوامل بيگانه و نوكران اجنبي، بيرحمانه دست و پنجه نرم مي‌نمود و با تهديد و تطميع از ميدان بدر نمي‌رفت.


بهمن ۱۳۴۵، خاموشی فروغ فرخزاد، پژواك شاعرانه‌ی صدای زن ايراني

فروغ در سال ۱۳۱۳ در تهران به دنيا آمد، ۱۷ ساله بود كه اولين دفتر شعرش به نام «اسير» را منتشر كرد.  پس از آن دفتر شعر ديوار را در سال ۳۵ و عصيان را در سال ۳۶ منتشر نمود.

روزها و یادها ـ هفته چهارم بهمن

              خاموشی فروغ فرخزاد پژواک شاعرانه صدای زن ایرانی          

شعر فروغ،  هم  صدای بیداران جامعه و هم، بازتاب رنج  و فرياد زن ايراني بود، شعر فروغ به مدد آگاهی عمیق او به اوضاعی جامعه در اثر بعدیش به نام «تولد دیگر» به اوج  رسید.

او از پرنده میرا پرواز را بخاطر سپرد و سرود:

چرا توقف كنم؟ من از سلاله درختانم.

تنفس هوای مانده، ملولم مي‌كند

پرنده‌اي كه مرده بود، به من پند داد كه پرواز را بخاطر بسپارم

نهايت تمامي نيروها پيوستن است

پيوستن به اصل روشن خورشید و ريختن به شعور نور

چرا توقف كنم؟

فروغ، پرواز و اميد را يافت. زيرا با حس صميمي خود دريافته بود كه «كسي مي‌آيد»، و آينده‌ی روشني در راه است، آينده‌اي خالي از ستم و تبعیض،  كه در آن خوشبختي‌بين همه، به يكسان تقسيم مي‌شود.

این برای شعر فارسی یک دریغ بود که فروغ فرخزاد که یکی از شاعران شاخص و صاحب سبک شعر نوع بود در یک سانحه رانندگی در ۳۲ سالگی جان باخت، شعرش اما همچنان بر زبانها جاریست.


۲۵ بهمن ۱۳۸۹ استمرار قیامهای ۸۸ و تظاهرات بزرگ مردم ایران علیه استبداد ولایت فقیه

در ۲۵ بهمن ۸۹ خروش آزادی خواهی مردم ایران مجددا تنین افکن و دیکتاتوری آخوندی را در برابر طوفان قیامهای به لرزه درآورد.

روزها و یادها ـ هفته چهارم بهمن

                      تظاهراتا بزرگ مردم ایران علیه استبداد ولایت فقیه         

مردم تهران و سایر شهرهای به‌رغم تدابیر سرکوبگرانه و یورش مزدوران رژیم و نیروهای سرکوبگر انتظامی به پاخاستن و با شعار مرگ بر خامنه‌ای و مرگ دیکتاتور با مزدوران رژیم  درگیر شدند.

جوانان قیام آفرین تصویر بزرگی از ولی فقیه ارتجاع را از داربست به زیر کشیدن و در زیر گامهای خود لگدمال کردند.

مزدوران لباس شخصی که قصد جلوگیری از آن را داشتند  با واکنش نیروهای انقلاب به شدت گوشمالی داده شده و پس رانده شدند.

خروش بهمن در دیگر شهرهای میهن نیز طنین افکند، مردم و دانشجویان در شیراز و مشهد،کرمان و گرمسار،اصفهان و تبریز،رشت و بابل و سایر شهرهای علیه دیکتاتوری آخوندی به پا خاستند.

رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران با درود به هموطنان به پا خاسته  به ویژه زنان و جوانان  اشرف نشان ایران گفت:

دیکتاتوری آخوندها در برابر طوفان قیام و آزادی گریزی ندارند.


   ۲۵بهمن ۱۳۶۲شهادت شخصيت محبوب و مبارز عشاير فارس، الله‌قلي خان جهانگيري

الله‌قلي خان جهانگيري از شخصيت‌هاي برجسته‌ی عشاير سميرم فارس، كه  در زندان‌هاي شاه مدتها  در اسارت بود، پس از انقلاب ضدسلطنتی، فعاليتهاي خود را برای گرفتن  حقوق دهقانان و عشاير  ستم‌كشيده از جمله تشكيل ستادي در منطقه سميرم برای اصلاحات ارضي ادامه داد.

روزها و یادها ـ هفته چهارم بهمن

                                                                   الله قلی خان جهانگیری                              

پس از سي خرداد ۶۰، نيروهاي انتظامي رژيم خميني به مركز فعاليت او و همرزمانش حمله كرده اما الله‌قلی خان و یارانش به دنبال درگيريهاي مسلحانه با پاسداران،  در كوههاي حد فاصل سميرم و نورآباد مستقر شدند.

مبارز شهيد جهانگيري، در پاييز ۶۰ در پيامي  به هموطنان و عشاير وطن‌پرست، از مقاومت عادلانه مردم ايران و سازمان مجاهدين خلق حمايت نمود و کمک مالي و تسليحاتي به مجاهدين را وظيفه همه‌ی وطن دوستان دانست.

از آن پس الله‌قلي‌خان و يارانش در كنار مجاهدين در كوهستانهاي فارس، همگام با مقاومت سراسري مردم ايران به نبرد عليه رژيم خميني برخاستند.

در اوايل سال ۶۱، ۱۲تن از زندانيان مجاهد كه موفق شده بودند از دست دژخیمان در زندان كازرون بگريزند به آنان پيوستند و چندين رشته عمليات مشترك را در همان ايام به اجرا درآوردند.

مبارز دلير الله‌قلي‌خان جهانگيري در روز ۲۵بهمن ۶۲، در درگيري  همراه با شماری از يارانش دركوهستانهاي نورآباد ممسني به شهادت رسید.

اشتراک گذاری: