بحران فزاینده حاکمیت ایران در آستانه سر رسید FATF

اندازه متن
Aa Aa

بحران فزاینده حاکمیت ایران در آستانه سر رسید FATF -گزیده ای از اظهارات مهره ها و رسانه های رژیم

شنبه ۲۷بهمن بار که آخرین مهلت برای تعیین تکلیف لایحة پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام بود، بار دیگر این مجمع نتوانست به نتیجه برسد و تصمیم گیری دربارة آن را به نشست بعدی موکول کرد. این در حالی است که جلسه سازمان «گروه ویژه اقدام مالی» «FATF» قرار است فردا ۲۸ بهمن برگزار شود تا بار دیگر درباره رژیم و خروج آن از لیست سیاه تصمیم گیری کند؛ با تعیین تکلیف نشدن تصویب لوایح مورد نظر این احتمال وجود دارد که FATF نام رژیم را در لیست سیاه خود ثبت کند. توجهتون رو به گزارشی دربارة بحرانی که بر اثر بلاتکلیفی در این امر گریبانگیر رژیم شده، جلب می‌کنم:

گزارش:

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص طی اظهاراتی دربارة‌ جلسة امروز گفت: در این جلسه مجمع، ۱۲تن از اعضا در موافقت یا مخالفت با این لایحه صحبت کردند اما با توجه به اینکه تعداد اعضایی که خواستار صحبت درباره این لایحه بودند زیاد بود، نوبت به همه اعضا نرسید لذا مقرر شد در جلسه بعدی مجمع که ۲ هفته آینده برگزار می‌شود، بررسی ادامه یابد.

سایت حکومتی اعتماد در گزارشی از جلسة امروز مجمع می‌نویسد:‌ «جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز بعد از دو هفته به ریاست آملی لاریجانی با دستور کار ادامه بررسی لایحه پالرمو برگزار شد. جلسه امروز در حالی برگزار شد که علی لاریجانی، رییس مجلس ارتجاع و حسن روحانی رییس جمهوری رژیم غایب بودند.

پاسدار محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص روز گذشته طی اظهراتی که در تلویزیون رژیم پخش شد، یکی از دلایل مخالفت دلواپسان با تصویب لوایح FATF را بیان کرد و گفت: «کشورهای غربی و اروپایی تامین مالی ما رو با مشکل مواجه کردند. ولی میگن شما بیاین با ما تبادل مالی انجام بدین. خب اگر شما بانکهاتون با ما کار نمی‌کنند چه انتظاری دارید که بانک های ما با شما مبادله مالی داشته باشند. این کانال مالی که اروپایی ها درست کرده اند در حقیقت کانال مالی نیست بلکه یک کانال کالایی است یعنی نفت ما را می گیرند و از آن طرف به ما کالا می دهند و اشتباها اسم این را کانال مالی گذاشته اند،

کانال کالایی

این یک کانال کالایی است، نفت ما به فروش می رسد در مقابلش پول ما می رود در یک صندوقی که در اختیار خودشان است از آنطرف به ما دارو، کالاهای کشاورزی و غذا می دهند«. بنابراین از بی صداقتی غرب و تحمیل خواسته هایشان به کشور ما می شود فهمید که تامین مالی کشور ما را و حتی پول خود ما را حاضر نیستند به ما بدهند بعد می گویند شما بیاید با ما همکاری مالی داشته باشید و برای همین است که ما به این تقاضاها در مسئله سی اف تی و پالرمو مشکوک هستیم و از دولت و مجلس خواسته ایم به صراحت به ابهامات مجمع تشخیص پاسخ دهند».

روزنامة‌ایران ارگان دولت روحانی طی مقاله‌یی با عنوان « اگر برجام نبود و اگر FATF نباشد» با وحشتزدگی و ناامیدی نسبت به عدم تصویب لوایح FATF هشدار داده و می‌نویسد: « اگرچه از روز روشن‌تر است که هرچه به گوش تندروهای ایران بخوانیم و انتظار داشته باشیم که نه حتی به اندازه زیاد، بلکه به مقدار کمی عقلانیت به خرج دهند و این همه علیه برجام و در زمین ترامپ بازی نکنند، فایده‌ای نخواهد داشت و آنان همچنان در مسیر زیانبار خود حرکت می‌کنند.

حتماً گمان می‌کنند راهی را که رفته‌اند بدون بازگشت است و چون همیشه فرمان را کندِه‌اند و پا را روی گاز گذاشته‌اند و در جاده یکطرفه با سرعت می‌رانند به طوری که حتی فکر کردن به بازگشت از این مسیر نیز برایشان سنگین تمام خواهد شد. ولذا به قول شاعر: گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله ما [مردم] است/ آنچه البته به جایی نرسد فریاد است».

اوجگیری بحران درونی در آستانه پایان مهلت FATF

گودرزی: با پالرمو و CFT به‌دنبال بستن راه دور زدن تحریم‌ها هستند