ضرب‌المثلی که میگه : بیله دیگ!… بیله چغندر! -طنز وکاریکاتورهای رسانه‌ها

اندازه متن
Aa Aa

ضرب‌المثلی که میگه : بیله دیگ!… بیله چغندر! -طنز وکاریکاتورهای رسانه‌هانگاهی به موضوعات طنز و کاریکاتورهای رسانه های منطقه‌ای و شبکه های اجتماعی

بیله دیگ!… بیله چغندر!

چند روز پیش وقتی پیام مقام ولایت تحت عنوان «گام دوم انقلاب اسلامی» در آمد ما فی الفور رفتیم آن را یک بار از اول تا آخر و دو بار هم سر و ته یعنی از ته تا سر خواندیم اما هیچ سر در نیاوردیم که این بیانیه چی بود؟ چی می‌خواست بگه و تکلیف کدام مسأله از مسائل رژیم رو روشن کرد؟

بنابراین وقتی شنیدیم که امام جمعة موقت و جانشین بچه سال جنتی راجع به این پیام صحبت کرده و آن را شکافته، دوان دوان رفتیم و خودمان را به تلویزیون پشم و شیشه رساندیم که خطبة نماز جمعة تهران را پخش می‌کرد؛ دو تا چشم و دو تا گوش داشتیم، دو جفت دیگر هم قرض کردیم، اما باز هر چی گوش کردیم، یک کلمه سر درنیاوردیم که بالاخره مقام ولایت در آن بیانیه یا پیام چی گفته؛ گفتیم نکند ما نفهمیدیم بنابراین قسمتهایی از افاضات امام جمعة جدید‌الاحداث تهران را برایتان پخش می‌کنم ببینید شما چیزی سر در می‌آرید؟

افاضات امام نمایش جمعه:

« اين پيام نوراني، ويژگي‌ها و ابعاد بسيار جالب و قابل توجهي دارد؛ از يک سو، عقلانيت و حکمت و ژرف‌نگري بر اين بيانيه حاکم است؛ بسيار پخته، نغز، مستدل، منطقي و مستند؛ هم مستند به سنت‌هاي الهي و هم مستند به تجربه‌هاي روشن تاريخ مبارک انقلاب اسلامي است و از طرف ديگر، شما با يک بيانيه و منشور جامع روبه‌رو هستيد. يک جامعيت کم‌نظير؛ هم بُعد فقاهتي و الهي دارد، هم بُعد تمدّني و تاريخي دارد؛ هم بُعد جامعه‌شناختي دارد و هم داراي بُعد تربيتي و هم داراي بُعد آسيب‌شناسانه و هم داراي ويژگي‌ جهادي و حماسي است.

ويژگي بعدي اين بيانيه نوراني اين است که يک روايت متفاوت، خلاقانه، نوآورانه و هنرمندانه و بديع از انقلاب کبير اسلامي است. تبيين فوق‌العاده، دلبرانه و افتخارآميز و در عين حال عميقي که در اين بيانيه نسبت به انقلاب انجام شده، يک روايت به‌روز و پيش‌برنده؛ فعّال و مستند و باورپذير و واقع‌بينانه و منصفانه در اختيار ملّت عزيز ما و جوانان ماست».

ملاحظه کردید؟ این فقط شمه‌یی بود و می‌خواستم که شما هنر این دست پروردة ولایت را هم مشاهده کنید که همین جوری ۹۲۵کلمه و ۳۶۷ صفت، یعنی بیش از سه دور و نیم یک تسبیح صددانه هم برای مقام ولایت و هم برای پیام نامبرده، از دلبرانه تا آسیب شناسانه و غیره را قطار می‌کند بدون آن که دو کلمه بگوید که بالاخره آن پیام ۶۱۰۰کلمه‌یی چی گفت؟ و به چی جواب داد و چه نقشه مسیری برای نظام تعیین کرد!

سایر موضوعات طنز

بی عملی رژیم و انداختن همه چیز به دوش مردم موضوع طنز یک روزنامه باند روحانی شده است. جهان صنعت تحت عنوان « وقتی استاندار در افشانی می کند» از جمله نوشته است: استاندارد تهران گفت: « اگر مردم قبول کنند که تکدی‌گری عملی زشت است و به متکدیان کمک نکنند، قطعا حل این معضل بسیار سریع‌تر و آسان‌تر انجام خواهد شد». متوجه شدید پدیده زشت تکدی‌گری چطوری حذف می‌شود؟

با کمک نکردن مردم به گداها. حالا اگر گفتید چطوری می‌شود مشکل رشوه را حل کرد؟ آفرین! اگر مردم حواس‌شان باشد که رشوه کار ناپسندی است، این مشکل حل می‌شود! اگر گفتید با مشکل ژن‌های خوب باید چطوری برخورد کنیم؟ آفرین! مردم متوجه باشند که ژن خوب گرایی کار بدی است و سعی کنند اگر به پستی چیزی رسیدند ژن‌های خوب خودشان را سر کار نیاورند. البته مسوولان حکایتشان فرق دارد. برای مشکل گرانی قیمت گوشت می‌دانید باید چه کرد؟

آفرین! مردم با قارچ قیمه سیب‌زمینی درست کنند. خودش مشکل گوشت را هم حل می‌کند. برای گرانی سفره شب عید چه کنیم؟ آفرین! مردم باید سفره شب عید را لغو کنند و خودشان را بزنند به آن راه! اگر مردم به سفره شب عید مراجعه نکنند، قطعا مشکل گرانی را حس نمی‌کنند چون خریدی نمی‌کنند که گرانی‌اش را حس کنند. خلاصه اینکه همیشه در همه احوال هر وقت حس کردید با مشکلی مواجه شدید از خودتان بپرسید: اگر استاندار تهران اینجا بود به من چه می‌گفت!».

با چند کاریکاتور از شبکه های بین‌المللی و منطقه یی ادامه می دیم:

بایک تابلو از فرانس۲۴ به اسم «جشن ۴۰سالگی رژیم خمینی» شروع می کنیم: موضوعات طنز وکاریکاتورهای رسانه‌ها

 

 

 

عنوان تابلو بعد: «پرونده نظام در منطقه با آتش بسته می شود» از روزنامة البیان است که به نظر می‌رسد از اقدامات کانون‌های شورشی الهام گرفته شده است.موضوعات طنز وکاریکاتورهای رسانه‌ها

 

 

 

 

 

و تابلو آخر هم : «واکنش مردم ایران نسبت به خامنه‌ای و حکومت فاسد او» از شبکه های منطقه‌ییموضوعات طنز وکاریکاتورهای رسانه‌ها

کنفرانس ورشو وحال و روز رژیم ایران-مطالب طنز وکاریکاتورهای سیاسی