بن‌بست FATF یا بن‌بست حکومت ایران

اندازه متن
Aa Aa

بن‌بست FATF یا بن‌بست حکومت ایران

گزیده ای از اظهارات مهره ها و رسانه های رژیم

تلویزیون رژیم شب گذشته خبر داد که باز هم مجمع تشخیص مصلحت قادر به تعیین تکلیف و تشخیص مصلحت نظام در رد یا قبول یک لایحه از لوایح ۴گانة FATF نشد و آن را به بعد موکول کرد.

گزارش

گوینده اخبار: «توجه بیشتر به عزت ملی در بررسی لایحة پالرمو؛ لایحة الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) امروز هم در مجمع تشخیص مصلحت نظام به بحث گذاشته شد. رئیس مجمع با یادآوری این که راهپیمایی عظیم ۲۲ بهمن نشان داد که مردم برای عزتشان ارزش زیادی قائلند گفت: با تعویق و تعلیقهای اروپا در جریان اینستکس یا همان سازوکار مالی اروپا مشخص شد اروپا چیزی که طلب می‌کند فراتر از این حرفهاست.

ما باید به این مطلب توجه داشته باشیم که در تایید و تکذیب پالرمو اگر نظری بدهیم آیا واقعا مصلحت است ج ا. با این طلب های قلدرمابانه کشورهای غربی همراهی کند؟ در نهایت بحثها امروز بر سر این لایحه به پایان نرسید و تصمیم نهایی به جلسة بعد موکول شد».

یکی از اعضای مجمع، آخوند محمدی عراقی با بیان این که موضع آخوند آملی لاریجانی رئیس مجمع تغییر کرده، سپس در صدد توجیه پیچ و تاب خوردن نظام بر سر تصویب لوایح FATF برآمد و به طور مسخره‌یی گفت: «این نقطه قوت نظام ماست که نهادهای قانونی اختیارات خاص خود را دارند. اینجا جمهوری اسلامی است و مانند آمریکا نیست که ترامپ یک‌شبه از یک کنوانسیون خارج شود».

فلج و درماندگی

از سوی دیگر پرویز داوودی معاون سابق رئیس جمهور در زمان ریاست احمدی‌نژاد، هم سعی کرد از این فلج و درماندگی برای منت گذاشتن بر سر مردم استفاده کند که گویا هم موافقان و هم مخالفان تصویب لایحة پالرمو در مجمع وضعیت معیشت مردم بوده است: داوودی:‌ «یکی از دغدغه های اصلی مجمع، بحث اقتصاد کشور و معیشت کشور هست؛ لذا هم موافقین هم مخالفین استدلالهایی می‌کردند که مخالفین می‌گفتند پیوستن موجب می‌شه که معیشت مردم در مضیقه قرار بگیره و موافقین استدلال می‌کردند که نپیوستن موجب می‌شه که معیشت مردم در مضیقه قرار بگیره».

اما در همین حال احمد توکلی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامة سرگشاده‌یی خطاب به اعضای مجمع و اعضای مجلس ارتجاع، اینس‌تکس را «فرمول تحقیرکننده‌یی که حتی نفت در برابر غذا هم نیست» توصیف کرد و تصویب FATF را خواری و زبونی نامید. این نامه با اشاره به دو موضعگیری رسمی اروپا در ارتباط با رژیم شروع شده و مواضع و واکنش وزارت خارجه رژیم در قبال آن نگران‌کننده و مغایر منافع ملی توصیف شده است.

احمد توکلی در نامة خود روشن می‌کند که منظورش از دو موضعگیری رسمی اروپا یکی اعلام اینس‌تکس و دیگری انتشار جمعبندی شورای اروپاست که طی آن این شورا «نگرانی جدی خود را از فعالیت‌های موشکی بالستیک ابراز می‌دارد و (رژیم) ایران را به ترک این فعالیت‌ها فرامی‌خواند… در این جمع‌بندی (رژیم) ایران متهم به حمایت از عملیات تروریستی در کشورهای اروپایی می‌شود و از آن مؤکداً خواسته می‌شود که حقوق بشر را رعایت کند.

اینس‌تکس

این عضو مجمع دربارة اینس‌تکس می‌نویسد: «این فرمول تحقیرکننده حتی «نفت در برابر غذا» نیست که برای عراق زمان صدام حسین وضع کرده بودند. چون اروپایی‌ها نفت ما را نمی‌خرند فقط به عنوان یک منجی به ما اجازه می‌دهند با پول نفتی که آنها اجازه فروشش را داده‌اند، از آنها غذا و دارو را به قیمتی که فروشنده انحصارگر تعیین می‌کند بخریم تا از گرسنگی و بیماری نجاتمان بدهند! فقط به این تحقیر بسنده نشده است.

بیانیه همچنین برای ایران تکلیف تعیین می‌کند که شرکتی شفاف تشکیل دهد که طرف معامله باشد. تازه این سازوکار که معلوم نیست چه وقت اعمال می‌شود مشروط است بر اینکه ایران به سرعت FATF را بپذیرد!». احمد توکلی در قسمت پایانی نامة خود می‌نویسد: « آقای رئیس‌جمهور! و آقایان وزرا! کسر شأنشان نیست این رفتار متکبرانه، مزورانه و عهدشکنانه را مثبت می‌نامند؟ خواری و زبونی در قبال اروپا جواب نمی‌دهد».

بحران فزاینده حاکمیت ایران در آستانه سر رسید FATF

سر گاو ولایت هم‌چنان در خمره FATF