مجمع تشخیص مصلحت و پالرمو – روزنامه‌های امروز حکومتی

اندازه متن
Aa Aa

مجمع تشخیص مصلحت و پالرمو – روزنامه‌های امروز حکومتی

نگاهی به مطالب مندرج در روزنامه های امروز رژیم

روزنامه های حکومتی یکشنبه ۲۸بهمن مهم ترین مطالب خود را به موضوع بلاتکلیف ماندن لایحه پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت و تصویب کلیات بودجه ۹۸ در مجلس ارتجاع اختصاص داده اند. در کنار آن ابراز وحشت از اجلاس ورشو و انعکاس محدود به حملاتی که به رژیم در اجلاس مونیخ شده است نیز دیده می شود.

در مورد لایحه پالرمو فضای روزنامه های باند خامنه‌ای ضمن حملات به باند روحانی این است که مجمع در مجموع نظر منفی دربارة این لایحه دارد:

کیهان: مجتهد‌شبستري: نظر اعضاي مجمع تشخيص درباره ‌پالرمو‌ منفي بود… وي به فضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام هم اشاره‌اي کرد و گفت: در جلسه روز شنبه مجمع، بيشتر سخنرانان در مخالفت پالرمو صحبت کردند و فضاي مجمع مخالف اين لايحه بود.

رسالت: رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: کارهاي اروپايي‌ها نشان مي‌دهد درخواستي فراتر FATF از ايران دارند… لاريجاني اضافه کرد: ما بايد به اين مطلب توجه داشته باشيم که در تأييد و تصويب پالرمو اگر نظري بدهيم آيا واقعاً آن چيزي است که اروپايي‌ها از ما خواسته‌اند يا امر فراتري همچون FATF را از ما توقع دارند؟ و جمهوري اسلامي، مجمع تشخيص مصلحت، مجلس و نهادهاي ديگر آيا واقعاً مصلحت است که با اين طلب‌هاي قلدرمآبانه کشورهاي غربي همراهي کنند؟

کیهان: پرویز داوودی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز گفت: در همین ماجرای FATF اگر کم‌کاری کنیم آقایان می‌زنند و می‌برند، ما باید پرکاری و تلاش کنیم و اجازه ندهیم، حالا اگر کم‌کاری کنیم و این قرارداد بدتر از ترکمنچای را به ما تحمیل کردند ما مقصر هستیم و ربطی به مدیریت ارشد نظام ندارد.

در روزنامه های باند روحانی بر سر لوایح به باند رقیب حمله شده و فضای انفجاری جامعه گوشزد شده است:

جهان صنعت: نعمت احمدی کارشناس سیاسی معتقد است که مجمع راهی برای عدم تصویب لوایح FATFو پالرمو ندارد… اینکه فرصت قانونی ایران تمام شده و ما الان هم چوب می‌خوریم و هم پیاز با این رویه کارمان سخت‌تر از گذشته می‌شود».
آرمان: محسن غرویان: علت مخالفت با تصویب کنوانسیون پالرمو را می‌توان توام با اغراض گروهی و سیاسی دانست.

آنها که با امضای این قراردادها و کنوانسیون‌ها مخالفت می‌کنند، اگر خودشان سر کار بودند و دولت، دولت هم‌خط خودشان بود به سرعت این لایحه را تایید می‌کردند… الان فشار مالی روی مردم بسیار زیاد است. مردم دارند از وضعیت اقتصادی به نقطه انفجار می‌رسند. مشاهده صف‌ها و قیمت گوشت نشان دهنده تاثیر تحریم‌های بین‌المللی است. مجمع تشخیص مصلحت نظام باید فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی فقط به مصلحت مردم بیندیشد و تصمیم بگیرد و خودش را از فشار پیامک‌های تهدیدآمیز جناح خاص آزاد نماید…

آیا این برای ملت مسلمان ایران عزت است که یک زن درحالی که فرزند خود را در آغوش دارد دو ساعت در صف گوشت بایستد؟ آرمان: مباحث واستدلال مخالفان چندان کارشناسی وعلمی نیست. واقعیت این است که مجمع تشخیص مصلحت نظام، توانایی تصمیم‌گیری درست دراین باره را ندارد

کابوس اجلاس ورشو با هراس از اجلاس مونیخ در روزنامه های رژیم به هم پیوند خورده است:

روزنامة حکومتی ستاره صبح به نقل از سفیر سابق رژیم در لهستان نوشته است: « خوش‌خیالی است که نشست ورشو را آخرین اقدام دولت ترامپ در راستای ایران هراسی بدانیم * لازمه تأمین منافع ملی، حفظ تعامل و روابط با اروپا و قدرت‌های منطقه است * باید از اجلاس امنیتی مونیخ در راستای حفظ بیشتر همگرایی با اروپا در مقابله با آمریکا استفاده کرد».

این کارشناس حکومتی در ادامه افزوده است: «از سویی نباید به این دل‌خوش بود که کشورهایی مانند روسیه و چین در این نشست حاضر نشدند…اما فراموش نکنیم احتمال جهت‌گیری اروپا به سمت ایالات‌متحده وضعیتی را به وجود خواهد آورد که روسیه و چین نمی‌توانند به جبران آن کمک کنند».

بحرانهای اقتصادی اجتماعی در روزنامه های هر دو باند موضوع هشدار است:

جهان صنعت: کاهش شدید قدرت خرید ایرانیان نسبت به سال قبل؛ مردم قید خرید را زدند
رسالت: حسینعلی حاجی دلیگانی: حدود ۱۰۰هزار ميليارد تومان از منابع بودجه واقعي نيست

اجلاس ورشو پرونده خاورمیانه – روزنامه‌های امروز حکومتی

مروری بر رسانه‌های حکومتی – یکشنبه ۲۸بهمن۹۷