افکار عمومی اجلاس ورشو – روزنامه‌های امروز حکومتی

اندازه متن
Aa Aa

اشتراک گذاری:

افکار عمومی اجلاس ورشو – روزنامه‌های امروز حکومتی

نگاهی به مطالب مندرج در روزنامه های امروز رژیم

در روزنامه های حکومتی امروز دوشنبه ۲۹بهمن ادامه ابراز وحشت‌ها از کنفرانس ورشو و هشدار نسبت به پیامدهای کنفرانس مونیخ در کنار دعواهای باندی در مورد برجام و اینس‌تکس و FATF دیده می شود. درکنار اینها هشدار نسبت به اوضاع انفجاری جامعه هست. مذاکره جویی‌هایی روحانی رو به کشورهای منطقه به رغم تهدیدهای روز قبل سرکردة سپاه پاسداران خطاب به آنها از تیترهای برجسته روزنامه‌های باند روحانی است.

در روزنامه های هر دو باند ابراز نگرانی ها از پیامدهای کنفرانس ورشو ادامه دارد:

رسالت به نقل از نانوا کناری رئيس کميته‌ امنيت داخلي کميسيون امنيت مجلس رژیم نوشته است: « افکار عمومي اجلاس ورشو را نشست جنگ مي‌داند». وطن امروز هم ضمن اینکه مجاهدین را «مهم ترین مهمان این نشست» خوانده نوشته است: « حضور اعضایی از مجاهدین حتی در مقابل درهای محل برگزاری نشست ورشو نیز به کلی اعتبار این نشست را زیر سوال می‌برد. شما فرض کنید قرار است با همکاری گروه‌هایی با سابقه تروریستی، درباره تأمین امنیت خاورمیانه و محدودسازی ایران صحبت شود!».

آرمان هم نوشته است« از لابه لای این کنفرانس پیام‌هایی از ضدیت با ایران منتشر شد که ادامه آن به کنفرانس امنیتی مونیخ انتقال یافت. باز در آنجا هم همین صحبت‌ها بود که یک نوع ایجاد هراس بین‌المللی از ایران مطرح شد» و سپس با اشاره به تحولات منطقه نتیجه گرفته است: « مهره‌چینی‌هایی که در اطراف ما شکل می‌گیرد، شرایط ما را در یک مرحله سخت قرار داده است، لذا اجازه دهیم که موضوعات از طریق دیپلماسی فعال حل شود».

هشدار نسبت به شرایط انفجاری جامعه در اثر بن بست نظام موضوع روزنامه های باند روحانی است.

آرمان: فاضل موسوی نماینده سابق مجلس: چه جریان اصولگرای اصیل و چه جریان اصلاح‌طلب اصیل برای اداره کشور برنامه جامع ندارند. جهان صنعت: «سپهر سیاسی ایران اما در چنین موقعیتی اساسا فاقد ایده یا برنامه معنادار و مشخص وجودی است. دو جریان سیاسی که در این سال‌ها تشکیل‌دهنده بلوک قدرت در ایران بوده‌اند، عملا هیچ ایده‌ای برای برون‌رفت از این وضعیت ندارند.

هر دو در نوعی بحران گفتمانی فرو رفته‌اند… نتیجه این وضعیت تعمیق بی‌اعتمادی میان شهروندان و ساکنان در بلوک قدرت است، اینکه گویا نمی‌شود کاری کرد و بهبودی حاصل نمی‌شود. در چنین شرایطی یا مردم کاملا به صندوق‌های رای پشت می‌کنند یا اینکه مستعد همراهی با جریان‌های پوپولیستی و حتی خطرناک‌تر می‌شوند».

جهان صنعت: شافعی رییس اتاق ایران: آنچه این روزها باید به طور جدی در معرض توجه دولت قرار گیرد، به معیشت و زندگی مردم مربوط می‌شود‌. واقعیت این است که با چنین قیمت‌هایی خرید اقلام اساسی برای مردم به کاری غیرممکن تبدیل شده است… تا زمانی که نتوانیم اقتصاد را اصلاح و در مسیر توسعه واقعی قرار دهیم، باید بدانیم که امنیت ما نیز می‌تواند دستخوش مخاطراتی قرار گیرد و حتی پارامترهای اجتماعی آن نیز می‌تواند دچار افت و نزول شود‌… فاصله طبقاتی در هر اقتصادی به راحتی می‌تواند تعامل دولت و جامعه را خدشه‌دار کند و عدم اعتماد می‌تواند به مانعی جدی برای اجرا و اثرگذاری سیاست‌ها بدل شود‌».

برخی از سایر بحرانهای رژیم در تیترها دیده می شود:

رسالت: ظریف: اروپا به تعهداتش در برجام عمل نکرده است. رسالت: میرسلیم: پالرمو یکی از ابزارهای سیاسی تسلط کشورهای مستکبر بر انقلاب اسلامی ایران است. رسالت: دبیرکل موتلفه اسلامی: اینستکس استقلال اقتصادی کشور را نشانه گرفته است.

عصرایرانیان: سازوکار ناکارآمد اروپائیان صدای ظریف را هم در آورد، اینستکس بسیار کمتر از تعهدات اروپا است. عصرایرانیان: جلیلی: عقب نشینی، راه بستن بهانه گیری دشمن نیست. قدس: مخالفان در مجمع بیشتر شدند، تصمیم گیری در مورد پالرمو به بعداز نشست فصلی FATFموکول شد

مجمع تشخیص مصلحت و پالرمو – روزنامه‌های امروز حکومتی

مروری بر رسانه‌های حکومتی – دوشنبه ۲۹بهمن۹۷

اشتراک گذاری: