بن‌بست FATF جنگی که مغلوب آن اصلاح طلب و اصولگراست

اندازه متن
Aa Aa

اشتراک گذاری:

بن‌بست FATF جنگی که مغلوب آن اصلاح طلب و اصولگراست-گزیده ای از اظهارات مهره ها و رسانه های رژیم

به دنبال متوقف شدن بررسی لوایح ‌FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام صف بندی دو باند مخالف در برابر هم شدید تر شده. در حالی که باند دلواپسان فرصت را مغتنم شمرده تا برجام را هم زیر سوال ببره. از اون طرف باند روحانی هم بیکار ننشسته و حملات خودش رو تشدید کرده، به هر حال هر دو باند می دانند این حالت قفل نمی تواند زیاد طول بکشد و رژیم ناگزیر است در مقابل خواستة جامعة جهانی موضع مشخص بگیره. گزارش کوتاهی را از این جنگ در بن بست FATF ببینیم:

گزارش

حشمت الله فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت مجلس ارتجاع گفت: «یکسری مسائل سیاسی با اروپا بر جایگاه رای به پالرمو و CFT تاثیر منفی گذاشته است». وی با اشاره به نحوة تصمیم‌گیری ها در جلسات FATF گفت: «در صورتی که فضای سیاسی بر تصمیم گیری های نظام حاکم شود مشکل پیش می آید».

ظریف که در روز ۲۸بهمن در حاشیة‌ کنفرانس مونیخ در دفاع از برنامة موشکی رژیم فرصت را مغتنم شمرد برای دفاع از برجام و ادامه همکاری با اروپا هم بازاری گرمی کرد و گفت: «توافقی بهتر از برجام به دست نمی آید». این در حالی است که باند حریف این تعاریف از برجام را از قبل مقدمة دفاع از FATF دانسته و به آن پاسخ داده بود.

از جمله ابراهیم کارخانه‌یی رییس سابق کمیتة هسته‌یی مجلس رژیم روز 27بهمن در کیهان خامنه‌ای نوشت: « سقوط برجام که زمانی آن را فتح‌الفتوح می‌نامیدند به برنامه‌ای شرم‌آور تحت عنوان «نفت در برابر غذا و دارو»… در افکار عمومی جهانی به‌معنای مقدمه براندازی است، مهر پایان بر تعهدات ۱+۵ و آغاز طرحی جدید و تحقیرآمیز است». باند خامنه‌ای با همین نوع استدلالها برای جلوگیری از تصویب نشدن لوایح، هجمة سنگینش را به باند روحانی شدت داد.

پرویز داوودی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در همین ماجرای FATF اگر کم‌کاری کنیم آقایان می‌زنند و می‌برند، ما باید پرکاری و تلاش کنیم و اجازه ندهیم، حالا اگر کم‌کاری کنیم و این قراردادٍ بدتر از ترکمنچای را به ما تحمیل کردند ما مقصر هستیم و ربطی به مدیریت ارشد نظام ندارد.

در باند روحانی با یادآوری شرایط انفجاری جامعه، بر ضرورت خوردن این زهر تاکید می کنند.

آخوند محسن غرویان از حوزة قم در روز ۲۸بهمن نوشت: «الان فشار مالی روی مردم بسیار زیاد است. مردم دارند از وضعیت اقتصادی به نقطه انفجار می‌رسند. مشاهده صف‌ها و قیمت گوشت نشان دهنده تاثیر تحریم‌های بین‌المللی است. مجمع تشخیص مصلحت نظام باید فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی فقط به مصلحت مردم بیندیشد و تصمیم بگیرد» وی در ادامه با اشاره به حرف آخوند آملی لاریجانی که گفته بود باید به فکر عزت نظام باشیم افزوده است « در مفاهیم مبهم و گنگ هم نباید بمانیم.

آیا این برای ملت مسلمان ایران عزت است که یک زن درحالی که فرزند خود را در آغوش دارد دو ساعت در صف گوشت بایستد؟». روزنامة‌ آرمان از باند روحانی هم مجمع تشخیص مصلحت نظام را مورد حمله قرار داد و نوشت: « مباحث واستدلال مخالفان چندان کارشناسی وعلمی نیست. واقعیت این است که مجمع تشخیص مصلحت نظام، توانایی تصمیم‌گیری درست دراین باره را ندارد. از سویی گروه‌هایی هر روز مطالبی را مطرح می‌کنند که به مجمع و اعضای آن فشار وارد آورند و باعث تردید در تصمیم ‌گیری اعضای مجمع شوند».

آرمان در ادامه هشدار داده: « عدم پیوستن ایران شاید باعث اجماع موثر جهانی علیه کشور خواهد شد که این امر بسیاری از دستاوردهای دیپلماتیک را از بین خواهد برد». نعمت احمدی یک کارشناس باند روحانی هم به وضعیت بن بست نظام اشاره کرده و گفت: «مجمع راهی برای عدم تصویب لوایح FATFو پالرمو ندارد. فرصت قانونی ایران تمام شده و ما الان، هم چوب می‌خوریم و هم پیاز، با این رویه کارمان سخت‌تر از گذشته می‌شود».

بحران فزاینده حاکمیت ایران در آستانه سر رسید FATF

بن‌بست FATF یا بن‌بست نظام؟

اشتراک گذاری: