محاکمه یک قاضی دادگاه ورئیس پیشین اطلاعات درآرژانتین نسبته به انفجار آمیا-رودررو

اندازه متن
Aa Aa

محاکمه یک قاضی دادگاه ورئیس پیشین اطلاعات درآرژانتین نسبته به انفجار آمیا-رودررو

ـ آخرین وضعیت پرونده انفجارهای آرژانتین

يك قاضي سابق آرژانتين و رئيس پيشين اطلاعات اين كشور به دليل لاپوشاني در تحقيقات در مورد بمبگذاري مركز آميا در آرژانتين مجرم شناخته شدند.

این محاکمه که طی روزهای اخیر صورت گرفت بار دیگر نقش رژیم ایران در تروریسم بین المللی را در انظار جهانیان قرار داد. برنامه رودرروی امروز را به بررسی این پرونده اختصاص دادیم.

ابتدا در مورد حکم جدید دادگاه آرژانتین توضیحاتی برای بینندگانمون بدید؟‌  س

به گزارش خبرگزاري فرانسه قاضي سابق خوان خوزه گاليانو  كه رياست تحقيقات در مورد بمبگذاري مركز يهوديان در بوينوس آيرس در سال ۱۹۹۴ را برعهده داشت به دليل پنهانكاري و مخفيكاري در تحقيقات به شش سال زندان محكوم شد.

رئيس سابق اطلاعات اين كشور، هوگو آنزورگوی   به همين دليل به چهار و نيم سال حبس محكوم شد.

خوان خوزه گالیانو، قاضی مسئول پرونده انفجار مرکز یهودیان به آن متهم شده است  که با پرداخت ۴۰۰ هزار  دلار به فروشنده خودروهای مستعمل از او خواسته است اطلاعات غلط به بازرسان پرونده بدهد.

این فروشنده همان خودرویی است که از آن برای انفجار در مرکز یهودیان استفاده شده بود. اکنون دادگاه این فرد را نیز به سه سال و نیم زندان محکوم کرده است.

رئیس جمهوری پیشین آرژانتین، کریستینا کیرشنر نیز متهم است که در ازای دریافت مزایای مالی و تجاری و از جمله در ارتباط با تجارت نفت از افراد ایرانی مظنون به مشارکت در این پرونده حمایت و در امر تحقیقات کارشکنی کرده است.

 

برای ادامه بحثمون میخواستم ابتدا مقداری هم در مورد انفجارهای  آرژانتین و کم و کیف آن برای بینندگان توضیح بدید؟س

در آرژانتین دو انفجار بزرگ در سالهای ۱۹۹۲ و ۱۹۹۴ رخ داد.

انفجار اول در مقابل  سفارت‌خانه اسرائیل و  انفجار دوم در مرکز «آمیا» که مرکز یهودیها بود. در این دو انفجار حدود ۱۱۰ نفر کشته شدند و صدها تن مجروح گردیند. انفجار در آمیا  جان دست‌کم ۸۵ نفر را گرفت. حدود ۳۰۰ نفر هم مجروح شدند.

پس از واقعه و تحقیقات اولیه، مقام‌های قضایی آرژانتین، حزب‌الله لبنان را متهم کردند که به دستور رژیم ایران، انفجار «آمیا» را برنامه‌ریزی و اجرا کرده‌است.

آن‌ها از چند مقام ایرانی نیز به‌عنوان متهمان این پرونده نام برده‌اند؛ از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری وقت ایران،  یا علی‌اکبر ولایتی که در آن زمان وزیر خارجه بود. علی فلاحیان وزیر اطلاعات،‌پاسدار احمد وحیدی فرمانده وقت نیروی قدس. محسن رضایی فرمانده سپاه، محسن ربانی سفیر رژیم در آرژانتین و همینطور عماد مغنیه فرمانده عملیات حزب الله لبنان.   

در سالهای بعد برای آمران انفجار «آمیا»، حکم جلب بین المللی صادر شد. از جمله برای ولایتی و شمار دیگری از مقام‌های وقت رژیم.  

انفجار آمیا به تقویم شمسی   ۲۷ تیر ۱۳۷۳ رخ داد.

به فاصله سه هفته یعنی ۱۹ مرداد ۱۳۷۳ شورای ملی  ایران اعلام کرد «انفجار آرژانتین در تهران توسط سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه رژیم طراحی شده و در شورایعالی امنیت رژیم به ریاست رفسنجانی  تصویب شده و با تأیید نهایی خامنه ای به اجرا درآمده است».دستور اجرای آن به سرتیپ پاسدار احمد وحیدی، فرمانده وقت نیروی تروریستی قدس سپاه داده شد. وحیدی در جلسه شورای فرماندهی نیروی قدس با حضور پاسدار حسین مصلح از (فرماندهان عملیات تروریستی قدس)، مرتضی رضایی (سرکرده حفاظت اطلاعات سپاه)، تهرانی (سرکرده پشتیبانی سپاه قدس) و آخوند احمد سالک (نماینده خامنه‌ای در سپاه قدس)، مأموریت اجرای عملیات را به‌ اصغری، از عناصر نیروی قدس، که تحت عنوان دیپلمات در آرژانتین به‌سر می‌برد، واگذار کرد.

واشنگتن پست ۳۱مرداد۷۳ بر اساس اطلاعات مقاومت ایران نوشت:  این اطلاعات حاکی از دخالت بالاترین مقامات رژیم در این جنایت تروریستی بود.

باوجود این همه اطلاعات دست اول چطور عاملان این جنایت همان موقع تحت پیگرد قرار نگرفتند؟ و این پرونده ۲۵ سال طول کشیده است؟س 

با پول و رشوه و خریدن مقامهای آرژانتین پرونده را مسکوت گذاشتند.

روزنامه واشنگتن پست در دیماه سال ۸۵ ماجرا را این‌گونه خلاصه کرده است:«در سال ۲۰۰۲ یک مقام اطلاعاتی سابق رژیم ایران به نام شاهد سی یا مصباحی که به غرب پناهنده شده بود کارلوس منم را که هنوز رئیس‌جمهور بود متهم کرد برای سرپوش گذاشتن بر نقش رژیم تهران در این انفجار، ۱۰ میلیون دلار رشوه گرفته است»

در سال ۱۳۸۳روزنامه تریبیون دو ژنو فاش کرد   یک حساب بانکی به‌مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار در ژنو برملا شده که ممکن است هزینه ۴۰۰عملیات تروریستی رژیم ایران در اروپا را تأمین کرده باشد.

کارلوس منم از این حساب برداشت کرده بود. این حساب بانکی دویست میلیون دلاری، برای تأمین هزینه ۱۳تروریستی که برای ترور دکتر کاظم رجوی به سوئیس اعزام شده بودند مورد استفاده قرار گرفته است.

سه نفر حق امضای این حساب را در دست داشتند. علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، احمد خمینی و علی فلاحیان وزیر اطلاعات در کابینه  علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی.
رشوه و خریدن فقط مقامهای دولت آرژانتین نبودند. قضاییه را هم خریده بودند.

خوان خوزه گالیانو  قاضی تحقیق در مورد بمب‌گذاری آرژانتین نیز به‌خاطر منحرف کردن روند قضایی و تخطئه پرونده متهم بازداشت گردید.

او در یک مورد ۴۰۰هزار دلار به یک شاهد پرداخته بود و صدها ساعت نوار ضبط شده و دیگر مدارک پرونده را از بین برده بود. 

 

سؤالی که پیش می آید این است که چرا رژیم رفته در آرژانتین چنین عملیات سنگین تروریستی کرده است؟ س

به انتقام فسخ قرار داد اتمی توسط آرژانتین؟. انفجار سال ۱۳۷۳ بود. سه سال بر می گردیم عقب.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در ۲۴ خرداد سال ۱۳۷۰ گزارش داد:

” محمد محدثین  مسئول کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت در یک کنفرانس بزرگ مطبوعاتی اعلام کرد:

در فروردین‌ماه سال ۱۳۶۹دولت ایران ۲۰۰میلیون دلار به برنامه تسلیحات اتمیش که توسط پاکستان، چین و آرژانتین به آن کمک می‌شود اختصاص داده بود“.

به‌دنبال این افشاگری  و در پی فشارهای جهانی، آرژانتین معامله تسلیحات اتمی خودش را با رژیم آخوندی را فسخ کرد.

رژیم به تلافی این اقدام انفجار مهیب تروریستی را در بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین انجام داد. اینجا نیات رژیم برای دستیابی به سلاح اتمی برملا شد


بعد از این داستانها روند پرونده به چه صورت درآمد و از کی مجدد فعال شد؟
س


بالاخره در چهارم آبان سال ۱۲۸۵، دادستانهای دولت فدرال آرژانتین رسماً  علیه رفسنجانی و 7تن از وزیران و کارگزاران دوران ریاست‌جمهوری او اعلام جرم کردند و خواستار حکم جلب آنها شدند.

در آبان ماه سال ۱۳۸۵آلبرتو نیسمن دادستان پرونده  درخواست استرداد هشت نفر به آرژانتین را کرد. اما بعد دوباره پرونده را به انحراف بردند

باز با پول و معاملات کلان . این بار قراردادهای میلیاردی

در سال ۲۰۱۳دادستان کل این پرونده آلبرتو نیسمن اعلام کرد  کریستینا فرناندز رئیس جمهور   این کشور در ازای معاملات تجاری کلان با رژيم تهران، تلاش کرده تا نقش اين رژيم در انفجار آمیا را لاپوشانی کند.

دادستان آرژانتین درصدد بود گزارش خود را در ماه ژانویه ۲۰۱۵ به کنگره این کشور ارائه کند، اما ۲ روز پیش از ارائه گزارش، جسد وی را در حالی که گلوله‌ای به سرش شلیک شده بود و تپانچه‌ای هم کنارش قرار داشت در منزلش کنار وان حمام یافتند. ادعا کردند خودکشی بوده است.

6دی96:  قاضي فدرال آرژانتين خوليان اركوليني i طي حكمي، رسماً و براي نخستين‌بار اعلام كرد كه قاضي شهيد آلبرتو نيسمن مسئول پروندة دست‌داشتن سركردگان رژيم آخوندي در بمب‌گذاري بوئنوس آيرس، به قتل رسيده است.

قاضي اركوليني  در حكم ۶۵۶صفحه‌يي خود نوشت، شواهد كافي وجود دارد كه نتيجه‌گيري شود، شليك به سر نيسمن در ۱۸ ژانوية ۲۰۱۵ ، خودكشي نبوده… و قتل او، «توسط يك طرف ثالث به‌شيوة دردناكي صورت گرفته است».

۲مهر۹۶:‌

به گزارش فرانس ۲۴: نيسمن قرباني يك آدمكشي بوده و اقدام به خودكشي نكرده است.

رسانه‌های آرژانتین نامة جواد ظریف به وزیر خارجة اين كشور را فاش کردند که طی آن وزیر خارجة حکومت آخوندی اذعان کرده است،

هدف رژیم از امضاي يادداشت تفاهم با دولت قبلی آرژانتین، رفع احکام انترپل علیه بالاترین سرکردگان رژیم به‌خاطر نقششان در عملیات تروریستی بو‌ئنوس آیرس بوده است.

 

مطالب مرتبط :

محکومیت قاضی سابق و رئیس اطلاعات آرژانتین بدلیل لاپوشانی بمب‌گذاری مرکز آمیا

از کنیا تا آرژانتین، بدبیاری پشت بدبیاری!