مسعود رجوی در تبریز در سال ۵۸چه گفت؟روزها و یادها- هفته چهارم اسفند

اندازه متن
Aa Aa

مسعود رجوی در تبریز در سال ۵۸چه گفت؟

در روز ۲۰ اسفند ۵۸ شهر مجاهد پرور تبریز، شاهد دیدار پرشور مجاهدین خلق از زادبوم ستارخان بود، قلب شهر در استادیوم جهان پهلوان تختی (باغشمال) به تپش درآمده بود.

همه جا صحبت از ستار، مسعود و موسی بود در سطح شهر، پلاكاردهاي با مضمونهای خوشامدگو به مجاهدین نصب شده بود.

روزها و یادها- هفته چهارم اسفند

                                                 سخنرانی مسعود رجوی در تبریز                              

سیل جمعیت از کارخانجات مختلف تبریز و از شهرهای دور و نزديك به سوی استادیوم جاری می‌شدند.

آنها همراه خود عکسهای پدر طالقانی و محمد حنیف نژاد و دسته های گل می‌آوردند. پیر و جوان و ميليشيای قهرمان از شهرهای ارومیه و بناب، اردبیل و مرند، خوی و میانه، سراب و شبستر، شرفخانه و صوفیان و مراغه خود را به محل محل میتینگ می رساندند

در محل میتینگ شعارهای «رجوی قهرمان، حامی زحمتکشان، «ميليشيا ميليشيا، تبلور اراده‌ی خلق ما» را فریاد مي‌كشيدند

در اين روز تاریخی و بياد ماندني مسعود رجوي ، ایشان در بخشی از سخنرانی خود گفت:

وچنین بود که از خون سرداران و سالاران آزادی، نسل جدیدی خوشه کرد.

در گذرگاه شب تار، همانجایی که ستارخان روی دروازه نور پیکار می‌کرد.

اخگران سرخ خوشه زدند. «ثقه‌الاسلام» ها «شیخ سلیم» ها «خیابانی» ها،

فرزندان علي موسيو» و «حاج علی دوافروش»، «حنیف نژاد» ها،

سعید محسن» ها، «بديع زادگان» ها «صمد» ها، «گل سرخی» ها،

و هزاران گل سرخ دیگر،  خوشه‌ها بس ستاره پر گل‌، خوشه اختر سرخ با طنین‌های سترگ،

عاقبت کوره خورشید، گدازان خواهد شد، و طومار هرگونه ستم و استثمار را درهم خواهد پیچید،

بله ما تمام خلقت و طبیعت را گواه مي‌گيريم که سرانجام زمستان بهره‌کشی و استثمار سپری خواهد شد.

و با به کمال رسیدن انقلابمان بازهم روح سردار، خنده بر لب، همچو گل خورشید بر کوه بلند، جلوه خواهد کرد.


۲۴ اسفند ۱۳۳۲شهادت كريم پور شيرازي، روزنامه‌نگار و شاعر آزاديخواه

«…به قرآن مجید سوگند یاد کرده‌ام که حقايق را بگويم و بنويسم ولو اين که به قیمت جانم تمام شود. من با خداي خويش عهد و پيمان محكمي بسته‌ام… چون من پرده‌هايي را بالا مي‌زنم که در زير آن هزارها خيانت، هزارها فساد و هزارها بدبختي و بيچارگي نهفته است… من جداً مصمم هستم که اين مبارزه سر سخت و آشتي‌ناپذير را تا سرحد مرگ شرفمندانه سرخ که ايده‌آل و آرزوي ديرين من است، ديوانه‌وار دنبال کنم. چون من کاملاً در طي انتشار اين سه شماره روزنامه شورش، خطر را پيش‌بيني و احساس مي‌کنم و ناچار در مقدمه، شهادتين خود را ادا کرده‌ام…»

روزها و یادها- هفته چهارم اسفند

                            کریمپور شیرازی روزنامه نگار و شاعر آزادیخواه                    

روز بيست و چهارم اسفند ماه سال ۱۳۳۲ امير مختار كريمپور شيرازي، مدير روزنامه‌ی «شورش» و يكي از ياران وفادار دکتر مصدق توسط دژخيمان شاه به شهادت رسيد. مزدوران دربار، در زندان روي بدن كريمپور نفت ریختند و او را به آتش كشيدند.

روزنامه‌نگار و شاعر مردمي كريمپور شيرازي، يكي از برجسته‌ترين چهره‌هاي نهضت ملي ايران بود كه با قلم روشنگر و متعهد خود، دشمنان داخلي و خارجي و در رأس همه دربار شاه را افشا مي‌كرد.

كريمپور شيرازي پس از كودتاي ننگين ۲۸مرداد، به زندگي مخفي روي آورد. اما در مهرماه همانسال دستگير شد. كريم پور به رغم اين كه بارها زير فشار دربار شاه قرار گرفت تن به تسليم نداد، و از آرمان آزاديخواهي ملت ايران كوتاه نيامد.


  ۲۳ اسفند ۱۳۵۸ شهادت رضا حامدي توسط مزدوران خمینی

رضا حامدي يك هوادار شناخته شده‌ی مجاهدين در شهرستان خمين، هنگام بازگشت از محل كتابفروشي هواداران مجاهدين توسط رگبار مسلسل پاسداران جنايت پيشه، ترور‌شد.

 ۲۳ اسفند ۱۳۵۸ شهادت رضا حامدي توسط مزدوران خمینی رضا حامدي يك هوادار شناخته شده‌ی مجاهدين در شهرستان خمين، هنگام بازگشت از محل كتابفروشي هواداران مجاهدين توسط رگبار مسلسل پاسداران جنايت پيشه، ترور‌شد. جنايتكاران براي سرپوش گذاشتن بر جنايتشان، پيكر غرقه به خون او را ربودند تا با وانمود کنند او تصادف کرده.پاسداران، شبانه اقدام به انتقال پیکر رضا به سردخانه‌ی اراك نمودند. ولي حقيقت به سرعت روشن شد. هوادران مجاهدین در سردخانه اراك از پیکر رضا حامدي، عكس گرفتند. و اين عكس در نشريه مجاهد چاپ شد. ۵گلوله روي ناحيه سينه و شكم رضا ديده مي‌شد. اما نظريه‌ی پزشك قانوني و جواز دفن، علت فوت را تصادف اعلام كرده بود، لازم به ذكر است كه در دوران دو و نيم ساله‌ی فعاليت سياسي مجاهدين پس انقلاب ۵۷، بيش از ۵۰ نفر از هواداران مجاهدين با چنين شيوه هايي ترور شده و به شهادت رسيدند در حاليكه سازمان، اعضا و هوادارانش مطلقا پايبند فعاليت مسالمت آميز سياسي بودند و حتي در يك مورد اقدام به مقابله به مثل يا تلافي در دفاع مشروع از خود ننمودند.

                                                                مجاهد شهید رضا حامدی                         

جنايتكاران براي سرپوش گذاشتن بر جنايتشان، پيكر غرقه به خون  او را ربودند تا با وانمود کنند او تصادف کرده.پاسداران،  شبانه اقدام به انتقال پیکر رضا به سردخانه‌ی اراك نمودند. ولي حقيقت به سرعت روشن شد.  هوادران مجاهدین در سردخانه اراك از پیکر رضا حامدي، عكس گرفتند. و اين عكس در نشريه مجاهد چاپ شد. ۵گلوله روي ناحيه سينه و شكم رضا ديده مي‌شد.

اما نظريه‌ی پزشك قانوني و جواز دفن، علت فوت را تصادف اعلام كرده بود، لازم به ذكر است كه در دوران دو و نيم ساله‌ی فعاليت سياسي مجاهدين پس انقلاب ۵۷،  بيش از ۵۰ نفر از هواداران مجاهدين با چنين شيوه هايي ترور شده و به شهادت رسيدند در حاليكه سازمان، اعضا و هوادارانش مطلقا پايبند فعاليت مسالمت آميز سياسي بودند و حتي در يك مورد اقدام به مقابله به مثل يا تلافي در دفاع مشروع از خود ننمودند.

مطالب مرتبط :

روزها و یادها هفته سوم اسفند

روزها و یادها هفته دوم اسفند