بررسی چشم‌انداز تغییر در ایران در سنای آمریکا-سخنان تام ریچ-قسمت پایانی جلسه

اندازه متن
Aa Aa

بررسي چشم انداز تغيير در ايران-سناي آمريكا تام ریج ، وزیر پیشین امنیت داخلی آمریکا:يك آلترناتيو وجود دارد،يك راه نو وجود دارد

اين شوراي ملي مقاومت ايران است، اين خانم رجوي است اين يك انقلاب قدرتمند است، تعهد به ارماني بزرگ است

 

خيلي متشكرم سفير. خانمها و آقايان سال نو مبارك. متشکرم سفير. خانم ها و آقايان سال نو مبارک.

اين يک اجتماع منحصر به فرد است و من ميدانم که افرادي در اين جلسه هستند که تاريخچه شورا را ميدانند و از اين سازمان حمايت کرده اند,

من ميخواهم يک داستان شخصي بگويم. وقتي من وزارت امنيت داخلي را ترک کردم از من خواسته شد که از شوراي ملي مقاومت ايران حمايت کنم. سازمان مجاهدين خلق ايران. و در آن زمان, همانطور که سفير بلومفيلد گفت, اين سازمان بعنوان يک سازمان تروريستي خارجي نامگذاري شده بود. و آنچه نميدانيد اين است که من در زمان خدمت در کاخ سفيد من هر روز صبح خيلي زود با افرادي در دفتر کاخ سفيد ديدار ميکردم که يک سري تهديدهاي تروريستي عليه مردم آمريکا و منافع آمريکا هم در داخل و هم در خارج را بررسي ميکردند.

در آن زمان كه در واشينگتن دي سي بودم، از اكتبر ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ وقتي كه پستم را ترك كردم، و اين مدت خيلي طولاني است، من حداقل در ۱۰۰۰ بريفينگ شركت كردم و فقط خدا مي داند هزاران صفحه در مورد تهديدات تروريستي را خواندم. و جامعه اطلاعاتي منابع مختلفي را كه آنها معتقد بودند اين تهديدات از آنجاست شناسايي كرده بودند.

من بايد به شما بگويم كه يكي از دلايلي كه من تصميم گرفتم از آرمان مردم ايران حمايت كنم، اين بود كه مجاهدين هرگز و هرگز نه حتي يك روز و نه حتي در يك يادداشت، حتي در يك صفحه، و نه حتي در يك اتهام، كه آنها يك سازمان تروريستي بودند، ظاهر نشدند و اين امروز در شخصيت هايي كه در جلسه امروز حضور دارند منعكس مي شود.

ما اعضاي هيأت هاي ديپلماتيك را داريم، مقامات نظامي و سياسي را داريم. شما بايد همچنين بدانيد كه در گروه چند صد نفره مردان و زنان، رهبران مذهبي، صاحبان مشاغل و .. وجود دارندكه همگي آرمان يك ايران آزاد را مورد حمايت قرار داده اند، و همه آنها بطور علني از شوراي ملي مقاومت حمايت كرده اند. بسياري از ما، اين افتخار را داشتيم كه با خانم رجوي ملاقات كنيم. و ما همچنين افتخار داشته ايم با خانواده هايي كه همسرانشان، فرزندانشان، و دوستانشان در بين 120 هزار شهروندان ايراني هستند كه از زماني كه آخوندها فرهنگ و كشور و مردم فوق العاده، و تاريخ فوق العاده را به يغما بردند، اعدام شدند كشوري با فرهنگي كه پيچيده ترين فرهنگ در جهان و باسوادترين و جوانترين جمعيت در جهان است. كشوري كه متاسفانه زير چكمه هاي كساني سركوب مي شوند كه در اين شهر به آنها هر از گاهي ميانه رو گفته مي شود.

يكبار از من سئوال شد كه نظر من در باره حسن روحاني و رژيم ميانه روي اش چيست؟

بگذاريد به متمم اول قانون اساسي مان اشاره كنم. من گفتم اين فرد از من در باره رژيم ميانه رو سئوال كرد. و من گفتم، خوب بگذاريد ببينيم. ما بيش از ۱۰۰شبكه و تلويزيون داريم. كه براحتي مي تواند كل كشور را تحت پوشش خبري قراردهد. ما در همه جا روزنامه داريم. با من در باره آزادي مطبوعات در اين رژيم باصطلاح ميانه رو صحبت كن. آيا آنها آزاد هستند هركجا كه مي خواهند بروند؟ آيا آنها آزادند هرچه مي خواهند بنويسند؟ آيا آنها آزاد هستند روحاني را با سئوالاتي در باره عملكردهاي خودش و دولتش و سپاه پاسداران و زندانيان سياسي، به چالش بكشند؟ رژيم ميانه رويي وجود ندارد.

خوب، در باره آزادي اجتماعات چي؟ آيا آزادي اجتماعات وجود دارد؟ فكر مي كنم همانطور كه سناتور ليبرمن توضيح داد، بين ۸ تا ۱۰ هزار نفر از زمان قيام دسامبر ۲۰۱۷ دستگير شده اند. پس آزادي تجمع هم وجود ندارد.

در باره آزادي مذاهب چي؟ خوب، من متأسفم كه ايده مخالفت سياسي و حفاظت از مخالفت سياسي در اين رژيم ميانه رو وجود ندارد.

لذا، اين كادرهاي بي نظير زن و مرد از هر بخشي از جامعه آمريكا، تصميم گرفتيم كه آرمان خودمان را اين قرار دهيم كه هر كاري از دستمان برمي آيد بكنيم تا بطور علني از خانم رجوي و شوراي ملي مقاومت ايران حمايت كنيم. تغيير رخ خواهد داد. تغيير رخ خواهد داد. و اين تغيير به معناي بازگشت به عقب، به سلطنت، كه نمي توان آنرا به هيچ وجه و به هیچ شكلي دموكراتيك خواند، نيست. اين تغيير به معناي حفظ وضعيت موجود هم نيست. بلكه اين تغيير براي آزادي، برابري و اولويت داشتن رأي توسط كساني است كه مي توانند وارد رقابت بشوند، كساني كه مي توانند از طريق رأي آزاد و دست كاري نشده زنان و مردان، شهروندان ايران انتخاب شوند.

مي دانيد، من به گذشته كه فكر مي كنم، صحبت هاي بسيار تأثيرگذاري با مادراني داشته ام كه يا پسران و يا دختران خود و يا همسران خود را از دست داده اند – اين رژيم زنان و مردان را هم اعدام كرده است. و چرا آنها را به زندان انداختند؟ و چرا شكنجه شدند؟ بخاطر اين كه صداي مخالفت را بلند كردند. به خاطر اين كه جزو مخالفين بودند و علناَ از آزاديها و امتيازاتي كه ما هر روز از آنها بهره ور هستيم، حمايت كردند و به خاطر آن به شهادت رسيدند. به خاطر حمايت از آزادي ها و فرصتها براي صحبت كردن، براي تجمع و براي مخالفت و براي به چالش طلبيدن مسئولانه و صلح آميز اين رژيم. ۱۲۰هزار نفر. اين يك انقلاب ساكت نيست. اين يك انقلاب قدرتمند است، تعهد به ارماني كه بزرگ است.

لذا،  من از ايده يك سال نو و يك روز نو خوشم مي آيد. يك روز نو خواهد آمد، ولي بصراحت بگويم، جامعه جهاني بايد كارهاي بيشتري را انجام دهد. ما پرزيدنت ترامپ را تشويق مي كنيم. من خوشحالم شما به او اشاره كرديد. منظورم اين است كه خيلي روشن است كه سفیر بولتون و بقيه در باره رژيم ايران چه فكر مي كنند. ولي با صراحت، از نظر من، من مي خواهم ببينم كه رژيم ايران نتواند هيچ ميزاني از انرژي را صادر كند. من فكر مي كنم اين ايده بسيار عالي است. شما مي خواهيد روي رژيم فشار بياوريد. و متأسفانه، اين به آن معني است كه مردم رنج خواهند برد، ولي آنها همين حالا رنج مي برند. و شما مي گوييد، از كجا مي داني؟ خوب، تورم ۴۰ درصد است، بيكاري ۵۰ درصد است، ريال ۷۰درصد ارزش خودش را از دست داده است. لذا، شما مي بايد فشار را ادامه دهيد و پرزيدنت را و دولت و كنگره را تشويق كنيد تا موضع علني خودشان را حفظ كنند. اين يك رژيم ميانه‌رو نيست. اين يك رژيم بيرحم، خشن و توتاليتر است.

يك روز نو خواهد آمد، ولي اين درصورتي محقق خواهد شد كه نه فقط مثل امروز، ما گردهم جمع شده و در باره آن صحبت كنيم،، بلكه كنگره و اين دولت نياز است به اين رژيم فشار اعمال كنند. مانند فراخوان ژنرال جونز به جامعه بين المللي براي سفت كردن پيچها عليه اين رژيم.

مي توانيد تصور كنيد، كه رژيم ايران ۶۵ بار توسط ملل متحد محكوم شده است؟ و آنها هنوز سر كار هستند. ولي يك آلترناتيو وجود دارد. يك راه بهتري وجود دارد. يك راه نويي وجود دارد. و اين شوراي ملي مقاومت ايران است. اين خانم رجوي است، ايراني كه در آن آزادي مطبوعات، تجمعات، بيان، مخالفت، بردباري و يك ايران غيراتمي وجود دارد و اين ايران مي تواند به خانواده ملت ها بپيوندند و فرهنگ و تاريخ و ادبيات و جمعيت ديناميكش را با جامعه بزرگ جهاني مخلوط كنند و به آن فايده برساند.با تشكر از شما.

خبرهای مرتبط :

بررسی چشم‌انداز تغییر در ایران در سنای آمریکا-قسمت جهارم-سفیر لینکلن بلومفیلد 

شم‌انداز تغییر در ایران در سنای آمریکا حضورسناتورهای ارشد از هر دو حزب آمریکا-قسمت سوم

چشم‌انداز تغییر در ایران در سنای آمریکا حضورسناتورهای ارشد از هر دو حزب آمریکا-قسمت دوم

بررسی چشم‌انداز تغییر در ایران در سنای آمریکا- حضورسناتورهای ارشد هر دو حزب و شخصیت‌های برجسته سیاسی