سودان : سقوط عمرالبشیر دیکتاتور سودان پس از سی سال حکومت خودکامه در پی اعتراضات مردم این کشور

اندازه متن
Aa Aa

سودان : سقوط عمرالبشیر دیکتاتور سودان پس از سی سال حکومت خودکامه در پی اعتراضات مردم این کشور و اعتراض آنها برای دموکراسی و انتخابات آزاد

دیکتاتور سودان، عمر البشیر پس از سی سال حکومت خوکامه در پی اعتراضات مردمی سقوط کرد.

وی پس از ماهها اعتراضات مردمی توسط ارتش این کشور برکنار و بازداشت شد

ارتش اعلام كرد تمامی زندانیان سیاسی در سراسر  سودان آزاد ميشوند. هزاران نفر که به خیابان‌های خارطوم سرازیر شده بودند شعار می‌دادند: «حکومت سقوط کرد و ما پیروز شدیم». ارتش، قانون اساسي ودولت مركزي و دولتهاي ايالتي را تعطيل و تشكيل يك دولت موقت دو ساله تا انتخابات را اعلام كرده است. در همين حال بسياري از سازمانهاي مدني اعلام كرده اند تا روي كار آمدن يك دولت منتخب به تظاهرات ادامه خواهند داد. برغم اعلام حكومت نظامي امروز نيز تظاهرات در خارطوم ادامه يافت.

دیکتاتوری سی ساله احمد البشیر که از زمان روی کار آمدن خود، به بنیادگرایان اتکا داشت ، برای سالهای طولانی متحد حکومت آخوندی بود.

عمر البشير دیکتاتور ساقط شده سودان، كه در سالهاي اخير براي مدتي روابطش با فاشيسم ديني حاكم بر ايران دچار تنش شده بود، در آذر ماه گذشته به دمشق سفر كرد و با دیکتاتور سوریه بشار اسد ملاقات کرد و بار ديگر در کنار آخوندهاي جنايتكار قرار گرفت.

خارطوم پایتخت سودان هم چنان شاهد اجتماعات مردم و حضور گسترده معترضان است.

معترضان بخصوص در برابر مقر ریاست جمهوری برای شنیدن بیانیه برکناری عمر البشیر تجمع کردند.

یورونیوز گزارش داد: با وجود اعلام برکناری عمر البشیر، مخالفان می‌گویند به این تغییر رضایت نمیدهند و به تجمع و اعتراض برای دموکراسی و انتخابات آزاد ادامه خواهند داد.

اعتراضات در سودان از آذرماه سال گذشته آغاز شد و معترضان که خواهان برکناری عمر البشیر بودند، سرانجام آن را به کرسی نشاندند .

تلويزيونها و خبرگزاريهاي عربي و بين المللي ۲۲/۱/۹۸