لیست گذاری سپاه و تغییر معادلات در داخل و خارج حکومت

اندازه متن
Aa Aa

نگاهی به تاثیرات لیست گذاری سپاه و تغییر معادلات در پهنه های مختلف

گفتگو با حسین داعی الاسلام

کیهان خامنه‌ای در یادداشت امروز خود تلاش کرده است لیست‌گذاری سپاه را اقدامی با هدف صرفاً اقتصادی وانمود کند. این مقاله، با حمله به باند روحانی که سلطه سپاه بر اقتصاد کشور را عمده کرده و به این ترتیب به آمریکا گرا داده‌اند، متقابلاً پیشنهادلیست گذاری سپاه و تغییر معادلات در داخل و خارج حکومت کرده که رژیم هم فعالیتهای اقتصادی امریکا در منطقه را هدف قرار دهد.

در این پیشنهاد که یک عقب‌نشینی آشکار از شاخ و شانه کشیدنهای نظامی سرکردگان سپاه می‌باشد آمده است: «ما باید در یک نقشه راه مشخص و هدف‌گذاری حداکثر یک ساله، کلیه این فعالیت‌ها را متوقف کنیم و منفعت اقتصادی آمریکا را به صفر برسانیم. کار دیگر ما باید اقدام کارساز اقتصادی علیه مهم‌ترین عنصر منطقه‌ای وابسته به آمریکا یعنی عربستان باشد.

رژیم سعودی ضمن آنکه فعلا گاو شیرده آمریکا و غرب است، «پاشنه آشیل» سیاست‌های ضدایرانی و ضداسلامی آمریکا در منطقه هم می‌باشد. هم‌اینک وقت آن فرا رسیده است تا به سخن رئیس‌جمهور که چند ماه پیش بیان کرد و با صراحت گفت: اشکال‌تراشی بر سر راه اقتصاد ایران باعث توقف اقتصادی مزدوران آمریکا می‌شود، جنبه عملی بدهیم. سیاست ما باید مبنی بر صفر کردن صادرات نفت عربستان باشد».

تاثیرات جانبی

سایت حکومتی دیپلوماسی ایرانی طی مقاله‌یی تأثیر لیست گذاری سپاه پاسداران بر نیروهای دست نشاندة سپاه در عراق و مشخصاً حشدالشعبی را مورد توجه قرار داده و می‌نویسد: « می توان پیش بینی کرد که فشارهای امریکا به طرف های عراقی با دو واکنش مواجه شود؛ یا نیروهای حشد الشعبی و گروه های تشکیل دهنده آن تسلیم فشارهای امریکا شوند و به تدریج از ایران و سپاه پاسداران فاصله بگیرند که با توجه به نوع رابطه و در هم تنیدگی روابط دو جانبه آنها و همچنین روحیه ضدامریکایی موجود نزد گروه هایی نظیر حشد الشعبی وقوع چنین اتفاقی بعید و حتی غیرممکن است؛ یا این که در برابر خواسته و فشارهای امریکا بایستند که احتمال آن بیشتر است».

تعمیق شکافها

از طرف دیگر لیست گذاری سپاه پاسداران شکافهای موجود در رژیم را عمیقتر کرده و مهره‌ها و رسانه‌های باند خامنه‌ای تقصیر را به گردن باند روحانی می‌اندازند که به آمریکا در این اقدام علامت داده‌اند. روزنامة رسالت در مطلبی به قلم آخوند فومنیلیست گذاری سپاه و تغییر معادلات در داخل و خارج حکومت با عنوان مردان هزار چهره داخلي در تخريب سپاه با ترامپ همراه بودند» می‌نویسد: برخي از افراد هم که در دولت و جريان‌هاي سياسي حضور دارند، قبل از اين کار ترامپ، سيگنال‌هايي در انتقاد از سپاه به خارج منعکس مي‌کردند».

در ادامة این مقاله آمده است: مردان هزار چهره داخل سياست ايران در تخريب سپاه با ترامپ همراه بودند و اين افراد خودشان را به اروپا مي‌فروشند تا فرزندان‌شان در آنجا راحت زندگي کنند». لیست گذاری سپاه و پیامدهای سیاسی آن بخصوص در منطقه، همچنان مورد بحث و تفسیر تحلیلگران رسانه‌های جهان قرار دارد.

سایت فاکس‌نیوز، طی مقاله‌یی نوشت: « این اولین بار است که آمریکا یک نهاد دولتِ دیگری را بعنوان یک سازمان تروریستی لیست‌گذاری می‌کند و گروهی با منابع اقتصادی گسترده را که تنها به رهبر عالی پاسخگوست، در شمار القاعده و داعش قرار می‌دهد».

فاکس نیوز تاکید کرد که هیچ استثنا و معافیتی در مورد تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران اعلام نشده، که به این معنی است که نیروهای آمریکایی و دیپلمات‌ها، نمی‌توانند با مقامات عراقی یا لبنانی که با سپاه پاسداران و وابستگان آن رابطه دارند، گفتگو کنند».
خبرگزاری یونایتدپرس بین‌المللی (۱۰آوریل) طی تحلیلی پیامدهای لیست گذاری سپاه پاسداران را مورد توجه قرار داده و از جمله می‌نویسد: نام گذاری سپاه پاسداران رژیم ایران را در موقعیت دفاعی قرار می دهد، و روحیه نیروهای سپاه و نیروهای نیابتی سپاه را تضعیف می کند .

تقویت روحیه مردم

به خشکاندن منابع مالی گروه های شبه نظامی که توسط سپاه پاسداران آموزش دیده و تامین مالی شده اند، کمک می کند . روحیه مردم ایران را تقویت می کند، زیرا آنها به سپاه پاسداران به عنوان نیروی اصلی سرکوب و همچنین غارت ثروتهایشان می نگرند. به مثابه ابزار اضافی در اختیار دولت آمریکا قرار می‌دهد تا آمریکایی هایی را که از رژیم ایران به طور مادی حمایت می کنند، محاکمه کند.

خبرگزاری یونایتدپرس بین‌المللی سپس می‌افزاید:‌ شرکت های اروپایی پیش از انجام هر گونه تجارت یا سرمایه گذاری دو باره به این موضوع فکر خواهند کرد، زیرا احتمال دارد که همتایان ایرانی شان اعضای سپاه پاسداران یا موسسات وابسته به سپاه باشند. چرا که سپاه پاسداران بیش از نیمی از اقتصاد ایران را کنترل می کند.

یونایتدپرس در انتهای این تحلیل نتیجه‌گیری می‌کند: « لیست گذاری سپاه یک ضربه ی بزرگ به دستگاه ترور رژیم ایران می زند و علامتی قوی می فرستد مبنی بر این که تروریست ها در نهایت باید قیمت را پرداخت کنند. حالا زمانش فرا رسیده است».

گفتگوی سیاسی

قرار دادن سپاه پاسداران به عنوان نیروی اصلی غارت و سرکوب و صدور تروریسم فاشیسم دینی حاکم بر ایران، آثاری عمیق و زیر و رو کننده نه تنها بر رژیم و معادلات داخلی ایران دارد. بلکه به دلیل نقش سپاه پاسداران در صدور تروریسم و جنگ‌افروزی در کشورهای منطقه، معادلات منطقه‌یی را هم قویاً تحت تأثیر قرار داده و به زیان رژیم تغییر می‌دهد. از همین رو این موضوع همچنان مورد بحث و تحلیل رسانه‌ها و ناظران سیاسی بین‌المللی قرار دارد. توجهتون رو به گزارشی در این باره جلب می‌کنم:

س: دخالتهاي رژيم در منطقه چه ابعادی دارد و نقش سپاه در اين عرصه چيست؟

ج: دخالتها و جنگ افروزي ها و صدور تروريسم رژيم در منطقه اساسا توسط سپاه انجام مي شود. سپاه طبق اساسنامه اش «نهادي است تحت فرماندهي عالي مقام رهبري»، و « از نظر سياسي و عقيدتي تابع ولايت فقيه» است( مواد ۱ و ۴۷). مقاومت لیست گذاری سپاه و تغییر معادلات در داخل و خارج حکومتايران بارها تأكيد كرده است سپاه پاسداران ابزار اصلي حفظ نظام ولايت ‌فقيه و ارگان محوري اعمال قهر و سركوب نظامي است. ديناميسم و موتور محرك ‌سپاه و روح حاكم بر‌آن, صدور بنیادگرایی و تروریسم و جنگ طلبيِ است که این خود مبتني بر ‌نظريه ولايت جهانشمول است. در همین راستا پروژه دستيابي به سلاح اتمي به طور کامل توسط سپاه پیش برده شده است..

طي ۳۸ سال سپاه بيشترين نقش را در سركوب داشته است ولي ما الان به نقش خارجي آن مي پردازيم. صادق خرازي گفت دوبال سياست خارجي رژيم وزارت خارجه و سپاه هستند كه با هم كار مي كنند. رژيم تا كنون صدها ميليارد دلار از اموال مردم ايران را صرف اين جنگ افروزي هاي خودش كرده چند روز قبل وزير خارجه آمريكا گفت كه رژيم سالانه يك ميليارد دلار صرف شبه نظاميانش در منطقه مي كند كه البته عدد واقعي بسيار بيشتر است.

چون رژيم هيچوقت ارقام حقيقي را اعلام نمي كند و بودجه هاي واقعي سپاه و ارگانهاي تروريستي رژيم مخفي است و ثانيا بخشي از بودجه هاي وزارتخانه هاي رژيم صرف صدور تروريسم مي شود / توضيح بحث بودجه روحاني و بودجه هايي كه از ارگانهاي وابسته به ولي فقيه صرف اين كار مي شود. يا مثلا يكي از كارشناسان مركز بررسي هاي الاهرام يك سال و نيم پيش گفت در ۵ سال گذشته رژيم ۱۰۰ میليارد دلار در عراق و سوريه و يمن و لبنان خرج كرده است. طبق بررسي های ما رژيم سالانه ۱۵ تا ۲۰ ميليارد براي سوريه خرج مي كرد.

س: چرا رژيم اينقدر روی سپاه و گسترش تروریسم و جنگ افروزی در کشورهای منطقه سرمايه گذاري كرده ؟

ج: اين رژيم چون يك رژيم ضد مردمي است و انقلاب مردم و حاكميت را غصب كرده و يك رژيم عقب مانده است كه به زور خودش را به كشور ما تحميل كرده است و مورد نفرت مردم هست بنابراين نمي تواند مانند رژيم هاي دموكراتيك به راي و حمايت مردم متكي باشد و قدرت و اعتبار خودش را از آنجا بگيرد.

لذا براي بقاي خودش به دو عامل تكيه مي كند يكي سركوب در داخل ايران و ديگري جنگ افروزي و صدور تروريسم و بنيادگرايي به خارج ايران كه هر دوي اين كارها را با استفاده از سپاه انجام مي دهد و اصلا سپاه را براي همين تاسيس كرده.
اين رژيم با ساير رژيم هاي ديكتاتوري يك تفاوت مهم دارد. در نظام ولایت فقیه سپاه پاسداران نه فقط جزيی از رژیم بلکه تمام رژیم است.

رژيم آخوندي را ميتوانيم با حكومت هيتلر و رژيم نازي مقايسه كنيم. مقايسه اي كه آقاي استراوان استونسون نماينده برجسته سابق پارلمان اروپا بخوبي در مقاله اش در يونايتدپرس اشاره كرده و گفته: حکومت ترور هیتلر از مرزهای آلمان فراتر رفت و سریعا مناطق وسیعی از اروپا و آفریقا را فرا گرفت. امروزه شباهتهای نازیها با آخوندها، تکاندهنده است.

البته اون با شعارهاي خودش در كشورهاي ديگر اشغالگري و قتل و كشتار مي كرد و رژيم آخوندي هم با شعارهاي دروغين خودش مثل مبارزه با استكبار و محور مقاومت و آزادي قدس و مبارزه با صهيونيزم و دفاع از حرم و مبارزه با داعش و امثالهم دست به جنگ و تجاوز و كشتار و اشغالگري مي زند كه البته الان همه مي دانند كه رژيم نه اسلام و نه ايران و نه شيعه و نه حرم ائمه و حضرت زينب عليها السلام و نه قدس برايش مهم نيست بلكه فقط و فقط مي خواهد حكومت خودش را حفظ كند.

ستون اصلی بقا

چرا که قدرت و حاكميت آخوندها از طريق سركوب است و آن هم روي سپاه سوار است و چه براي سركوب در داخل ايران و چه براي جنگ در خارج ايران سپاه تكيه گاه و ستون اصلي بقاي رژيم آخوندي است و اگر رژيم دست از جنگ افروزي لیست گذاری سپاه و تغییر معادلات در داخل و خارج حکومتبردارد قدرت رژيم و سپاه از بين مي رود.

بطوريكه يكي از پايه هاي مهم بقاي رژيم همين دست اندازي هايش در كشورهاي ديگر منطقه است و از آن به عنوان يك كارت و برگ برنده در مناسبات بين المللي اش استفاده مي كند. حضور رژيم در منطقه مثل آدم چاقوكش و باجگيري است كه با زور بر يك منطقه مسلط شده و با چاقوكشي و قتل از همه باج مي گيرد.

مخصوصا اين مثال را مي زنم چون اصل و ريشه آخوندها و سپاه همين است و از روز اول هم همين نوع افراد را در كميته ها و سپاه خودشان وارد كردند. و همان شيوه را تبديل كردند به سياست و استراتژي خودشان در رفتار با دنيا و سياست مماشات هم در مقابل آن تسليم شد و فقط مقاومت ايران بود كه در مقابل آن ايستاد و بهاي سنگيني هم با ۱۲۰ هزار شهيد پرداخت تا به اين نقطه رسيديم.

مثلا در دهه ۶۰ مي خواست به فرانسه بگويد مجاهدين نبايد در فرانسه باشند، مي رفت در لبنان فرانسوي ها را گروگان مي گرفت يا در پاريس بمب گذاري مي كرد تا در مقابل آن از فرانسه باج بگيرد كه مجاهدين را اخراج كند. يا سفارت فرانسه و آمريكا را منفجر مي كرد كه باج بگيرد.

نیروی قدس

يا مثلا در مذاكرات اتمي با غرب در مقابل آنها از چه برگي استفاده مي كرد كه همه پروژه اتمي اش را نابود نكنند. مي گفت عراق و سوريه دست من است و سر آنها معامله مي كرد كه اين موضوع كاملا روشن هست و در صحبت هاي خامنه اي و همه سران رژيم و اينكه بقول خودشان در تعامل با كشورهاي مختلف مهمترين عامل قدرت و مهمترين برگ برنده آنها همين نفوذ و تسلط و اشغال كشورهاي منطقه است، كه يك شاخه اي بنام نيروي قدس براي اين كار درست كردند ولي هر جا هم كه لازم بوده مثل سوريه و عراق و يمن و امثالهم كل سپاه وارد مي شده.

حالا همين ستون كه تا بحال كشورهاي غربي با این که از تمام عملکردهای رژیم خبر داشتند، اما به دلیل سیاست مماشات در مقابلش تسليم مي شدند و به آن باج مي دادند، به يمن مقاومت چهل ساله مجاهدين و مردم ايران و به يمن قيام ها درليست تروريستي آمريكا رفته كه يك كلان ضربه استراتژيك به ستون نگه دارنده رژيم است.

س: آيا براي رژيم بهتر نيست يعني حتي از زاويه منافع خودش برايش بهتر نيست كه به جاي اينكه ميلياردها دلار خرج سوريه و يمن و عراق و لبنان و … بكند همين پولها را صرف مردم بكند و مردم را راضي كند و جلوي اعتراضات را بگيرد. مثلا به مردم سيل زده كمك كند و …

ج: اين همان سوالي است كه هموطنانمان در تظاهرات و اعتراضات خودشان شعارش را مي دهندو مي گويند سوريه را رها كن فكري به حال ما كن يا مي گويند نه غزه نه لبنان جانم فداي ايران يا حتي هفته قبل ديديم كه چطور هموطنان سيل زده مان جلوي استاندار رژيم در خوزستان را گرفتند و مي گفتند چرا پول ما را در سوريه خرج مي كنيد و به ما كه زندگي مان نابوده شده نمي رسيد و اين فرد كه يك پاسدار جنايتكاره و بويي از انسانيت نبرده شروع به توهين و تهديد مردم كرد. خوب چرا؟

از قضا دقیقا رژیم به این دلیل به صدور تروریسم و جنگ‌افروزی در خارج روی می‌آورد که قادر نیست و نمی‌خواهد به نیازهای مردم جواب بدهد. نمی‌تواند کشور را به سمت توسعه و پیشرفت ببرد و لاجرم با این شیوه‌ها انرژی کشور را هدر می‌دهد. درست به همان دلیل که خمینی 8سال به جنگ آویخته بود و بر ادامة جنگ اصرار می‌ورزید…

کمااینکه مي بينيم از خامنه اي و روحاني گرفته تا علم الهدي و امام جمعه هاي خامنه اي و مقامات سپاه در مقابل اعتراضات مردم كه چرا اموال ما را در كشورهاي ديگر خرج مي كنيد، صحبت مي كنند و صريحا مي گويند اگر در سوريه و عراق و لبنان و يمن و … نجنگيم مجبوريم در تهران و اصفهان و داخل ايران بجنگيم و بايد با دشمن در داخل مرزهاي خودمان بجنگيم.

کانونهای شورشی

با كدام دشمن؟ با مردم ايران و جوانان و كانونهاي شورشي. يعني اگر چنگالهاي رژيم در منطقه كه همان سپاه است بريده شود، سپاه و رژيم ضعيف مي شوند و در مقابل مردمي كه در كمين ساقط كردن رژيم هستند شكست مي خورند. چون سلاح اصليلیست گذاری سپاه و تغییر معادلات در داخل و خارج حکومت اش يعني سپاه فرو مي ريزد و برگ هاي منطقه اي رژيم هم از دستش خارج مي شود.

كسي كه اين معادله را خوب متوجه نشود تعجب مي كند كه رژيم چرا همين الان كه سيل آمده ذره اي براي كمك به مردم خرج نمي كند، حتي كمك هاي ساده مثلا مگر نمي گويي بسيج مليوني و سپاه و ارتش داري خب بده بروند كمك سيل زدگان كه جلوي مسيرهاي سيل گوني شن بگذارندو بچه هاي هفت هشت ساله مردم مجبور نباشندكيسه شن ببرند.

يا بروند خانه هاي مردم را كه پر از گل و لاي است خالي كنند يا كمي نان و غذا و آب و لباس ببر. يا ماشين آلات ببر. اصلا و ابدا با ماهيت رژيم نمي خواند ولي همين الان در سوريه و يمن و عراق و لبنان دارد ميلياردها دلار خرج مي كند و به مزدورانش از قبيل حزب الله و گروههاي يمني مزدورش مي دهد و كارخانه موشك سازي در اين كشورها درست مي كند

اين هزينه هاي چندین ميلياردها دلاري كه رژيم براي پروژه اتمي اش كرده و باز هم مي كند يا هزينه هاي ميلياردي كه از سفره مردم براي درست كردن موشك و پناهگاههاي موشكي و امثالهم مي كند، چرا اين كار را مي كند. دقیقاً به این دلیل که ماهیتاً نمی‌خواهد و نمی‌تواند این ثروت عظیم را خرج مردم و برآوردن نیازهای واقعی کشور مثلاً حفظ محیط زیست کند.

س: لیست گذاری سپاه چه تاثیری روی حضور رژیم و نیروهای سپاه در منطقه میگذاره ؟

ج: اين يك ضربه استراتژيك به پايه رژيم است و رژيم را در تعادل قواي داخلي و منطقه اي و بين المللي بشدت تضعيف مي كند و يك چرخش مهم سياسي است كه مستقيما در وضعيت رژيم در منطقه تاثير مي گذارد. ماده اش اين است كه بازوي اصلي رژيم در منطقه بعنوان يك نيروي تروريستي نامگذاري شده و تحولات منطقه به اين سمت مي رود كه رژيم بايد دست و پايش يعني سپاه و شبه نظاميانش را از منطقه جمع كند.

حتي عناصر رژيم مي گويند اين ليست گذاري به معني در ليست گذاشتن كل رژيم است كه اهميت موضوع را نشان مي دهد و كل مناسبات رژيم در منطقه را كه اساسا در دست سپاه است زير ضرب مي برد. تاثير در تعادل قوا و موضع گيري هاي اروپايي ها مثل بيانيه سه كشور فرانسه و آلمان و انگليس حول موشكي رژيم و اظهارات ماكرون به روحاني كه دست از آشوب در منطقه بردار كه بلافاصله بعد از ليست گذاري بود …

موضع گيري سخنگوي موگريني كه گفت اظهار نظري نمي كنم و ما هم تحريم هايي برقرار كرده ايم. بنابراين وقتي اروپا مجبور است رابطه اش با رژيم را با تعادل قواي جديد كوك كند، كشورهاي منطقه جاي خود دارند. کما اینکه عادل عبدالمهدي در تهران هنگامی كه خامنه اي گفت آمريكا بايد از عراق برود، گفت ما وارد اين درگيري ها نمي شويم و با همه مي خواهيم رابطه داشته باشيم و …

یک چرخش

چرا اين نام گذاري سر آغاز يك چرخش در تعادل قواي منطقه اي و در رابطه با موقعيت منطقه اي رژيم است؟ علت اينكه رژيم با بكارگيري سپاه توانست در سوريه و عراق و لبنان و يمن و افغانستان پيشروي كند و در حقيقت اين كشورها را اشغال كند لیست گذاری سپاه و تغییر معادلات در داخل و خارج حکومتاين بود كه آمريكا و غرب در مقابل رژيم سكوت و مماشات مي كردند و باج و امتياز مي دادند.

مثلا در عراق دولت آمريكا در توافق و هماهنگي با رژيم دولت قبلي عراق را سرنگون كرد و همه قرارگاه هاي مجاهدين را هم بمباران كرد و به اين ترتيب راه رژيم به عراق را باز كرد و بعد هم در سال ۲۰۰۹ اوباما نيروهاي آمريكايي را از عراق بدون حساب بيرون كشيد و عراق را تحويل رژيم و مزدورانش داد.

در لبنان بيش از سي سال است دارند با رژيم و حزب الله مماشات مي كنند و رژيم توانست اينطور جلو برود. الان اين سياست شكست خورده و عوض شده بنابراين تحولات سمت عكس مي گيرد و راه رژيم بسته ميشود. اين روزها بارها از رئيس جمهور آمريكا تا وزير خارجه و ساير مقاماتش تاكيد كرده اند در اين منطقه از جهان هر جا جنگ و ناامني هست دست رژيم در كار است. امروز هم آقاي برايان هوك مسئول گروه اقدام ايران در وزارت خارجه آمريكا گفت خاورمیانه بدون ضعیف شدن سپاه پاسداران نمی تواند روی صلح و ثبات را ببیند

مانند داعش

بنابراين خط و سياست عوض شده است. کما این که در عراق هم برخی گروههای شبه نظامي دست ساز سپاه پاسداران مانند عصائب و النجبا در ليست قرار گرفته‌اند. درلبنان هم حزب الله در ليست تروریستی آمریکا قرار گرفته، و پمپئو هم به مقامات لبنان گفت ما دیگر اين وضعيت حزب الله را تحمل نمي كنيم.

برايان هوك نیز در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر این که پس از اين ليست گذاري آيا با سپاه هم مثل داعش برخورد ميشود؟ جواب مثبت داد. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا هم گفت که تفاوتی بین قاسم سلیمان و ابوبکر بغدادی وجود ندارد.
به این ترتیب امكان رويارويي نظامي بین نیروهای آمریکا با نیروهای رژیم افزایش می‌یابد.

مطالب مرتبط

ترس و وحشت در جمعه بازارهای ولایت فقیه پس از لیست گذاری تروریستی سپاه جهل و جنایت پاسداران

لیست‌گذاری سپاه پاسداران توسط آمریکا، استقبال کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت