وضعیت بحرانی در خوزستان و شکسته شدن سیل بند عین دو در اهواز و حمله ملخ ها

اندازه متن
Aa Aa

وضعیت بحرانی در خوزستان و شکسته شدن سیل بند عین دو در اهواز و حمله ملخ ها

بحران سيل و آب گرفتگي در خوزستان

فجايع سيل در ساير نقاط ايران

وضعيت خوزستان کماکان بحراني است و کاهشي در سطح آب گرفتگي ها ايجاد نشده است.

سيل‌بند عين دو‌ اهواز روز دوشنبه شکست و عين دو در معرض سيلاب است.

اين سيل‌بند را تاكنون جوانان دلير منطقه با تلاش خستگي ناپذير و بدون كمترين امكانات حفظ كرده بودند اما شدت جريان آب باعث شكستن سيل‌بند شد. تلاشهاي جوانان و مردم براي ترميم سيل‌بند تا بعد از ظهر دوشنبه ادامه داشت.

در شهرهاي مختلف استانهاي خراسان شمالي، رضوي و جنوبي ، سيل ادامه دارد. سيلاب شديد منجر به سرريز شدن چهار سد در خراسان رضوي شده كه تهديد شكستن دارند.

به دنبال بارشهاي شديد روز يک‌شنبه و طغيان رودخانه ها، مناطقي در جنوب سيستان و بلوچستان، جنوب کرمان، هرمزگان، خراسان رضوي و خراسان جنوبي خسارت هاي عمده ديده اند.

به گزارش هواشناسي بارش‌هاي سنگين در شمال و شرق کشور و برخي مناطق کرمان و شرق هرمزگان در روزهاي سه شنبه و چهارشنبه ادامه خواهد داشت.

کميته بين المللي صليب سرخ اعلام کرد دو ميليون ايراني به دليل جاري شدن سيل در اين کشور به کمک هاي بشردوستانه نياز دارند.

يک منبع حکومتي از نابودي يک ميليون هکتار باغات و زمين هاي کشاورزي و محصولات آنها  در اثر فجايع سيل خبر داد.

همزمان، گزارشها  حاکي از هجوم گسترده  ملخهاي دريايي به استان هرمزگان و سيستان و بلوچستان است که استان خوزستان را نيز در معرض تهديد قرار خواهد داد. اين هجوم پس از بارندگي هاي روزهاي شنبه و يکشنبه چند برابر خواهد شد.  مساحت مورد حمله اين ملخ ها  حدود نصف استان هرمزگان و با  ۱۰۰ کيلومتر در عمق اين استان است. با اينکه مقامات رژيم از اسفند ها از ورود اين ملخ ها در مناطق جنوبي کشور اطلاع پيدا کرده اند، مبارزه جدي با آنها نشده و اکنون با تکثير در ايران باغها و فضاهاي سبز و مزارع اين مناطق بشدت در معرض اسيب هستند.