اقتصاد شتابان در شیب فروپاشی

اندازه متن
Aa Aa

اقتصاد نظام آخوندی شتابان در شیب فروپاشی

نگاهی به سخنان مقامات و رسانه های نظام آخوندی

سال۹۸، بسا هولناکتر از آنچه خامنه‌ای در آذر ماه گذشته پیش‌بینی کرده بود، با دو شوک بسیار سنگین آغار شد. یکی سیل مهیبی که بخش عمدة‌ کشور و ۲۸ استان کشور را درنوردید که هنوز هم ادامه دارد و یکی هم لیست گذاری سپاه پاسداران که صرفاً پیامدهای اقتصادی این دو رویداد، افزون بر تحریمهای فلج کننده که هفته به هفته گسترده‌تر و شدیدتر می‌شود، اقتصاد محتضر کشور را به لبة پرتگاه فروپاشی برده است. در گزارشی که اکنون می‌شنوید، تنها برخی خطوط این وضعیت داغان اقتصادی ترسیم شده است.

گزارش:

با نزدیک شدن موعد ۱۳ اردیبهشت و پایان مهلت معافیت ۶ماهة ۸کشور برای واردات نفت از ایران، این کشورها واردات نفت خود را به تدریج دارند به صفر می‌رسانند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس (۲۶فروردین) معافیتهای تحریمها قرار است اقتصاد شتابان در شیب فروپاشیدر اوایل ماه مه منقضی شوند…

برایان هوک مسئول کارگروه مربوط به رژیم ایران در وزارت خارجة آمریکا گفته است ۳ معافیت پیشاپیش منتفی است چون کشورهای مربوطه واردات نفت از ایران را متوقف کرده اند اما در مورد ۵کشور دیگر وی سکوت کرده است. تد کروز در کنگره گفت فکر می کنم فشار حداکثری باید به معنی حداکثر فشار باشد و مصرانه از وزارت خارجه خواست معافیتهای اتمی و نفتی داده نشوند …

تدکروز تمدید معافیتها مسخره است…

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که کره جنوبی در ماه مارس حدود ۲۸۵ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده که نسبت به مارس پارسال ۱۲ درصد کاهش یافته است. متوسط خرید نفت ایران توسط کره جنوبی طی سه ماهه اول سال نیز کمی بیش از ۱۹۶ هزار بشکه است که نسبت به دور مشابه پارسال تقریبا ۳۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

روزنامة جهان صنعت (۲۶فروردین) در مورد آثار کاهش صادرات نفت و درآمدهای نفتی می‌نویسد: «احتمال کاهش صادرات نفت و تنگ شدن عرصه برای واردات مواد اولیه مورد نیاز بخش صنعت در پی تشدید تحریم‌ها، سناریوی رکود تولید در سال ۹۸ را تقویت می‌کند.

ریشه اصلی این مشکل در وابستگی بیش از اندازه بخش صنعت به واردات مواد اولیه است که مانع از شکل‌گیری کامل زنجیره تولید در کشور می‌شود. این مهم در کنار فشار وارده از سوی تحریم‌ها، واردات مواد اولیه بخش صنعت را با دشواری‌های زیادی روبه‌رو کرده که تاثیر منفی آن بر بخش صنعت، با تنگ‌تر شدن حلقه تحریم‌ها تشدید خواهد شد».

رشد منفی

در همین رابطه گزارش منابع رژیم حاکی از آن است که رشد صنعتی کشور به منفی ۷.۹درصد رسیده است. این رقم سال گذشته منهای ۴درصد بود و با تعطیلی فزایندة کارخانه‌ها و کارگاهها رشد منفی یعنی روند نابودی دو برابر شده است.اقتصاد شتابان در شیب فروپاشی
این ارزیابی‌ها تازه مربوط به قبل از وقوع سیل اخیر است. سیلی که بنا به گفتة وزیر کشور دولت روحانی که بسیار کمتر از واقعیت ارزیابی شده تا کنون ۳۵هزار میلیارد تومان خسارت وارد کرده و هم به تولید صنعتی و هم تولیدات کشاورزی ضربات غیرقابل جبران وارد آورده است.

در همین حال به رغم لاپوشانی رژیم، که رحمانی فضلی شمار کسانی را که در خوزستان خانمان خود را از دست داده‌اند، ۴۰۰هزار نفر اعلام کرده، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرد که بیش از دو میلیون نفر از ساکنان مناطق سیل زده در ایران نیاز به کمک های فوری بشردوستانه دارند.

این نهاد جهانی که مقر آن در سوئیس است روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای ضمن تاکید بر نیاز حادثه دیدگان سیل در ایران به کمک های فوری انسانی تصریح کرد: «از دیدگاه فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر جاری شدن سیلاب های گسترده در ایران خسارات بسیار زیادی را برجای گذاشته که طی پانزده سال اخیر در ایران بی سابقه بوده است.»

محسن صفایی فراهانی از مهره‌های باند اصلاح طلب طی گفتگویی که در رسانه‌های این باند منتشر شده در تشریح اقتصاد فرو پاشیدة کشور، آن را به بیماری تشبیه کرد که هم سرطان ریه، و معده دارد، هم کلیه‌های او وضع خرابی پیدا کرده، کبدش هم صدمه‌دیده را اگر بخواهید با قرص مسکن مداوا کنید، حتماً فوت می کند!

مطالب مرتبط

سپاه پاسداران وتروریسم اقتصادی ودرتغییر ساختار طبقاتی جامعه-روی خط

خبرگزاری بلومبرگ: هیچکس خواهان خرید نفت رژیم ایران نیست