جواب دو پهلوی خامنه‌ای به روحانی – نگاهی به روزنامه‌های حکومتی

اندازه متن
Aa Aa

گزیده ای از مطالب مندرج در روزنامه های نظام آخوندی

روزنامه های حکومتی امروز سه شنبه ۲۷ فروردین مهم ترین عنوانهای خود را به پاسخ دو پهلوی خامنه‌ای به روحانی مبنی برای تامین خسارت سیلزدگان اختصاص داده اند. تعمیق شکاف در باندهای حاکم در اثر لیست گذاری سپاه توسط آمریکا در روزنامه های هر دو باند حاکم دیده می شود. اذعان به نفرت مردم از حضور مزدوران برون مرزی نظام در شهرهای سیلزده و تهدید مردم به خاطر اطلاع رسانی واقعیت های سیل هم موضوع مشترک روزنامه های هر دو باند حاکم است. FATF هم موضوع کشمکش در روزنامه های هر دو باند حاکم است.

در روزنامه های هر دو باند به وضوح مطالبی آورده شده که نشان میدهد راهکار رژیم برای تامین خسارتهای سیل چیزی جز دست کردن در جیب مردم به صورت مستقیم و غیرمستقیم نیستجواب دو پهلوی خامنه‌ای به روحانی - نگاهی به روزنامه‌های حکومتی

ایران: می‌توان وام‌های ارزان را به سازندگان روستایی اختصاص داد… درست است که استقراض از بانک مرکزی یا استفاده از منابع صندوق توسعه ملی تبعات دارد اما اقتصاد مربوط به همین مردم است که درگیر مشکلات هستند. طبیعی است با اجرای این راهکارها افزایش نقدینگی خواهیم داشت اما ما در شرایط عادی نیستیم… دولت چاره ای جز تأمین منابع با استقراض از بانک مرکزی یا استقراض شبکه بانکی از بانک مرکزی ندارد هر چند که این استقراض موجب افزایش ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی نقدینگی می‌شود.

رسالت: رییس سازمان بسیج: طرح «جهاد همبستگي ملي» را امروز اعلام مي‌کنيم که در اين طرح هر مسجد در سراسر کشور ساخت يک منزل مسکوني و هر کاسب تامين يک کالاي اساسي را عده‌دار خواهد شد و مجموعه بانک‌هاي کشور هر بانک يک مدرسه را تقبل خواهد کرد.
کیهان: خامنه‌اي در پاسخ به درخواست مجوز رئيس‌جمهور براي برداشت از صندوق توسعه ملي به منظور تأمين بخشي از هزينه‌هاي ناشي از خسارات سيل‌هاي اخير، از دولت خواستند که با استفاده از محل‌هاي قانوني موجود، اقدامات لازم را آغاز کند و در ادامه پس از جمع‌بندي وضعيت و در صورت نياز، برداشت از صندوق توسعه ملي مورد تأييد خواهد بود.

در خواست سرکوب کسانی که واقعیت های سیل را در شبکه های مجازی انعکاس داده اند در روزنامه‌های هردو باند حاکم دیده می شود.

جمهوری اسلامی: روحانی انتشار برخی مطالب غیرواقعی و شایعات در فضای مجازی در این گونه حوادث را موجب نگرانی مردم دانست و خاطرنشان کرد: برهم زدن امنیت روانی مردم اقدامی بر خلاف امنیت جامعه بوده و باید سیاست‌گذاری لازم برای پیشگیری از انتشار اخبار جعلی و شایعات در شورای عالی فضای مجازی انجام شود
سیاست روز: جای بسی تعجب از عملکرد دستگاه‌های نظارتی و اطلاعاتی است که اینگونه فتنه‌آفرینی‌ها خطرناک، در میانه‌ رویدادی بزرگی چون سیل، به طور هدفمند تکرار می‌شود و خبری از بررسی و برخورد نیست.

سوز وگداز از افشاگری های مردمی و اذعان به فضای انفجاری جامعه در عین درخواست سرکوب اطلاع رسانان در روزنامه های هردو باند دیده می شود. یک نمونه را مرور می کنیم:جواب دو پهلوی خامنه‌ای به روحانی - نگاهی به روزنامه‌های حکومتی

سیاست روز: دشمن از شرایط موجود در خوزستان به دنبال بهره‌برداری و دستیابی به اهداف مورد نظر خود است و به تازگی شایعاتی را مبنی بر خشک بودن بخشی از تالاب هورالعظیم برای حفظ تاسیسات نفتی مطرح کرده که برخی از اهالی مناطق سیل‌زده خوزستان را آزرده کرده است.
ابراز نگرانی از قرار گرفتن سپاه در لیست تروریستی در روزنامه های هر دو باند دیده می شود. یک نمونه از باند روحانی:
آرمان: پایتخت‌های اروپایی تا زمانی که چراغ سبزی از واشنگتن دریافت نکنند به‌طور جدی با ایران به تجارت نخواهند پرداخت. این در حالی است که اخیرا ایالات متحده برای فشار و محدود‌سازی ایران و پیگیری محاصره منطقه‌ای تهران سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی خارجی خود قرار داده

تشدید شکاف در درون نظام بعد از لیست گذاری مضمون مطالبی در روزنامه های حکومتی امروز است. یک نمونه در روزنامه های باند خامنه‌ای:

کیهان: فعالین مدعی اصلاحات در اظهاراتی تأمل‌برانگیز، به دلیل حمایت یکی دو روزه خود از سپاه، ژست طلبکار به خود گرفته و مدعی شدند که سپاه پاسداران می‌بایست در پاسخ به این حمایت، رفتار خود را تغییر دهد!

مطالب مرتبط

سیل و نمایش مجلس ارتجاع – نگاهی به روزنامه‌های حکومتی

مروری بر رسانه‌های حکومتی –سه‌شنبه ۲۷فروردین ۹۸