همدردی رهبران جهان با مردم فرانسه و کمک مالی مردم فرانسه برای مرمت کلیسای نوتردام

اندازه متن
Aa Aa

همدردی رهبران جهان با مردم فرانسه و کمک مالی مردم فرانسه برای مرمت کلیسای نوتردام

به دنبال حادثه  اسف بار آتش سوزی در کلیسای نوتردام پاریس، یک برانگیختگی  عمومی و همبستگی  ملی در فرانسه برای بازسازی نوتردام آغاز شده و صدها میلیون یورو کمک برای بازسازی نوتردام اهدا شده است.

درسطح بین المللی نیز رهبران جهان با مردم فرانسه اعلام همبستگی کردند.

دونالد ترامپ ساعتی پس از شروع آتش‌سوزی مهیب کلیسای نوتردام، آن را یکی از بزرگترین گنجینه‌های جهان توصیف کرد.

آنگلا مرکل در پیام همبستگی خود این کلیسا را نماد فرانسه و فرهنگ اروپایی یاد کرد.

ترزا می، نخست‌وزیر انگلستان، واتیکان، دبیرکل سازمان ملل و شماری دیگری از رهبران کشورهای اروپایی و جهان با مردم فرانسه اعلام هبستگی کردند.

راديو فرانسه ـ ۲۷فروردين ۹۸

همچنین

خانم رجوي همدردي مردم و مقاومت ايران را با مردم فرانسه و كليساي اين كشور بخاطر آتش سوزي تأسف‌بار در كليساي نوتردام كه يكي از ارزنده ترين بناهاي تاريخي است، اعلام كرد.

همچنین

یک سخنگوی کلیسای نوتردام گفت: ساختار چوبی که سقف کلیسا را نگهداری می‌کرد در آتش از بین رفت.

این آتش‌سوزی صبح روز سه‌شنبه به طور کامل خاموش شد و آتش نشانها توانستند از گسترش آتش به تمامی قسمتهای کلیسا ممانعت کنند. هم چنین بخشهای ارزشمندی از مجسمه ها و آثار تاریخی نوتردام، که قبل از آتش سوزی درحال مرمت بود، خارج شده بود.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه که قبل از این حادثه قرار بود سخنرانی مهمی ایراد کند، سخنرانی خود را لغو کرد و به محل حادثه رفت. وی طی پیامی گفت: فرانسه در غم و اندوه است. من غمگینم وقتی مشاهده می‌کنم بخشی از زندگی ما در حال سوختن است. رئيس جمهور فرانسه درحالی که نخست وزیر و شهردار پاریس و وزیر کشور و دیگر مقامات فرانسوي وی را همراهی می کردند گفت: ما نوتردام را بنا خواهیم کرد.