وزارتخارجه آمریکا-دادن گزارشی به کنگره در مورد برنامه موشکی و اتمی رژیم

اندازه متن
Aa Aa

وزارتخارجه آمریکا-دادن گزارشی به کنگره در مورد برنامه موشکی و اتمی رژیم

وزارت خارجه آمریکا در گزارشي به كنگره درباره تبعیت و پایبندی كشورها به تعهدات کنترل و منع تکثیر تسلیحاتی و خلع سلاح در سال ۲۰۱۸ درباره فعاليت هاي موشكي و طرحهاي رژيم براي غني سازي اورانيوم هشدار داد:

وزارت خارجه امريكا در اين گزارش با اشاره به  نگهداری آرشیوهای مربوط به برنامه تسلیحات هسته ای مخفی و حفظ ساختار ارگانهايي كه بر روي تسليحات هسته اي كار مي كردند، نسبت به اهداف رژيم براي گسترش دخائر اورانيوم غني شده بعد از انقضاي برجام در ۲۰۲۵ ابراز نگراني كرده و آنرا ناقض قطعنامه هاي شوراي امنيت دانسته است. اين گزارش درباره فعاليتهاي موشكي رژيم مي نويسد:

چالش كنونی ایجاد شده بواسطه تكثیر موشكی و گسترش قابلیت های موشكی، در هیچ جا روشن تر از رژیم ایران نیست. رژیم ایران دارای بزرگترین برنامه موشكی در خاورمیانه است و به تلاش برای افزایش كمیت، پیچیدگی، برد، دقت و قدرت كشندگی زرادخانه موشكی خود ادامه میدهد. این رژيم در حال ساخت طیفی از سامانه های موشك بالستیك كوتاه برد و میانبرد با سوخت جامد و مایع است و به پیشبرد گسترش قابلیت هایش ادامه میدهد.

گزارش وزارت خارجه امريكا در بخش تسلیحات شیمیایی نيز نسبت به اقدامات رژيم آخوندي در پيگيري و ساخت عناصر با كاربرد دارويي بعنوان جنگ افزار با سایر اهداف آسیب زننده با پوش تحقیقات دارویی ابراز نگراني كرده است.

سايت وزارت خارجه امريكا: ۲۹ فروردين ۹۸

همچنین

جینا هاسپل، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا روز پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸ طی سخنانی تصریح کرد این سازمان «پول، زمان و خلاقیت بیشتری» را صرف مقابله با رژیم ایران کرده است.

وی افزود: سرمایه‌گذاریهای ما علیه رژیم ایران، بعد از سال‌ها عقب‌ ماندن در نتیجه تأکید معقولمان روی مبارزه با تروریسم در دوران بعد از ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱، در حال نتیجه دادن هستند.