تحریم‌ها و تهدیدهای حکومت ولایت فقیه

اندازه متن
Aa Aa

آیا تحریم‌ها و تهدیدهای حکومت آخوندی راه چاره ای دارند؟

گزارشی از تاثیرات تحریم‌ها و تهدیدهایی که حکومت ولایت فقیه را دنبال می کند

در لیست رفتن سپاه پاسداران علاوه بر اینکه یک ضربه سنگین به نظام است از نظر ناظران یک گره سنگین هم بر حلقة تحریم ها به حساب میاد. هر چند رژیم از روز اول با شعار درمانی و بیان اینکه این لیست گذاری نمایشی است و سیاسی است هیچ تاثیری ندارد تلاش کرد روحیه نفراتش را حفظ کند و حتی آخوند صدیقی در جمعه بازار روز ۳۰فروردین تهران گفت چرا نگران تحریم و تشدید اون هستند؟ به جهنم که تحریم تشدید می شه. ولی واقعیت چیه؟ آیا تشدید تحریم ها بر رژیم اثر نداره؟ و آیا راه برون رفتی براش متصوره؟ گزارش کوتاهی را در این مورد ببینیم:

گزارش:

تحریم‌های آمریکا مهم ترین پارامتر برای کارشناسان رژیم در برآورد اوضاع تیرة اقتصادی در سال ۹۸ است. مهدی تقوی یک کارشناس همسو با باند روحانی پیرامون میزان تاثیر تحریم‌های ایالات متحده آمریکا بر رشد اقتصادی کشور در سال پیش رو معتقد است: میزان رشد اقتصادی کشور در ۱۳۹۸ به دو عامل و پارامتر بستگی دارد. یکی شدت تاثیر تحریم های آمریکا بر میزان فروش نفت و دیگری قیمت های بازار جهانی نفت و اقتضائات بازار ارز در ۱۱ ماه پیش رو.تحریم‌ها و تهدیدهای حکومت ولایت فقیه

این کارشناس حکومتی پیش بینی کرد در سال ۹۸، چالش‌ها هم بزرگ‌تر و هم جدی‌تر خواهد شد. وی در بیان این وضعیت گفت:« “سقوط جدی رشد صنعتی به منفی ۷.۹ درصد در 9 ماه پایانی سال گذشته بر این واقعیت تاکید دارد که تحریم و عدم مدیریت لازم از سوی مسئولین، شرایط را برای ادامه تولید صنعتی، آن هم در همه ابعادش با جدی ترین چالش ها روبه رو کرده است». این کارگزار حکومتی بار سنگین خسارتهای ناشی از سیل را یک عامل بحران‌زای دیگر در اقتصاد فرتوت نظام ارزیابی کرد.

فریدون مجلس یک کارگزار دیگر نظام هم در ارزیابی تاثیرات تحریمهای آمریکا، سیل را یک عامل کمک به تحریمهای آمریکا توصیف کرد و در مورد پیامد این تحریمها ابراز نگرانی کرد و گفت:« کاخ سفید سعی دارد شرایطی را به وجود آورد که در سایه آن باعث تاثیر جدی پیرامون سیاست‌های نظام در خاورمیانه و نفوذ منطقه ای ما شود».  این کارشناس حکومتی هم با اشاره به رکود تورمی حاکم بر اقتصاد گفت این وضع «یک خروجی دارد؛ رشد منفی اقتصادی». من براین باورم که با همین شرایط به پیش رویم وضعیت کشور، وضعیت چندان مطلوبی در سال ۹۸ نخواهد بود».

کاهش قدرت نظام

وی افزود:« شرایطی که پیش آمده، شرایطی نیست که بتواند ایران را در تقابل با تحریم ها قدرتمند کند، بلکه تداوم همان وضعیتی است که روز به روز باعث کاهش قدرت نظام شده است».سایت حکومتی بهار با بیان اینکه « دیگر لازم نیست درباره صحت و سقم آمارهای دولتی از شاخص‌های اقتصادی نزاع کنیم زیرا جیب مردم و آمارها به یک نقطه رسیده‌اند» از بحران همه جانبه اقتصادی در نظام خبر داد و در مورد کتمان بحران ها توسط نظام هشدار داد.تحریم‌ها و تهدیدهای حکومت ولایت فقیه

او گفت: « خطای نخست به این نکته بازمی‌گردد که بخش گسترده‌ای از مسئولان اصل بحران و یا ابعاد آن را به درستی فهم نکرده‌اند و مستمراً در حال کتمان آن هستند. خطای نخست همین‌جاست؛ هنگامی که وجود بحران را کتمان کنیم و یا نخواهیم ابعاد حقیقی آن را ببینیم در راه‌حل‌ها نیز به خطا رفته و گاه انتخاب راه‌حل‌های اشتباه برای عبور از بحران به گسترده‌تر شدن آن نیز منجر می‌شود».

هشدار کارشناسان حکومتی درنقطه‌یی با امنیت نظام گره می خورد که وارد عرصة کاربردی آثار تحریمها می شود. محمد هادی موسوی یک کارشناس حکومتی نوشته است:« بخشی از «تبعات کلان تحریم» مانند محدودیت فروش نفت، مشکلات بانکی، تورم و رکود، قابل مشاهده و ارزیابی است اما اثرات مخرب خُرد و مینیاتوری تحریم مانند ورشکستگی، بی‌کاری، استرس، فقر، طلاق، سلامت روانی و موارد این‌چنین، بر مسئولان و حتی خود مردم نیز پوشیده است.

تاکنون کسی، نه درباره تبعات خرد تحریم تحقیقی انجام داده و نه نتایج آن برای کسی اهمیت دارد اما واقعیت این است که تحریم، کشور و هر آن چه را درون آن است، به صورت خرد و کلان مچاله می‌کند».

مطالب مرتبط

تحریم‌ها به حیاتی‌ترین نهاد اقتصادی ایران آسیب می‌رساند

۳۵نماینده کنگره آمریکا در نامه‌یی به دونالد ترامپ خواهان عدم تمدید معافیت۸کشور درخرید نفت از رژیم ایران شدند