FATF خنجر دشمن یا تنها راه حکومت آخوندی

اندازه متن
Aa Aa

آیا FATF خنجر دشمن است یا تنها راه حکومت ولایت فقیه

نگاهی به اظهارات مقامات و رسانه های نظام آخوندی

بعد از لیست گذاری سپاه توسط آمریکا، بحرانهای درون نظام عمق و معنای بیشتری گرفته است. یکی از این بحرانها رد یا تصویب لوایح FATF است. این بحران درست از فردای لیست گذاری سپاه روی میز منازعات درون نظام قرار گرفته و هر روز به شکلی بروز و نمود پیدا کرده است. چون این لوایح پیوند ناگسستنی با ماهیت سپاه و موضوع در لیست رفتن آن دارند. گزارشی را از آخرین تحولات حول این بحران ببینیم:

گزارش:

بعد از این که لعیاجنیدی معاون حقوقی آخوند روحانی و فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت مجلس آخوندی در مورد ضرورت تصویب لوایح FATF و بی ارتباطی این لوایح با موضوع لیست گذاری سپاه تاکید کردند، آتش این بحران بار دیگر در درون FATF خنجر دشمن یا تنها راه حکومت آخوندینظام زبانه کشید.

ابراهیم کارخانه‌ای رئیس اسبق کمیتة هسته‌ای در مجلس ارتجاع نوشت « در حالی که FATF در گزارش‌های خود سپاه پاسداران را حتی قبل از اعلام رسمی آمریکا در ردیف گروه‌های تروریستی شناخته است، آیا چشم امید گشایش به چنین دشمن غداری جز تکرار بوسه بر خنجر دشمن که از پشت بر نظام اسلامی فرود می‌آید توجیه دیگری دارد!؟».

کارخانه‌ای دغدغه اصلی مخالفان لوایح چهارگانه FATF را با بیان اینکه «اصلی ترین دلیل موافقان در پذیرش شرایط ، گرفتن بهانه از دست دشمن است» وحشت از براندازی نظام توصیف کرد و گفت«بهانه اصلی دشمن که بارها آن را فریاد زده تغییر نظام اسلامی است».

خبرگزاری مهر آخوندی اما در تایید اقدام مجمع تشخیص مصلحت در به تعویق انداختن تصویب لوایح نوشت« آمریکایی‌ها قصد داشتند با اجرای FATF توسط نظام، جلوی دور زدن تحریم‌ها توسط سپاه را بگیرند اما با هوشمندی مجمع تشخیص مصلحت نظام در این امر ناکام ماندند».

موضع دشمنان

در مقابل علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت مجلس ارتجاع با حمله به مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:« تلاش برای منتفی کردن کنوانسیون‌های مطرح در مجمع تشخیص موضع دشمنان ما در این شرایط را تقویت می‌کند که بتوانند هم فشار بیشتری بیاورند و هم اتهامات تازه‌تری وارد کنند».FATF خنجر دشمن یا تنها راه حکومت آخوندی

متقابلا پاسدار محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مجمع در مقابل دولت نایستاده است» گفت:«مجمع تصویب لوایح FATF را به کارشناسی عمیق‌تری سپرده است. دولت باید مجمع را برادر خود بداند». از سوی دیگر احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت و از مخالفان تصویب لوایح وجه دیگری از این بحران را در درون نظام بیان کرد و در واکنش به موضع گیری روسیه و چین که اعلام کرده بودند در صورت عدم پیوستن ایران به FATF با نظام معاملات مالی انجام نمی دهند.

او گفت: «البته چینی که رئیس جمهورش به ایران می آید و وزیر خارجه به استقبالش می رود و رئیس جمهور ما نمی رود، باید هم چنین حرفی بزند. ما خودمان همه چیز را خراب می کنیم بعد می گوییم چرا آنها ‏به ما میدان نمی دهند»‎.‎ توکلی وحشت نظام را بیان کرد و گفت:« با کاری که آمریکا در تروریستی خواندن سپاه کرده، احساس خطر بیشتر و شرایط بدتر می شود. ‏‎. FATF‎‏ هم از طرف آمریکا حمایت می شود ‏و منشأ خباثت هر دو یک جاست»‎.‎ توکلی افزود:« به صراحت می گویم پذیرش، کار ‏ما را سخت تر می کند. زیرا آنها جلوتر می آیند».

هموار کردن مسیر

مهدی پازوکی از کارشناسان حکومتی در پاسخ به مخالفان FATF این لوایح را تنها راه گشایش برای نظام از چنبرة تحریمها و انزوای جهانی توصیف کرده و نوشت« تصویب لوایح چهارگانه از جمله مقررات مربوط به پولشویی و مقررات مربوط به مبارزه با تامین مالی منابع تروریسم می‌تواند مسیر را برای نظام هموار کند»

.وی افزود:« اگر این لوایح از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام رد شود مبادلات تجاری کشور دچار خدشه و مشکل خواهد شد. بنابراین واضح است که نباید در زمین دشمن بازی کنیم». به این ترتیب بعداز لیست گذاری سپاه، رد یا قبول لوایح تبدیل به منازعة درون نظام بر سر دوراهی «بوسه بر خنجر دشمن» یا «هموار کردن مسیر» برای نظام است. یعنی به بودن یا نبودن نظام گره خورده است.

مطالب مرتبط

FATF زیر سایه لیست گذاری سپاه

اف.ای.تی.اف زیر سایهٔ لیست‌گذاری سپاه پاسداران