برجام و بن‌بست حکومت ولایت فقیه

اندازه متن
Aa Aa

بن‌بست حکومت آخوندی و سرنوشت برجام

نگاهی به سخنان مقامات و رسانه های نظام آخوندی

قرار گرفتن نام سپاه برای نظام یک سرفصل مهمه. و پیامدهای این موضوع خواه و ناخواه برای تمام باندهای حکومتی یک زاویه ورود جدید در برخورد با مسائل مشترک با جامعه جهانی، تحمیل کرده. برجام و به تبع آن FATF از جمله این مسائل هستند. نکته قابل توجه اینه که آثار ضربه بر سپاه حتی برخی مرزبندی ها بر سر مسائل کلان نظام را هم در هم ریخته است. گزارش کوتاهی را در این زمینه ببینیم:

گزارش

حشمت الله فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت مجلس ارتجاع با سوز و گداز از دست اتحادیه اروپا گفت:« تجربه روابط با کشورهای اروپایی نشان داده است که حرف و ابراز امیدواری‌های بدون عمل تحویل داده شده آنها فایده ندارد». این عضو مجلس ارتجاع راه برون رفت از حلقة تحریم را در غیاب بی عملی اروپا مشخص نکرد.

اظهارات سفیر فرانسه در آمریکا، مربوط به مذاکرات بین اتحادیه اروپا و آمریکا در مورد تجدید نظر در مواد برجام و از جمله وارد کردن موشکی رژیم و دخالتهای رژیم در کشورهای منطقه‌یی در درون رژیم واکنش زبونانه‌یی داشت. عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه رژیم فقط به بیان این نکته اکتفا کرد که این مذاکرات برای ایجاد فشار بیشتر روی نظام بوده که بین اروپا و آمریکا در جریان بوده است و نظام طرف چنین مذاکره یی نبوده است.

اما در درون رژیم کشمکش و تناقض گویی در خصوص برجام و تبعات آن یعنی پذیرش یا رد لوایح FATF به صورت بحران دیگری در آمده است که نگرانی از آینده نظام می باشد. در حالی که محمود صادقی عضو مجلس ارتجاع همسو با باند روحانی در وحشت از پیامدهای لیست گذاری سپاه نوشته است:«با توجه به خروج ایالات متحده از برجام و تعلل طرفهای اروپایی در ایجاد سازوکار مالی برای دور زدن تحریم ها، حفظ برجام چه فایده ای برای ما دارد؟

حفظ برجام به هر شکل

عبدالرضا فرجی راد سفیر پیشین رژیم در نروژ به نظام توصیه می کند برجام را به هر شکل باید حفظ کند. وی در برابر کسانی که توصیه به خروج از برجام می کنند تاکید کرد« ما نباید به گونه‌ای اقدام کنیم که حتی مسکو و پکن هم آن‌گونه که باید در حمایت از ما کار دستشان خالی باشد.

لذا اکنون برجام حلقه اتصال اتحادیه اروپا، روسیه و چین را به عربستان سعودی، اسرائیل و آمریکا بریده است و می توان از این نگاه برجام را بسیار مفید دانست، اگرچه منافع و سود اقتصادی آن اکنون دیگر وجود ندارد. پس باید گفت که اکنون خروج از برجام صلاح نیست و تا آخرین لحظه باید پای این توافق هسته ای ماند».

بیان این لاعلاجی ماندن در برجام در حالی است که ابطحی عضو مجلس ارتجاع می گوید: «اگر برجام ضعف نداشت، آمریکا نمی‌توانست هرازگاهی به فعالیت‌های نظام ایراد بگیرد و حتی از آن خارج شود». وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام بار دیگر سر دعوای درونی نظام را باز کرد و گفت:« اگر توافقنامه برجام یک توافقنامه محکم بود نباید این اجازه را به آنها می داد لذا اینها تماما از ضعف دیپلماسی خارجی است». به این ترتیب برجام که روحانی بزرگترین دستاورد دولتش می دانست بعد از لیست گذاری سپاه بار دیگر تبدیل به عامل کشمکش درونی نظام شده است.

مطالب مرتبط

گوردون ساندلند، نماینده آمریکا در اتحادیه اروپا: دوران اختلاف میان آمریکا و اروپا بر سر برجام به پایان رسیده

مواضع متناقض در مورد برجام و….. چرا؟!