وزیر خارجه آمریکا-ائتلاف عظیم برای فشار مضاعف علیه رژیم و اقدامات آینده

اندازه متن
Aa Aa

وزیر خارجه آمریکا-ائتلاف عظیم برای فشار مضاعف علیه رژیم و اقدامات آینده

اظهارات وزير خارجه آمريكا

در باره لغو معافيت‌هاي خريد نفت از رژيم آخوندي

۲ ارديبهشت ۹۸

تا ۴۰ درصد درآمد رژیم از فروش نفت حاصل می شود. این منبع پولی شماره یک رژیم است. پیش از اعمال تحریم ها، ایران تا میزان ۵۰ میلیارد دلار درآمد نفتی تولید می کرد. به طور کلی، تا به امروز، تخمین می زنیم که تحریم های ما رژیم را به خوبی از ۱۰ میلیارد دلار محروم کرده است. رژیم از این پول برای حمایت از گروه های تروریستی مانند حماس و حزب الله استفاده می کرد و همچنان در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد به تولید موشکی اش ادامه می داد و این بحران انسانی در یمن را دامن می زد.  

امروز اعلام میکنم که دیگر هیچگونه معافیتی را اعطا نخواهیم کرد. ما به صفر ـ در تمامیتش خواهیم رفت. ما همچنان به اعمال تحریم ها و نظارت بر پیروی از آن ادامه خواهیم داد. هر کشور یا نهادی که با ایران ارتباط برقرار می کند، باید حساب کار خود را بکند و جانب احتیاط را بگیرد. ریسک آن قطعا ارزشش را ندارد.  

وزير خارجه آمريكا دعاوي رژيم آخوندي در باره پشتيباني آمريكا از مجاهدين را تكذيب كرد و در پاسخ به سؤال خبرنگار آسوشيتدپرس گفت :

ما از هیچ گروهي در خارج حمایت نكرده ايم ما در حال حمايت از مردم ایران هستيم. من اغلب با سئوالاتی روبرو ميشوم که در مورد گروه‌های ایرانی در خارج است از جمله مجاهدين خلق. من هر بار که با کسی صحبت ميكنم، و این بار هم (در تكزاس) با كساني که اغلب در ايران فاميل دارند، ميخواستم برای آنها روشن كنم که ما از مردم ایران حمایت می کنیم نه از هیچ گروه مشخصي و این سیاست دولت آمریکاست.

ثانیاً در رابطه با هدفهاي ما، ما خوشحال می شویم که از هر طريقي به نتيجه برسيم . پرزيدنت همیشه روشن كرده است و ما براي سران رژيم ايران روشن كرده ايم اگر امریکاییان مورد حمله قرار بگیرند ما به جد پاسخ خواهیم داد. و بنابراین من فکر نمی کنم که هیچ شک و تردیدی در مورد این واقعیت وجود داشته باشد که اگر ما برای پاسخگویی به چیزی که قاسم سلیمانی یا رهبری نظام ایران و یا شبه نظامیان شیعه در جایی در جهان انجام دهند، ما هر وقت كه آنها را پيدا كنيم به شيوه مناسب براي حفاظت از منافع آمريكا به آن پاسخ خواهيم داد  

در رابطه با هدفمان، ما آنها را مشخص کرده ایم. ما آنها را مشخص کرده ایم. ۱۲ مورد برای ما وجود دارد. هنگامی که ما به این موارد برسیم، خوشحال می شویم که دوباره با ایران به عنوان یک كشور عادی تعامل کنیم. اگر آنها آماده باشند تا پای میز بیایند و برای رسیدن به آن نتیجه مذاکره کنند، فوق العاده است. اگر نه، کارزاری که ما از آن زمان که دولت سر کار آمده تا کنون مشغول آن بوده ایم، آشكارا از زمان تصمیم رئیس جمهور برای خروج از برجام، این کارزار ادامه خواهد یافت. و ما این ائتلاف عظیم را برای انجام این کار درست کردیم.  

وزير خارجه آمريكا پس از اشاره به افزايش خطرات تروريسم رژيم ايران در كشورهاي اروپايي خاطرنشان كرد كه پس از نامگذاري سپاه پاسداران،آمريكا اقدامات ديگري را در هفته هاي آينده به اجرا خواهد گذاشت.

پمپئو در باره ماهيت و همگوني باندهاي مختلف هيأت حاكمه در ايران در رابطه با ۱۲ ماده اي كه سال گذشته مشخص كرد، گفت :

مساله اين است که هر يك از سران رژيم ایران – که شامل رئیس جمهور روحانی و وزیر خارجه ظریف می شود، مفهوم پايه اي ماهیت اين رژیم را پذیرفته است. بنابراین آنها پذيرفته اند كه همين جمهوری اسلامی برای ایران روش مناسبي است که با آن تعامل کند – وقتی این را قبول کرده اند، به نظر ما، ديگر تفاوت هاي آنها، اغلب ناچیز است.

اگر شما فشار می آورید و از تلاش قاسم سلیمانی در عراق حمایت می کنید، اگر شما از تلاش نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حزب الله حمایت می کنید و از حماس حمایت می کنید، این مغاير با هدفهايي است كه  آمريكا معين كرده است.

سايت وزارت خارجه ۲۲آوريل۲۰۱۹