برجام نیمه جان اروپا و تقلای حکومت برای زنده نگهداشتن آن

اندازه متن
Aa Aa

تقلای حکومت برای زنده نگهداشتن برجام نیمه جان اروپا

نگاهی به اظهارات مهره ها و رسانه های نظام آخوندی

اینس‌تکس یا سازوکار، رشتة‌ امید است، یا چشم دوختن بی‌حاصل به سراب؟ این سؤالی است که هنوز پاسخ خود را در درون نظام نیافته و نه تنها در میان کارشناسان و مهره‌ها و رسانه‌های حکومتی، بلکه حتی در گردانندگان وزارت خارجة رژیم نیز موضع واحدی دیده نمی‌شود که این گویای وضعیت آچمز رژیم و سردرگمی خلیفة ارتجاع است. گزارشی در این باره:

گزارش:

بعد از خروج آمریکا از برجام قرار بود اروپاییها منافع ایران را از برجام تضمین کنند اما یک سال گذشت اروپاییها نتوانستند یا نخواستند این منافع را تامین بکنند بطوری که قول اروپاییها به یک کانال بسیار محدود و باریک تنزل یافت که آن هم تا کنون عملیاتی نشده است. به گفته آقای ظریف اروپا به تنها کمتر از ۱٪ تعهدات اش بصورت واقعی پایبند بوده است.

آقای روحانی رئیس جمهور هم چند روز پیش هشدار داده بود صبر ایران هم آستانه ای دارد. موگرینی: ما خودمان را متعهد می دانیم بطور کامل به همه تعهداتی که در برجام آمده پایبند بمانیم و این مورد برای طرف ایرانی باید به معنی پایبندی به همه تعهدات هسته ای کشور باشد اما به رغم این سخنان آمریکاییها در این یک سال گام به گام همه تحریمها را برگرداندند حتی تحریمهای هسته ای.

شرکتهای خارجی را مجبور به خروج از ایران کردند و با زیر پا گذاشتن برجام هر کاری که می توانستند کردند از شرط گذاریهای ۱۲ گانه پمپئو و حمایت از ضد انقلاب و کسانی که دستشان به خون ۱۷ هزار شهروند بیگانه ایرانی آغشته است تا توهین به ملت ایران. حتی تروریستی خواندن سپاه و وعده به صفر رساندن فروش نفت ایران البته آمریکاییها در کنار جنگ اقتصادی جنگ تمام عیار رسانه ای را هم به راه انداختند».

تلویزیون رژیم در پایان این گزارش ناامیدی از اروپا را این چنین بیان می‌کند: «هایکو ماس : برای ایران روشن کردیم ما توان جبران خسارات وارده به شرکت ها اروپایی که از ناحیه همکاری با ایران به تحمیل تحریم های آمریکا تهدید می شوند را نخواهیم داشت.

پایان برجام

مجری: حالا هم به ۱۸ اردیبهشت رسیدیم، نقطه یی که خروج آمریکا از برجام و نقض تعهدات از آنجا آغاز شد و اینک همین نقطه به نقطه لبریز شدن صبر ایران تبدیل شده. سید عباس عراقچی:‌من متاسفم که بگم برجام به پایان خود بسیار نزدیک شده و باعث تاسف است که به پایان برسه، اما پایان آن تقصیر ایران نخواهد بود. ‌

در حالی که لحن و مضمون رسانة اصلی رژیم و تلویزیون حکومتی نسبت به اروپاییها و سازوکار و برجام اروپایی این چنین ناامیدانه است، ظریف طی مصاحبه با رسانة روسی اسپوتنیک که در رسانه‌های رژیم منعکس شده گفت تا وقتی اتحادیه اروپا به توافق هسته‌ای برجام پایبند بماند، ایران از آن تبعیت می‌کند.

نسخه ایرانی اینستکس اروپا شرکتی به نام “ساتما» است. راه‌اندازی این شرکت را به اطلاع اتحادیه اروپا رسانده‌ایم. ممکن است مکانیسمی مشابه با اینستکس با مشارکت سایر کشورهای ذی‌نفع از جمله روسیه و ترکیه اجرایی شود. خبرگزاری مهر آخوندی، دم زدن ظریف از اینس‌تکس غیراروپایی را مورد تمسخر قرار داده و تحت عنوان «شوخی تلخ اینستکس غیراروپایی» نوشت: « اینستکس اروپایی همچنان در حد شعار و ثبت باقی‌مانده و تا اجرا فاصله زیادی دارد. با این‌حال دولتمردان و ظریف خبر از اینستکس غیراروپایی می‌دهند و این یعنی پیچیده کردن شرایط اقتصادی».

تیغ تحریمها

این رسانة حکومتی متقابلا پیشنهاد می‌کند که رژیم روابط تجاری و مالی و بانکی خود را با همسایگان خود از جمله عراق، پاکستان، افغانستان عمق ببخشد. قطعاً هر چقدر روابط تجاری و مالی ایران با همسایگان خود عمق بیشتری داشته باشد، تیغ تحریم‌ها هم کندتر خواهد شد. بنابراین اعمال اینستکس بر روی روابط مالی با کشورهای همسایه، حکم خودکشی از ترس مرگ را خواهد داشت.

یکی از مهره‌های اقتصادی رژیم که با عنوان رئیس مرکز سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی تهران با بیان این که «اینستکس بدون همکاری بانک‌های اروپایی کارکرد خاصی ندارد» می‌گوید: مسئله اصلی آنجاست که تا زمانی که یک بانک یا مؤسسه مالی، حاضر به همکاری با اینستکس نشود، عملاً از اینستکس نمی‌توان انتظار کارکرد خاصی را داشت». وی می‌افزاید: « متأسفانه تحریم‌ها باعث شده تا هیچ بانکی حاضر نباشد پای کار معامله با ایران بیاید».

خبرگزاری تسنیم که این مصاحبه را منتشر کرده، خود در پایان این موضوع را جمعبندی کرده و خاطرنشان می‌کند: « حالا با گذشت ۳ ماه از راه‌اندازی اینستکس، به‌نظر می‌رسد «هیچ» چیز عاید ایران و تجار ایرانی نشده و عملاً اینستکس نتوانسته راهی را برای تجارت میان ایران و اروپا باز کند».

مطالب مرتبط

نامه روحانی به سران پنج کشور مبنی برعدم پایبندی برجام

هشدار آمریکا به بانکها و شرکتهای اروپایی دربارۀ معامله با رژیم ایران در چهارچوب اینستکس