وحشت و سردرگمی در تله تصمیم برجامی

اندازه متن
Aa Aa

تله تصمیم برجامی و وحشت و سردرگمی در آن

نگاهی به اظهارات مهره ها و رسانه های نظام آخوندی

از روز چهارشنبه که رژیم تجدید نظر در تعهدات برجامی خود را اعلام کرد و هم آمریکا در عمل و هم اروپا در موضعگیری سیاسی به شدت نسبت به آن واکنش نشون دادند، شاهد تلاطم و موجی از وحشت و سر درگمی در رژیم هستیم که خودش رو در موضعگیریهای متناقض و ضد و نقیض گویی مهره‌ها و رسانه‌های رژیم نشان می‌دهد. نگاهی داریم به گزیده‌یی از انبوه این قبیل مطالب و مقالات:

گزارش:

سخنگوی شورایعالی امنیت رژیم تهدید کرد که رژیم گام به گام تا مرحله «خروج از برجام و در صورت نیاز بیشتر از آن» نیز پیش خواهد رفت. «سخنگوی شورای عالی امنیت کشورمون هم گفته تصمیم جدید ایران به صورت مرحله‌یی و مستمر خواهد بود و اگه حقوق قانونی ایران در برجام تامین نشه، این تصمیم تا مرحلة خروج از برجام پیش خواهد رفت».

البته تلویزیون رژیم به این که سخنگوی مربوطه گفته که در صورت نیاز تا بیشتر از خروج از برجام هم پیش خواهد رفت اشاره نکرد کمااینکه خود سخنگو هم نگفت که منظور از بیشتر از خروج از برجام چیست. در همین حال سایت حکومتی بهار در مطلبی طعنه‌آمیز نوشت که نظام تنها وقتی در نهایت استیصال باشد مذاکره می‌کند و اکنون به نظر می‌رسد که وقت مذاکره فرا رسیده است.

این سایت حکومتی می‌نویسد: «(نظام) حتماً با امریکا مذاکره می‌کند، ولی فقط زمانی‌که نخواهد یا نتواند امتیازی بگیرد! این تاکتیک (نظام) است و در این زمینه “دکترا” دارد! بله، این تجربه خاص ایران است». این سایت حکومتی با ذکر نمونه‌هایی از جنگ با عراق تا گروگانگیری سفارت آمریکا، نوشت رژیم در این موارد تنها وقتی پای میز مذاکره رفت که در استیصال مطلق بود.

و سپس از آن با همان لحن طعنه‌آمیز نتیجه گرفت: اکنون (نظام) بیش از هر زمان دیگری به موعد مذاکره با امریکا نزدیک تر شده است، زیرا فصل مذاکره بدون امتیاز (یا امتیاز حداقل)، کم کم فرا رسیده است و عادت مألوف دولتمردان وطن امروز کاملاً در دسترس است».

واکنش اروپا

در سر دیگر طیف، سایت رجانیوز (۱۹ اردیبهشت) با اشاره به واکنش اروپا به اولتیماتوم رژیم با بیان این که «اروپا پاسخ را ۶۰روز زودتر داد» نوشت: «با این وصف دیگر ضرب‌الاجل ۶۰روزه جمهوری اسلامی به کشورهای اروپایی عضو برجام معنای خود را از دست داده و قطعا اروپا قدمی در راستای بهبود عمل به تهعداتش برنخواهد داشت.

این به معنای آن است که دولت از هم اکنون باید گام‌های بعدی در کاهش تعهدات خود به سوی خروج از برجام را «زودتر» و «محکم‌تر» از قبل بردارد. تجربه وقت‌کشی‌های قبلی نشان می‌دهد که از دست رفتن زمان تنها به نفع طرف مقابل و موجب فشار بیشتر بر اقتصاد کشور و معیشت مردم خواهد بود».

یکی از مهره‌های باند دلواپسان به نام یاسر جبراییلی هم با حمله به دولت روحانی و تیم برجامی او نوشت: «ما امروز قصد سرزنش کسی را نداریم، اما دیگر زیر بار فتواهای صد من یک غاز این جماعت (منظور باند روحانی است) در سیاست خارجی نخواهیم رفت».

جبراییلی سپس عراقچی را به خاطر تهدیدش به اخراج پناهندگان افغانی، مورد حمله قرار داد و نوشت:‌ « حرف‌های آقای عراقچی درباره مهاجران افغان، یک اشتباه استراتژیک دیگر در سیاست خارجی است؛ هرچند موضع شخصی او نباشد. حضور مهاجران افغان در ایران، هم منافع فرهنگی دارد، هم منافع اقتصادی و هم منافع امنیتی.

اعمال فشار

این تصور که می‌توان مهاجران افغانستانی را ابزار اعمال فشار به اروپا قرار داد، ادامه مسیر غلط برجام در سیاست خارجی است و به همان ترتیب، یک خسارت محض است». شایان ذکر است که عراقچی در یک گفتگو با تلویزیون رژیم تهدید کرد که در صورت افت شدید درآمدهای رژیم در اثر تحریم‌های آمریکا، این کشور ممکن است مهاجران افغان را اخراج کند.

در مقابل مهره‌ها و رسانه‌های باند خامنه‌ای که ٰدولت روحانی را به خروج از برجام فرا می‌خوانند، یوسف مولایی که از او به عنوان کارشناس حقوق بین‌الملل نام می‌برند، نوشت: «اگر از برجام به هر دلیل خارج شویم به‌خاطر اینکه آمریکا به تعهدات خودش عمل نکرده، عملا نتیجه‌ این خروج هم مشکلات ما را حل نخواهد کرد. اتفاقا آمریکا را تقویت خواهد کرد از این جهت که کشورهای دیگری می‌توانند با سیاست‌های آمریکا همراه شوند».

مطالب مرتبط

نمایش جمعه تهران-کاهش تعهدات برجام می توانست یکسال پیش صورت بگیرد

کیهان خامنه‌ای بیانیه شورای عالی امنیت رژیم در مورد برجام را تو خالی دانست