مهلت ۶۰روزه حکومت به اروپا – روزنامه‌های حکومتی

اندازه متن
Aa Aa

چکیده ای از روزنامه های حکومتی – مهلت ۶۰روزه حکومت به اروپا

گزیده ای از مطالب مندرج در روزنامه های نظام آخوندی

در روزنامه های حکومتی امروز ۲۲ اردیبهشت موضوع تناقض مهلت ۶۰روزه رژیم به اتحادیه اروپا، گمانه زنی بر سر وقوع جنگ با آمریکا، کشمکش بر سر حفظ یا رد برجام مهم ترین مطالب و عنوانها را به خود اختصاص داده است در کنار آن برخی از بحران های اقتصادی اجتماعی ادامه حمله به عراقچی بخاطر طرح موضوع اخراج افغان‌ها دیده می شود.

موضوع مذاکره با اروپا و آمریکا جدی تری موضوع در روزنامه های هردو باند حاکم است.

کیهان: حشمت الله فلاحت‌پیشه رئیس‌کمیسیون امنیت ملی مجلس در اظهارنظری تأمل‌برانگیز، با بیان این‌که ترامپ به دنبال تغییر در برجام است، گفت: رئیس‌جمهور آمریکا تنش‌زدایی را در دستور کار قرار داده متاسفانه این نماینده مجلس با بزک ترامپ و ادعای تلاش رئیس‌جمهور آمریکا، برای تنش‌زدایی، مدعی شده است که باید برای پیشگیری از بحران با آمریکا مذاکره کنیم!
کمال خرازی رئیس‌شورای راهبردی روابط خارجی با خانم «ماریل دو سارنز» رئیس‌کمیسیون روابط خارجی مجلس ملی فرانسه ملاقات کرد. خرازی در این دیدار گفته است: اروپا با تسریع در اجرایی کردن اینستکس از مرگ برجام جلوگیری کند.
این اظهارنظر تأمل‌برانگیز در حالی است که وظیفه اروپا، اجرای تعهدات برجامی است، نه اجرای کانال تحقیرآمیز اینستکس؛ این قبیل اظهارنظرهای منفعلانه، اروپا را به گستاخی بیشتر، ترغیب می‌کند.
وطن امروز: مذاکره در شرایط فعلی احمقانه‌ترین کار است
سیاست روز: می نویسند صلح بخوانید خودباختگی ، تکرار داستان خودکشی از ترس مرگ!

جوان: مطرح کردن گزینه جنگ یک ابزار تو خالی برای هدف قرار دادن اراده مردم و فشار روی نظام برای رفتن به میز مذاکره است. حربه‌ای که متأسفانه برخی نا آگاهانه برای تبلیغ آن می‌کوشند و در مسیر دشمن قدم بر می‌دارند.

در روزنامه های باند روحانی چراغ سبز برای مذاکره دیده می شود:

ایران: محمد صدر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: اگر آقای ترامپ راست می‌گوید و خواسته‌اش فقط این است که ایران به طرف سلاح هسته‌ای نرود، این خواسته همین حالا حاصل است و تأیید هم شده است. بنابراین اگر در ادعای خود صادق است، باید به برجام بازگردد، ضمن اینکه ایران هم آمادگی دارد در چارچوب برجام با امریکا مذاکره کند.
جمهوری اسلامی: تخت روانچی نماینده دائم در سازمان ملل در واکنش به پیشنهاد ترامپ برای گفت وگو با نظام اظهار داشت: رئیس جمهوری آمریکا ابتدا باید پاسخ دهد چرا میز گفت وگو را ترک کرد. چه تضمینی وجود دارد که او در گفت وگوهای آتی میان ایران و آمریکا دوباره بدقولی نکند؟

در روزنامه‌های باند ولی فقیه حمله به دولت روحانی برای تعلل در برخورد با اروپا موضوع مقالات مختلفی است:

سیاست روز: مدارا و کوتاه آمدن مقابل آمریکا و اروپا است که باعث شده تا آنها هر روز وحشی‌تر شوند و چنگ و دندان بیشتری نشان دهند،
در واکنش به شرکت یک مقام رژیم در ضیافت افطار سفارت انگلیس در تهران
روزنامة جوان نوشت: در روزگاری که انگلیسی‌ها پیام می‌دهند ایران باید در برجام بماند، ولی ما نمی‌توانیم در عمل کاری برای تعهدات‌مان در برجام بکنیم، این افطاری دادن و افطاری خوردن، حتماً به سلامتی برجام است و میهمانان دولتی افطاری سفارت انگلیس، دانسته یا نادانسته، حلوای سفارت انگلیس را خورده‌اند و فاتحه وطن‌دوستی و عرق ملی را خوانده‌اند.

این موضوع که بحران اقتصادی موجود، ناشی از چپاول و فساد است، در روزنامه های یکشنبه دیده می شود:

نوآوران: مشاور وزیر اقتصاد: ۳۰ میلیارد دلار ارز صادراتی از هیچ طریقی به کشور بازنگشته است
مردم سالاری: بيش از فشارهاي اقتصادي که آن هم کمرشکن و طاقت‌فرساست، عوارض روحي آن بر ملت، به حسب تبليغات نااميدکننده تحليل‌هاي رسانه‌هاي برون‌مرزي، چند برابر ديده شده‌‌است. در کنار اين عوارض روحي و رسانه‌اي، موضوع اقتصاد ماست که در محاصره‌ شديد هستيم. ارزش ارزهاي موجود در برابر ريال ما، بسيار نابرابر و بالاست. به همين علت، قدرت خريد مردم، چيزي کمتر از نصف شده است. در برابر اين ضعف بنيه‌ اقتصادي مردم، عده‌اي فرصت‌طلب و سودجو، زمينه را براي جولان خود بسيار مناسب ديده‌اند

نفرت مردم از نظام در روزنامه های حکومتی نیز انعکاس یافته است:

ستاره صبح: هفته گذشته ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که در آن دانش آموزان ابتدایی با ترانه یکی از خواننده ها می خوانند و پایکوبی می کنند. طیفی معتقدند تهیه کلیپ پخش آهنگ ساسی مانکن در مدرسه اتفاقی نبوده و درواقع در شرایطی که جامعه با بحران‌های پرشماری ازجمله مسائل اقتصادی و عدالت اجتماعی مواجه است، پخش یک کلیپ که به واکنش‌های مسؤولان منجر می‌شود، ذهنیتی را در مردم شکل می‌دهد که به شکاف بین آنان و مسؤولان می‌انجامد. شاهد این مدعا هم شدت ادبیات توأم با نفرت موجود در فضای مجازی به این واکنش‌های مسؤولان است.

مطالب مرتبط

خروج یا ماندن در برجام – روزنامه‌های حکومتی

مروری بر رسانه‌های حکومتی – یکشنبه ۲۲اردیبهشت ۹۸