انفجار در کشتی‌ها در امارات و وضعیت انفجاری منطقه

اندازه متن
Aa Aa

وضعیت انفجاری منطقه و انفجار در کشتی‌ها در امارات

گزارش و گفتگو با حسین داعی الاسلام

روز گذشته انفجار در چند کشتی تجاری و نفتکش، در ساحل فجیره، یکی از امیرنشین‌های امارات متحدة عربی، منطقة پرتنش خاورمیانه را تکان داد و در صدر خبرهای جهان قرار گرفت. شگفت آن که خبر این انفجارها را با اختلافهایی در جزییات، قبل از وقوع آنها، ابتدا شبکة تلویزیونی المیادین در لبنان پخش کرد و رسانه‌های رژیم هم بلافاصله آن را منتشر کردند.

طبعاً‌ انگشتهای اتهام به سوی رژیم رفت، اما وزارت خارجه رژیم طی اطلاعیه‌یی این واقعه را «نگران کننده و وحشتناک» خواند و خواستار تحقیقات درموردجوانب این موضوع شد ». موضوع چیست و کنش و واکنشها در این رابطه گویای چیست؟ گزارشی در این باره:

گزارش

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع امارات متحده عربی گزارش داد روز یکشنبه ۴کشتی در ساحل شرقی آن مورد عملیات خرابکارانه قرار گرفته است، درست ساعاتی بعد از آنکه رسانه های ایرانی و لبنانی گزارشات غلطی از انفجار نزدیک بندر امارات دادند.انفجار در کشتی‌ها در امارات و وضعیت انفجاری منطقه

آسوشیتدپرس می‌افزاید: مقامات اماراتی از تشریح ماهیت این خرابکاری یا گفتن این که چه کسی مسئول آن می باشند امتناع می کنند . این حادثه در حالی است که آمریکا به کشتی ها هشدار داده بود که (رژیم) ایران یا نیروهای نیابتی آن ممکن است ترددات دریایی در این منطقه را هدف قرار دهند.

در بیانیه ای از طرف وزارت خارجه امارات متحده عربی گفته شده که کشتی ها را در آبهای نزدیک خلیج عمان شرق بندر فجیره قرار داده اند. آسوشیتدپرس سپس خاطرنشان می‌کند:‌ «اوایل یکشنبه کانال تلویزیونی المیادین طرفدار (رژیم) ایران از قول منابع خلیج به غلط گزارش کرد که یک سری انفجارها بندر فجیره را مورد اصابت قرار داده است.

رسانه های دولتی و نیمه رسمی (رژیم) ایران این گزارش را از المیادین گرفتند و بعداً اسامی کشتی هایی را که در این حادثه بودند را منتشر کردند . آسوشیتدپرس بندر فجیره درحدود ۱۴۰ کیلومتری (۸۵ مایلی)تنگه هرمز می باشد که یک سوم نفت که از طریق دریا تجارت می شود از آن می گذرد.

ترددات تجاری دریایی

گزارش حادثه خرابکاری درست بعد از آن بود که اداره ترددات دریایی آمریکا روز پنجشنبه هشدار داد که (رژیم) ایران ممکن است ترددات تجاری دریایی را هدف قرار دهد. تلویزیون رژیم شب گذشته با لحن و بیان تبلیغاتی خبر انفجارها در امارات را پخش کرد؟انفجار در کشتی‌ها در امارات و وضعیت انفجاری منطقه

«امارات روی خط انفجار، انفجارهای مهیب و پیاپی و آتش گرفتن چند نفتکش در بندر فجیره؛ وزارت خارجة امارات هدف قرار گرفتن ۴کشتی تجاری در آبهای منطقه‌یی این کشور رو تایید کرد». شورای همکاری کشورهای خلیج فارس امروز دوشنبه اقدامات علیه ۴ کشتی در نزدیکی آبهای امارات متحده را محکوم کرد. خبرگزاری رویترز گزارش داد عبداللطیف آل‌زینی دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه‌ئی گفت این مساله « تنشها و درگیریها در این منطقه را افزایش می‌دهد و منافع مردمش را بخطر خواهد انداخت».

رویترز خاطرنشان می‌کند: «وزارت خارجه امارات متحده بدون ورود در جزئیات، نوع عملیات را خرابکارانه و تروریستی دانسته است. تحلیلگران سیاسی منطقه در ارتباط با این واقعه، انگشت اتهام را به جانب رژیم می‌گیرند. سایت فرامنطقه‌یی ایلاف به نقل از دکتر عبدالله العساف استاد تبلیغات سیاسی، تعرض انجام شده به این امیر نشین را یک پیام از سوی رژیم ایران به آمریکا توصیف کرد مبنی بر اینکه (رژیم) ایران قادر است به همپیمانان ایالات متحده در خلیج فارس دسترسی داشته باشد. کما اینکه میتواند حرکت کشتیرانی را کند نماید.

العساف گفت: بر این باور نیست که این اقدامات تخریبی که امیر نشین الفجیره در معرض آن قرار گرفت صرفا پیامی تبلیغاتی داده یا عملی نمایشی از سوی (رژیم) ایران بوده است بلکه در آن یک پیام روشن به ایالات متحده در پاسخ به اعزام ناو هواپیمابر آمریکایی یو اس اس ابراهام لینکولن به خلیج فارس دیده میشود… و خواسته بگوید که قادر است به همپیمانان آمریکا در خلیج فارس دسترسی پیدا کرده و به منافع ایالات متحده در هر جایی ضربه بزند.

امنیت شیشه‌ای

در همین رابطه، فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ارتجاع در حساب توییتری خود نوشت: «‌انفجارهای فجیره نشان داد، امنیت جنوب خلیج فارس شیشه ای است.» از سوی دیگر، سایت نشنال امارات گزارش داد: «وزرای خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا روز دوشنبه در بروکسل ملاقات خواهند کرد تا تهدید اخیر (رژیم) ایران برای نقض تعهداتش در برجام را مورد بررسی قرار دهند. انفجار در کشتی‌ها در امارات و وضعیت انفجاری منطقه

این منبع خبری می‌افزاید: «آنها واکنش آتی خود به تهدیدات (رژیم) ایران را مورد بررسی قرار خواهند داد و در مورد پیشرفتشان در تلاشهایشان برای امکانپذیر ساختن ادامه معاملات تجاری با ایران گفتگو خواهند کرد». در همین حال،‌ جرمی هانت وزیر خارجه انگلستان هنگام ورود به جلسه شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروكسل در مورد افزایش تنشها که ریسک یک درگیری نظامی را به دنیال دارد هشدار داد.

و گفت: این یك افزایش تنش و نوعی جنگ و درگیری خواهد بود كه دو طرف قصد آن را ندارند. بنابراین ما این نگرانیها را با همتایان اروپایی و مایك پمپئو در میان خواهیم گذاشت. وزیر خارجه فرانسه نیز تهدید رژیم مبنی بر از سرگیری پروژة اتمی را مورد حمله قرار داد و آن را مغایر التزااتی دانست که رژیم ایران در برجام داده است و از رژیم خواست که پختگی سیاسی از خود نشان دهد.

گفتگوی سیاسی

همان طور که در این گزارش شنیدیم، وقوع انفجار در کشتی‌های تجاری و نفتکش در سواحل امارات، آن طور که بعضی تحلیلگران می‌گویند ممکن است منطقه را در آستانة یک جنگ، یا درگیری گستردة نظامی قرار دهد. این در حالی است که به دلایل مختلف انگشت اتهام به جان رژیم اشاره رفته است. آیا واقعاً رژیم دست به چنین ریسکی زده است؟ با چه تحلیلی؟ هدفش چیست و این اقدام چه پیامدهای ممکن است داشته باشد؟ اینها سؤالاتی است که با مهمان برنامة امروز حسین داعی‌الاسلام در میان می‌گذاریم.

س: روز گذشته خرابكاري و انفجار در ۴ كشتي تجاري در سواحل فجیره، یکی از امیرنشین‌های امارات، در صدر خبرها قرار گرفت، این ماجرا از چه قرار بود؟

ج: اين انفجارها در نزديك بندر فجیره امارات صورت گرفته كه در حدود ۱۴۰ کیلومتری تنگه هرمز قرار دارد که محل عبور یک سوم تجارت جهانی نفت از طریق دریاست. موقعیت فجیره در مسیر کشتیرانی در خلیج فارس، شبه قاره هند و آفریقا که محل سوختگیری نفت کش ها و سایر کشتی های باری است استراتژیک توصیف می شود.

به گفته وزير انرژي عربستان دو تا از كشتي ها متعلق به عربستان بوده كه در حال عبور از درياي عمان بوده. طبعا اولین نگاههای اتهام متوجه رژیم شد. بخصوص که تلويزيون الميادين وابسته به رژيم در لبنان هم اولين رسانه اي بود كه اين خبر را حتی قبل از وقوع آن اعلام كرد و رژیم هم آن را منعکس کرد.

خالد فالح وزير انرژي عربستان این عملیات را محکوم کرد امارات و بحرين هم موضع مشابه گرفتند. وزارت امور خارجه رژيم آن را “نگران کننده و تاسف بار” خواند و خواهان روشن شدن ابعاد دقیق آن شد. عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران آن را “دسیسه از سوی بدخواهان جهت برهم زدن ثبات و امنیت در منطقه” خواند و خواهان هوشیاری کشورهای منطقه نسبت به هرگونه ماجراجویی از سوی عوامل خارجی شد.

رضایت

اما واکنشهای دیگر حاکی از رضایت و تایید رژیم بود، از جمله خبری که تلویزیون رژیم پخش کرد و در همین گزارش هم شنیدیم، لحن کاملاً تاییدآمیزی داشت. فلاحت پيشه رئيس كميسيون امنيت مجلس رژيم هم در حساب توییتری خود نوشت: «‌انفجارهای فجیره نشان داد، امنیت جنوب خلیج فارس شیشه ای است.».

دو روز پیشتر هم اداره کشتیرانی آمریکا به کشتی های تجاری و باربری این کشور درباره تهدیدهای ادعایی ناشی از تحرکات ایران و متحدانش هشدار داده بود. این سازمان گفت: “ممکن است ایران و متحدانش کشتی های تجاری، از جمله نفتکش ها، یا کشتی های نظامی آمریکا را در دریای سرخ، باب المندب یا خلیج فارس هدف قرار دهند.” (خبر بي بي سي دوشنبه)

س: چرا رژيم دست به اين اقدامات مي زند؟ آیا نمی‌ترسد که این کارها به جنگ و برخورد نظامی منجر شود؟

ج: البته رژیم از جنگ و حتی درگیری نظامی محدود و مقطعی به شدت می‌ترسد، اما در شرايطي كه از يك طرف با تشديد تحريم ها و لغو معافيت هاي تحريم ها و گسترش تحريمها به معادن و فلزات رژيم روبروست و از طرف ديگر با يك آرايشانفجار در کشتی‌ها در امارات و وضعیت انفجاری منطقه سنگين نظامي در محاصره قرار گرفته، در حقيقت رژيم در شرايط جنگي است و به اعتراف روحاني و ساير مقامات رژيم هيچوقت آخوندها در تاريخ چهل ساله حكومتشان با آن روبرو نبودند و خود روحاني هم تاكيد مي كند كه شرايط از جنگ ايران و عراق هم بدتر است چون در آن موقع فقط تحريم تسليحاتي بود ولي الان تحريم فروش نفت و تحريم بانكي و معادن و انواع و اقسام تحريم ها به آن اضافه شده است.

الان رژيم بر سر يك دوراهي است كه به واقع از هر راهي برود منجر به سقوط رژيم مي شود. نه مي تواند وارد جنگ و درگيري با طرف مقابل بشود و نه مي تواند از پروژه هاي اتمي و موشكي و دخالتهاي منطقه اي خودش عقب نشيني كند چون همه اينها تا به حال عوامل بقاي رژيم بوده اند.

بنابراين سعي مي كند با اين نوع كارها بحرانهايي ايجاد كند كه هزينه فشار به رژيم را براي طرف مقابل بالا ببرد و تهديد كند و بدون اينكه خودش مستقيم وارد جنگ و درگيري بشود به طرفهاي مقابل فشار بياورد. مثلا كشتي راني را ناامن كند و يا قيمت نفت را بالا ببرد و امثالهم.

جنگ اقتصادی

این موضوع را واضحتر از همة اینها کیهان خامنه‌ای در یادداشت روز امروز خود (۲۳ اردیبهشت) با عنوان چگونه جنگ اقتصادی دشمن را متوقف کنیم؟ به قلم سعدالله زارعی از تحلیلگران باند خامنه‌ای نوشت: « جمع‌بندی آمریکا این است که جنگ اقتصادی در حالی که ـ به زعم باطل او ـ ایران را وادار به دادن امتیازات طلایی جدید می‌کند، برای او و وابستگانش در منطقه هزینه‌ای ندارد. راه‌حل ما این است که این جمع‌بندی آمریکا را تغییر دهیم».

و بعد اضافه می‌کند:‌ « راه‌حل ما در جنگ اقتصادی دشمن، ضربه زدن به دشمنی است که در حوزه اقتصادی و تجاری علیه ما آرایش جنگی گرفته است. در ضربه اقتصادی به دشمن، دست ما باز است؛ وابستگان و به تعبیری انبارداران نفت آمریکا در منطقه شامل عربستان و امارات به شدت وابسته به دو چیز هستند یکی نفت و دیگری برج‌های به ظاهر با عظمت شیشه‌ای که به خصوص در اطراف سواحل خلیج‌فارس و دریای سرخ ساخته شده‌اند.

کیهان خامنه‌ای سپس خیلی رک و صریح نتیجه‌گیری می‌کند: « ما حتماً باید به ظرفیت صادرات نفت این دو کشور که شریان حیات آنان است، ضربه اساسی بزنیم و این کار را می‌توانیم در اقیانوس هند و دریای سرخ انجام دهیم. این چیزی نیست که به جنگ منتهی شود، چنین اقدامی به طور قطع سران سعودی و امارات را به سمت صلح با ایران سوق می‌دهد چرا که آنان نه خود قادر به درگیری نظامی با ایران هستند و نه آمریکا حتی در صورت درگیر شدن ایران با سعودی، اراده‌ای برای درگیر شدن با ایران دارد. و از همه مهمتر اينكه چون سياست مماشات و امتياز دادن به رژيم شكست خورده اين نوع كارها هم عزم جامعه جهاني را براي قاطعيت در برابر رژيم بيشتر مي كند.

س: با این همه رژیم دست به ریسک بزرگی زده، این اقدام چه عواقبی ممکن است داشته باشد؟ آیا در ارزیابی عواقب آن دچار اشتباه محاسبه نشده؟

ج: بله این اقدام همچنان که طرفهای مختلف گفته‌اند اقدام بسیار خطرناکی است، اما لابد رژیم این طور محاسبه کرده که آمریکا تهدید کرده بود «اگر به نیروهای من و منافع من حمله بشود… جواب کوبنده خواهد بود». این اقدام که حمله به منافع آمریکا نیست. اما همان طور که گفتم رژیم در یک دوراهی مرگبار قرار گرفته و نمی‌تواند همین طور نظاره‌گر تحلیل رفتن و ریزش مداوم نیروهای خود باشد. بنابراین، اقدامی که صورت گرفته می‌تواند یک تست باشد.

کمااینکه آدام ارلی سخنگوی سابق ورارت خارجه آمریکا در مصاحبه با تلویزیون اسکای نیوز ضمن بیان این که تمامی شواهد در این تهاجم نشان از رژیم ایران دارد میگوید:‌ »این تهاجم یک آزمایش برای ماست که ممکن است چنانچه بآن پاسخ بدهیم با موفقیت همراه باشد ویا نباشدبهرحال وقتی پاسخ بدهیم آزمایش را پشت سرگذاشته ایم اما چنانچه پاسخ ندهیم ما پایین رفته ایم وایران هم میفهمد که چگونه بایستی تنظیم کند که خلاصه عقب نشینی کند ویا نکند».

همچنین ديشب بعد از انفجارها آقاي سمير تقي مدير مركز بررسي هاي خاورميانه در دبي با اشاره به تنگنای شدیدی که رژیم دچارش هست، معتقد است که رژیم خطای استراتژیک مرتکب شده او گفت: اسکای نیوز ۹۸۰۲۲۲ مصاحبه سمیرتقی حول تهاجم به کشتی های امارات

خطا بزرگ

سمیرتقی: رژیم بلحاظ استراتزیک خطای بززگی مرتکب شده است وبلحاظ بین المللی نیز جهان داشت این را آزمایش میکردمثلا اروپا بدنبال این بود که روابطش را با رژیم ایران وبرجام داشته باشد وخلاصه چنین اقدامی از طرف ایران که سوژه تروریسم هم هست آنرا در یک انزوای بین المللی قرار خواهد داد ویک بازی بسیار خطرناک با آتش را شروع کرد ودر عمل نشان داد که ایران همچنان سعی دارد اثبات کند که یک کشوری است که با نواخت بین المللی همخوانی ندارد.انفجار در کشتی‌ها در امارات و وضعیت انفجاری منطقه

همين امروز جلسه وزراي خارجه آلمان و انگليس و فرانسه در بروكسل بود، و اگر چه اعلام نشده، ولی حتماً این موضوع مورد بحث آنها قرار خواهد گرفت. کما این که پمپئو وزیر خارجه آمریکا هم سفر خود به روسیه را نیمه تمام گذاشت و خود را به این اجلاس رساند.

وزير خارجه آلمان قبل از ورود به جلسه بروكسل گفت: مطمئنا در مورد موضوع ایران بحث خواهد شد، توافقنامه هسته ای. ما در اروپا هم نظر هستیم كه این توافقنامه برای امنیت ما ضروری است. هیچ كس نمیخواهد كه ایران یك بمب اتم در اختیار داشته باشد.

در ضمن وزير خارجه انگلستان هم از قبل از ورود به جلسه وزراي خارجه در بروكسل در مورد انفجار در نفت كش هاي سعودي ابراز نگراني كرده خوب اين موضع دولتهايي است كه خواستار امتياز و مماشات با رژيم هستند و رژيم هم براي نجات خودش به اينها چشم دوخته ولي اينها هم مخالف دخالتهاي رژيم و برنامه موشكي رژيم هستند.

اینستکس

وزير خارجه آلمان به رژيم مي گويد حتي براي كانال مالي و اينستكس كه هيچ دردي هم از رژيم حل نكرده و يا براي هر كمك ديگر، رژيم بايد دست از اتمي و موشكي و دخالت منطقه اي بردارد، يعني هم چيز رژيم. چرا چون سر مماشات كه آمريكا بود سياستش عوض شده است و اروپا هم در نهايت و بخصوص وقتي تضاد بين اين دو طرف تشديد ميشه معلوم است كه منافعش با آمريكا برايش اولويت دارد.

بنابراين كارهايي مثل انفجار و خرابكاري در ۴ كشتي تجاري و يا هر كار ديگري كه رژيم در اين دستگاه انجام بدهد، بدون شك روي سر رژيم خراب خواهد شد. حتي اگر منفعت تاكتيكي و كوتاه مدتي هم براي رژيم داشته باشد. دستگاه برخورد با رژيم و تعادل قوا عليه رژيم بشدت تغيير كرده و رژيم هم در محاصره بحرانهاي داخلي و هم بين المللي است.

حتي اروپا هم با افزايش تنش كه توسط رژيم صورت مي گيرد مخالف است و در اين تحولات هم ديديم كه خواه ناخواه هر چه بيشتر به خط و سياست آمريكا نزديكتر شده است و در جريان نقل و انتقالات نظامي آمريكا به منطقه هم به رژيم هشدار دادند كه ايجاد تنش نكند.

س: رژیم آيا نمي تواند با استفاده از مزدورانش در عراق به منافع آمريكا يا نيروهاي آمريكا حمله كند بدون اينكه پاي خودش مستقيما در ميان باشد؟

ج: سوال بسيار خوبيه. خوب بي جهت نبود كه خامنه اي مي گفت اگر در سوريه و عراق و يمن و لبنان و غيره نجنگيم و خرج نكنيم مجبوريم در تهران بجنگيم. منظورش همين بود كه از اين مزدورانش كه در كشورهاي منطقه درست كرده يا از نفوذ منطقه اي اش براي معامله و بند و بست و امتياز گرفتن براي بقاي خودش استفاده كند.

اين يكي از پايه هاي بقاي رژيم در دوران حكومت آخوندها بوده. اين راه نفس بسيار مهم رژيم بوده كه براي رژيم بسيار حياتي بوده و براي منطقه و جهان هم يك فاجعه بوده. يادمان هست كه در همان اولين سالهايي كه آمريكا عراق را اشغال كرد و راه رژيم را به عراق باز كرد، خانم رجوي در چند سخنراني خودش اعلام كرد كه خطر دخالتهاي رژيم در عراق صدبار بيشتر از پروژه اتمي رژيم است.

اين حرف بسيار جدي و درست بودو در عمل هم ديديم كه چه شد. رژيم بر عراق مسلط شد و از آن طريق توانست در سوريه هم دخالت كند و بشار اسد را حفظ كند و به لبنان هم وصل شود و اين خط را تا مديترانه براي خودش بكشد و با پشتوانه همين امكانات در يمن و افغانستان هم دخالت كرد و با اين برگ ها در مذاكرات اتمي امتياز گرفت و مجاهدين را در عراق كشتار كرد تا همزمان با قيام مردم در داخل ايران نتوانند بعنوان آلترناتيو رژيم قيام ها را سمت بدهند.

و اينكه غرب در مقابل سركوب قيام ها و نقض حقوق بشر و هر جرم و جنايتي توسط اين رژيم چشم هاي خودش را ببندد. بنابراين بله رژيم از اين برگها بسيار استفاده كرده ولي بايد ببينيم آيا همچنان مي تواند اين كار را بكند يا اوضاع و معادلات عوض شده و رژيم در آخر خط مفت خوري هاي خودش هست.

س: آیا رژیم می‌تواند از مزدورانش مانند حزب الله و حشد الشعبي و حوثي ها و … بقول خودش با اين برگ هاي برنده منطقه اي می‌تواند خط خود را پیش ببرد؟

ج: سوال كاملا بجايي است. خوب چرا نكند رژيم كه اين امكانات و برگها را در اختيار دارد. الان هم مي بينيم قاسم سليماني رفته عراق با ابومهدي المهندس و بقيه آدم كشهاش عكس گرفته كه بگويد ما هستيم. هادي العامري پاسدار ديگر رژيم كه رئيس ۹ بدر است كه قديمي ترين مزدوران عراقي رژيم هستند هم باس نيوز كردستان عراق از قول او نقل كرده كه عراق را براي آمريكا تبديل به ويتنام مي كنيم.انفجار در کشتی‌ها در امارات و وضعیت انفجاری منطقه

ولي دو عامل مهم در اين معادله به ضرر رژيم تغيير كرده كه بسيار مهم است و جواب سوال شما را مي دهد. يكي اينكه تمام دخالتها و جنگ افروزي ها و صدور تروريسم خامنه اي در اين سالها روي سياست مماشات سوار بود و روي اين اصل كه جنگ نمي شود و خامنه اي هم بارها بعد از برگشت تحريم ها گفت كه جنگ نمي شود و ما هم مذاكره نمي كنيم.

و الان اين اصل كه خامنه اي به آن تكيه مي كرد تغيير كرده و آمريكا كه طرف اصلي است مي گويد من جنگ نمي خواهم ولي اگر اقدامي عليه من و متحدانم بكني واكنش شديد نشان مي دهم. يعني دستگاه خامنه اي كه از جنگ و واكنش خبري نيست و بقول آقاي پمپئو فقط نوازش و حمايت از آخوندها وجود دارد ديگر تمام شد و الان بطور واقعي با ناو هواپيمابر و ب ۵۲ و موشك و زير دريايي و امثالهم روبروست كه شوخي ندارد و بقول ظريف يك ساعته مي توانند كل دستگاه رژيم را صفرصفر كنند.

جنگهای نیابتی

دوم هم پايان دوره استفاده رژيم از روش جنگهاي نيابتي و مزدوانش هست كه توسط ديگران جرم و جنايت مي كرد و خودش مجازات نمي شد. در همين دستگاه شاهد هستيم كه بمحض اينكه آمريكا خبرهايي بدست آورد كه رژيم در خليج فارس و در عراق تحركاتي داشته نيروهاي بيشتري به منطقه فرستاد و وزير خارجه آمريكا هم ملاقاتش با خانم مركل را لغو كرد و سريعا به عراق رفت و به حكومت عراق هشدار داد كه در صورت هر عملياتي عليه آمريكايي در عراق آمريكا بشدت واكنش نشان مي دهد.

و از دولت عراق خواست كه امنيت آمريكايي ها و تاسيسات آنها در عراق را تضمين كند در صورت درگيري نظامي بين آمريكا و رژيم دولت عراق مستقل و بي طرف بماند كه بعد از اين ملاقات هم اعلام كردكه دولت عراق در زمينه امنيت آمريكايي ها تضمين داد.

يعني تير خلاص را به دستگاه جنگهاي نيابتي و استفاده رژيم از مزدورانش زد. در نتيجه رژيم اگر بخواهد از اينها استفاده كند بايد پيه جنگ را به تنش بمالد كه رژيم توانش را ندارد. پس راه رژيم در اين زمينه هم بسته شده و رژيم خلع سلاح شده است.

مطالب مرتبط

سناتور مارکو روبیو-پاسخ سریع و نابودکننده در مقابل تلاش رژیم علیه کشتیرانی

آسوشیتدپرس: دونالد ترامپ به‌دنبال خرابکاری در کشتیهای ساحل امارات به رژیم ایران هشدار داد