مایک پمپئو: هیچکدام از ۱۲ ماده تغییر رفتار انجام نشده است

اندازه متن
Aa Aa

وزیر خارجه آمریکا گفت: هیچ یک از مواردطرح ۱۲ماده ای برای تغییر رفتار رژیم ایران انجام  نشده و پاسخ، منفی بوده است. چالش اصلی در قبال این رژیم، پشتیبانی مالی‌آن از نیروهای دست نشانده است.

وی تاکید کرد هيچ اختلافي بين او ، جان بولتون و برايان هوك وجود ندارد. آنچه برخی افراد میگویند داستانهایی است که برای سرگرمي‌هاي خودمانی در قهوه خوردن خوب است.

وزیر خارجه آمریکابا انتقاد از اعضای ارشد دولت قبلي آمريكا در روابطشان با رژیم آخوندی گفت: آنها به همتايان خود در ايران علامت مي‌دهند كه بايد صبر كنند تا اين دولت دوره اش تمام شود.

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با هیو هیوییت که در سایت وزارت خارجه آمریکا درج شده است گفت: ما می خواستیم با طرح ۱۲ماده ای رفتار رهبری ارشد جمهوری اسلامی و رژیم اش تغییر کند ولی جواب منفی است و هیچیک از این ۱۲ مورد عملی نشده است. مواردی مانند توقف پرتاب موشکهای بالستیک و با توان حمل کلاهک اتمی، آزادی شهروندان خارجی، خاتمه دادن به حمایت از گروههای ترور، هیچکدام از اینها تا این تاریخ اتفاق نیافتاده اند.

پمپئو هم چنین گفت: هدف استراتژی ما تضعیف ظرفیت رژیم ایران برای حمایت از نیروهای نیابتی بوده است چه حزب الله که برایش موشک می فرستند چه درسوریه یا شبه نظامیان شیعی در عراق که دولت عراق را تضعیف می کنند تا نتواند بعنوان یک دولت مستقل روی پای خود بایستد. هم چنین است پرتاب موشکهای رژیم ایران از یمن توسط حوثیها – که  نیروی دست نشانده رژیم ایران هستند،  همه اینها فعالیتهایی هستند که در خاورمیانه بی ثبات کننده است و توقف اینها از جمله اهداف اصلی ما در سیاست مقابله با رژیم ایران  است.

پمپئو در مورد نقش رژیم در حملات اخیر به کشتیهای نفتکش درساحل امارات گفت: با توجه به همه درگیریهای منطقه ای كه ما طی دهه گذشته دیده ایم و شكل این حملات،  محتمل است رژیم ایران پشت آنها باشد و ما به پیگیری وضعیت ادامه می دهیم.

پمپئو در مورد نقض حقوق بشر توسط رژیم آخوندی نیز گفت: رژیم ایران بلحاظ آزادی مذهبی، اذیت و آزار شمار عظیمی از زندانیان سیاسی ، یکی از ناقضین انزجارآور حقوق بشر در جهان است.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: ما روشن ساخته ایم که اجازه نمی دهیم رژیم ایران در پشت نیروهای نیابتی پنهان شود، اگر آمریکا مورد تعرض قرار گیرند چه توسط خود رژیم و چه از طریق نیروهای نیابتی اش، ما بصورتی متناسب علیه رژیم ایران پاسخ می دهیم.

سایت وزارت امور خارجة آمریکا ۳۱/۲/۹۸