سردرگمی در مذاکره و بن‌بست در برجام

اندازه متن
Aa Aa

بن‌بست در برجام و سردرگمی در مذاکره

نگاهی به اظهارات مهره ها و رسانه های حکومت آخوندی

بحرانهای رژیم هر چه بیشتر جلو میرود بیشتر در هم تنیده می شوند. برای نمونه این روزها موضوع مذاکره کردن یا نکردن و به عبارتی جنگ یا نه جنگ با آمریکا به رابطة رژیم با اروپا و حفظ برجام گره خورده است. این موضوع رابطه بلافصلی با fatf و تصویب یا عدم تصویب دو لایحه باقیمانده اش در مجمع تشخیص مصلحت پیدا کرده است.

خلاصه بحران به صورت کلافی درهم با چندین سرنخ در امده که از هر مسیر که رژیم وارد آن می شود به همان بن بست یا دوراهی مرگ یا خودکشی از ترس مرگ می رسد. گزارش کوتاهی را با جدیدترین نمونه‌ها ببینیم:

گزارش:

به رغم اینکه خامنه‌ای ولی فقیه ارتجاع تاکید کرد مذاکره با آمریکا سم است بخصوص مذاکره با دولت فعلی آن سم مهلک. اما مقامات و مهره‌های رژیم که در ظاهر مذاکره را رد می کنند علنا چراغ سبز مذاکره جویی شان روشن است. البته هر کدام با ادبیات ویژه خودش و در پشت اظهاراتی که می توان آنرا نارنجک دودزای ضد استکباری خواند.سردرگمی در مذاکره و بن‌بست در برجام

ظریف وزیر خارجه رژیم درگفتگو با سی.ان.ان شرط خامنه‌ای را دور زد و گفت: رژیم با آمریکا تا زمان احترام واشنگتن به نظام مذاکره نخواهد کرد. وی در ادامه با بیان اینکه «راه برقراری تعامل، از طریق احترام است؛ نه از طریق تهدید» تلویحا به طرف حساب‌ها حالی کرد برای باز شدن راه مذاکره بیش از این نظام را تحقیر نکنند.

امیر عبداللهیان معاون پیشین ظریف که در حال حاضر او را دستیارویژه پاسدار لاریجانی رئیس مجلس ارتجاع معرفی میکنند نیز با همان شیوة ظریف، بعد از دیوانه خواندن رئیس جمهور آمریکا، اصل مذاکره را رد نکرد و خواستار شد که:« آمریکا به برجام باز گردد». وی سپس با بیان اینکه برای مذاکره، آمریکا از زبان زور و تهدید استفاده نکند، پوشالی بودن خط و نشانهای ولی فقیه را به نمایش گذاشت.

همین مضمون زبونانه در اظهارات تخت روانچی نمایندة‌دائم رژیم در سازمان ملل که در روزنامه‌های امروز (اول خرداد) دیده می شود که گفت:« تمایل برای گفت وگو با سیاست فشار حداکثری در تناقض است». تخت روانچی آمادگی رژیم برای مذاکره را صریح تر از دیگران بیان کرد و گفت: «مقامات جمهوری اسلامی بارها در پاسخ به این اظهارات ترامپ یادآور شده‌اند آنکه میز مذاکره را ترک کرد، دولت آمریکا بود و آنها هستند که باید به این میز بازگردند».

انفجار کشتی ها

با بالاگرفتن تنش بین رژيم و کشورهای عربی در پی انفجار کشتی ها و خطوط نفتی در امارات و عربستان، قاسم محبعلی مقام پیشین وزارت خارجة رژیم در وحشت از پیامدهای انزوای جهانی و منطقه‌یی علیه نظام، با صراحت مذاکره با طرف حسابهای منطقه‌یی و خارجی را راه حل مدیریت این تنش دانست .سردرگمی در مذاکره و بن‌بست در برجام

و گفت: «باید بدانیم که هر چه میزان تشنج بالا رود، میانه‌روها در کشورهای اروپایی و متحدان نظام و حتی در داخل آمریکا حالت انفعالی به خود می‌گیرند در نتیجه نیروهای تندرو در منطقه و جهان فعال‌تر شده و امکان بازی بیشتری پیدا می‌کنند. باید تلاش کرد تا این وضعیت تا حد ممکن مدیریت و کنترل شود که به سمت بحرانی شدن بیشتر میل نکند».

افشار سلیمانی سفیر پیشین رژیم در آذربایجان مذاکره را تحت عنوان «طریق دیپلماسی» به رژیم توصیه کرده و به رژیم گوشزد کرده« در شرایط کنونی باید تلاش برای اجتناب از پایان یافتن دیپلماسی در راستای خروج از بحران کنونی و جلوگیری از وقوع جنگ، در اولویت استراتژی ایران و کشورهای منطقه باشد، چراکه آزموده را آزمودن خطاست و هر جنگی نیز از طریق دیپلماسی خاتمه یافته است. همواره دیپلماسی پیشا‌جنگ کم‌هزینه‌تر و مقدم بر دیپلماسی پسا‌جنگ است».

سایت دیپلماسی ایرانی باصطلاح راهبرد اعلام شدة خامنه‌ای مبنی بر این که جنگ نمی شود، مذاکره نمی کنیم رتزیر سوال برده و با اشاره به بحرانهای اقتصادی و تهدید انفجار اجتماعی نوشته است« مسأله این نیست که راهبرد نه جنگ و نه مذاکره در شرایط فعلی درست هست یا نیست، بلکه به شرط درستی، باز هم کفایت نمی‌کند». زیرا «مردم و نخبگان می‌پرسند «نه جنگ، نه مذاکره!؟ پس چی؟».

مطالب مرتبط

ابراز ترس و وحشت رژیم از شرایط و شکست برجام و مذاکره

سردرگمی در مذاکره، بن‌بست در برجام