سم مذاکره و بن‌بست نظام ولایت فقیه

اندازه متن
Aa Aa

بن‌بست نظام ولایت فقیه و سم مذاکره

نگاهی به اظهار نگرانی مهره های نظام آخوندیسم مذاکره و بن‌بست نظام ولایت فقیه

موضوع مذاکره، و مناقشه بر سر آن بین باندهای حکومتی به رغم منع صریح ولی فقیه ارتجاع همچنان داغ است. این موضوع از چند جنبه مورد توجه این محافل قرار گرفته است. این روزها میانجی گری این یا آن کشور به این موضوعات اضافه شده است.

ولی در میان کشمکش‌های باندی بر سر پذیرش یا رد مذاکره و میانجی، هیچ یک از باندهای حاکم به این سوال پاسخ نمی دهند که چرا ولی فقیه ارتجاع تا این حد از مذاکره می ترسد و گریزان است. و حتی آخوندروحانی که تا دهم رمضان در دیدارهایش با باندهای مختلف حکومتی دم از مذاکره می زد،

معلوم نیست چطور شد که یک دفعه در دیدار با پزشکان کرکرة مذاکره جویی را پایین کشید و گفت ما چاره‌یی جز مقاومت نداریم. به رغم این چرخش آخوند روحانی این کشمکش همچنان در رژیم ادامه دارد. برخی امیدوار به مذاکره و جمعی وحشت زده از آن هستند. گزارشی را از جدیدترین اظهارنظرها در این باره را ببینیم:

گزارش:

عید فطر که قرار بود نمایش وحدت نظام باشد عرصة بروز شکاف در رابطه با پذیرش یا رد مذاکره شد. آخوند احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان ارتجاع در روز ۱۴خردادگفت: موضوع مهم ویژگی استکبارستیزی و نفرت از استکبار است؛ دلیلش هم روشن است که مثلث ترامپ، بولتون و پمپئو هستندسم مذاکره و بن‌بست نظام ولایت فقیه

این روزها دائم سخن از مذاکره با آمریکا می‌زنند و گویا دلشان شور می‌زند که هر چه زودتر نظام را پای میز مذاکره با دنیای استکبار بنشانند و برخی از بی‌توجه‌های داخلی هم با آن همه شرارت و عهدشکنی که از آمریکا دیدند، گاه گاهی بدشان نمی‌آید که این زمزمه را سر دهند».

آخوند خاتمی افزود: آنچه که امروز دنیای استکبار به عنوان مذاکره مطرح می‌کند در حقیقت روی دیگر تسلیم است؛ آمریکا در پی مذاکره در مسائل پیش پا افتاده که نیست، در مسائلی که مهم است می‌خواهد مذاکره کند. آخوند خاتمی با یادآوری آرزوی دسترسی نظام به بمب هسته‌یی گفت: «با یادآوری اینکه مذاکره‌ای که آمریکا مطرح می‌کند در مسائلی است که به تعبیر مقام معظم رهبری ناموس نظام است، گفت: فناوری هسته‌ای در ایران بومی شده و ایران به این فناوری دسته یافته است».

وی با بیان اینکه «یک صدا از نظام بر می‌خیزد و آن صدا این است که مذاکره در باره اقتدار موشکی هرگز» علت گریز نظام از مذاکره را که علاوه بر موشکی حفظ دخالتهای منطقه‌یی اش تا مدیترانه می باشد، بر ملا کرد و تاکید کرد «پس مذاکره نمی کنیم».

غرب گرایان

فواد ایزدی مهرة اطلاعاتی نظام (۱۴خرداد) در گفتگو با سایت ولی فقیه ارتجاع با حمله به باند رقیب و اشاره به شکست اقدامات مذاکره جویانه اش گفت:« مشکل ما با غربگرایان داخل کشور خودمان است که نگاه‌شان به غرب است. و این نگاه به غرب نتیجه‌اش این شده که خیلی از کارهایی که در کشور باید انجام بشود، نشود.سم مذاکره و بن‌بست نظام ولایت فقیه

این نگاه به درون و نگاه به ظرفیت‌های داخلی مغفول است. چند سال کشور معطّل آمریکایی‌ها شد که حالا مثلاً‌ فلان کار را انجام بدهند، فلان تحریم را بردارند یا برندارند و یا اروپا فلان کار را بکند و هنوز هم ما درگیر هستیم. هنوز هم بازه‌های زمانی شصت روزه و … داریم».

در نقطة مقابل عراقچی با ابراز امیدواری نسبت به میانجیگری ژاپن و با بیان اینکه « ژاپن احتمالا قادر به تفهیم شرایط کنونی به آمریکایی‌ها خواهد بود»؛ با آرزومندی گفت که «امیدواریم سفر آبه به تهران به کاهش تنش‌ها در منطقه منجر شود». اما فریدون مجلسی از کارگزاران بازنشسته رژیم به واقعیت مهم تری در مورد علت مذاکره ناپذیری نظام و ناسازگاریش با جامعة جهانی اذعان می کند

و می گوید: «اگر فکر کنیم که در سایه این تلاش‌های دیپلماتیک میانجیگرایانه برخی کشورها میزان این تنش ها به شدت کاهش پیدا خواهد کرد به دور از واقعیت است، چون این تنش در دو طرف به یک نقطه حساس و بحرانی رسیده است که تقابل ایدئولوژیک را شامل می شود.

پروسه پیچیده

یقیناً برای کاهش تنش در چنین سطحی از تقابل به یک پروسه پیچیده، دقیق و صد البته طولانی مدت نیاز است. لذا یقینا در کوتاه مدت نمی توان کار جدی را برای کاهش تنش ها صورت داد». وی درادامه بن بست نظام در تمامی عرصه ها را ناشی از همین ماهیت بنیادگرا و مداخله جوی رژیم که آنرا«ایدئولوژی» نظام نامیده دانسته و می افزاید: سطح و شدت تنش دو طرف از این منافع عبور کرده است.

اتفاقاً به واسطه همین مسائل است که تلاش هایی مانند برجام هم به بن بست رسید. پس زمانی که تهران و واشنگتن در یک تنش ایدئولوژیک و راهبردی با همدیگر قرار دارند و عملا تنش به جایی رسیده که پیروزی ایران یعنی شکست آمریکا و پیروزی آمریکا یعنی شکست ایران، به نظر می‌رسد که تنش به یک نقطه میانجی ناپذیر رسید است».

این کارگزار حکومتی در پایان بازی رژیم برای خریدن زمان را به این صورت طرح کرده است:« آن چه مشخص است در کوتاه مدت حداقل از طرف جمهوری اسلامی ایران تمایلی برای مذاکرات وجود ندارد، اگرچه تهران از این تلاش‌های دیپلماتیک برخی از کشورهای منطقه و فرامنطقه ای هم استقبال می کند».

مطالب مرتبط

ادامه و تشدید مناقشه و جدال بر سر مذاکره

گرد و خاک در بن‌بست