افزایش بهای برق – روزنامه‌های حکومتی

اندازه متن
Aa Aa

چکیده ای از روزنامه های حکومتی – افزایش بهای برق

گزیده ای از مطالب مندرج در روزنامه های نظام آخوندی

روزنامه های حکومتی روز دوشنبه بیستم خرداد مهم ترین مطالب خود را به حدس و گمان حول نتایج سفر وزیر خارجة آلمان و نخست وزیر ژاپن به ایران اختصاص داده‌اند. در کنار آن سوز و گداز روزنامه‌های حکومتی از وضعیت بن بست برجام دیده می شود.

کشمکش بر سر در بردن وزیر قاتل محمد علی نجفی یا زن اطلاعاتی در روزنامه های امروز هم بالا گرفته است. تلاش برای بی اثر جلوه دادن تحریم پتروشیمی رژیم موضوع مشترک روزنامه های دو باند حاکم است.

پاره‌یی از بحران های اقتصادی و اجتماعی نیز در روزنامه‌های حکومتی انعکاس یافته است:

اطلاعات: افزایش ۱۶درصدی بهای برق برای پر مصرف ها
کیهان:رئیس‌کمیسیون اقتصادی مجلس: ۵۰ درصد ارز حاصل از صادرات تعیین تکلیف نشده است
رسالت: یک کارفرما: بزرگ‌ترين مانع افزايش حقوق کارگران دولت است

شروع: سیاست‌های فعلی مشکل اقتصاد ایران
آرمان: بازسازي مناطق سيل زده كم تحرك و بي رمق… امروزه به‌دلیل عدم رسیدگی کامل و همچنین بازسازی مناطق سیل‌زده بسیاری از ساکنان این مناطق بلاتکلیف هستند و خانه و زندگی خود را از دست داده‌اند و در این روزهای گرم سال در کانکس‌ها زندگی می‌کنند

آرمان: نمونه دیگر تبعیض در اجرای قوانین را در اعتراض‌ و اعتصاب کارگران پس از عدم پرداخت دستمزدها می‌توان مشاهده کرد. در این‌گونه موارد، بعضا با کارگران به‌دلیل ایجاد بی‌نظمی و اغتشاش برخورد می‌شود. حال آیا یک کارفرما مورد مؤاخذه قرار می‌گیرد که چرا با نپرداختن دستمزد کارگران، موجب واردشدن ضرر و زیان به زندگی آنها و بروز اختلال در نظم و امنیت عمومی‌ شده است؟

اذعان به دجالگری رژیم در تنظیم با زنان موضوع گزارش یک روزنامة باند روحانی است:

جمهوری اسلامی: در مراسم روز قدس و عید فطر، همواره گزارشگران تلویزیون ملی! ما؟ به سراغ بانوان بدحجابی می‌روند که عینک دودی به چشم دارند و قسمتی از زلف‌ها بیرون است… و بعضی‌ها هم آرایش کامل دارند. درست است که آنها هم از اسلام و انقلاب و قدس و فطر! دفاع می‌کنند…

ولی اگر آنها را در غیر آن روزها، در خیابان ببینید به عنوان بدحجاب! ارشادی‌ها برخورد نمی‌کنند؟ اصولاً این گشت ارشاد چه لزومی دارد که به این قبیل بانوان «گیر» می‌دهد تا تبدیل به بی‌حجاب شوند؟ روز قدس و ۲۲ بهمن و مراسم دیگر کجا هستند؟ من شخصاً یکی دو مورد از برخورد این مسئولین گشت‌ها، با این بانوان را شاهد بوده‌ام که علاوه‌بر جیغ و داد و فریاد آنها و تجمع مردم به نفع آنها، هیچ نتیجه مثبتی نداشت.

در روزنامه های باند ولی فقیه سفر نخست وزیر ژاپن و وزیر خارجة آلمان پیشاپیش شکست خورده ارزیابی شده است:

کیهان: به گونه‌ای رفتار می‌کنند که انگار دولت ما مذاکره نچشیده است و انگار وزیر خارجه ما، دو سال و نیم با فرد دیگری غیر از وزیر خارجه آمریکا مذاکرات مستقیم داشته و قدم زده است. تازه می‌خواهند ژاپن و آلمان مسلوب‌الاراده را میانجی جا بزنند. ثم ماذا؟

بازگشت به خانه اول بازی مار و پله! می‌خواهند برجام را که هرچه هست، تبدیل به مسئله ناموسی و حیثیتی دولت شده، ضمن حفظ تعهدات ایران، و با اخذ رضایت رسمی آقایان ظریف و روحانی دفن کنند؛ تا طرفین دوباره پای میز مذاکرات برجام بنشینند.

کیهان: از آلمان چه انتظاری داریم وقتی یک باک بنزین هم به ظریف نداد
جوان: دیپلماسی «ماس»‌مالی برجام

روزنامه های باند روحانی هم امکان موفقیت سفرهای میانجی ها را منتفی دانسته اند:

آرمان: مذاکره با آمریکا شاید وقتی دیگر… راهبرد ایران در مقابله با ایالات متحده همانطور که مقامات ارشد کشور تأکید کرده‌اند، نه جنگ است و نه مذاکره. من معتقدم این راهبرد تا زمانی که دولت دونالد ترامپ بر سر کار باشد ادامه خواهد یافت
ستاره صبح: شاید دو طرف تحت شرایطی حاضر به گفت‌وگو باشند، اما آنچه از این گفت‌وگو طلب خواهند کرد، به اندازه‌ای با یکدیگر متفاوت است که دستیابی به تفاهم را پیچیده و مشکل می‌کند.

یک روزنامة باند روحانی واقعیت سفر وزیر خارجه آلمان را بر ملا کرده است:

ابتکار: هایکو ماس می‏خواهد به مقامات کشورمان بگوید که برجام از نظر اروپاییان از قاعده «همه یا هیچ» تبعیت می‏کند. به این معنی که ایران اگر بخشی از تعهدات خود را معلق کند به معنای لغو کامل برجام خواهد بود.
در این صورت، موضع اروپا به ناچار پیوستن به تحریم‏های آمریکا و حتی برقرار ساختن تحریم‏های تازه خواهد بود… اروپایی‏ها البته گزینه جنگ احتمالی را نیز پس از خروج ایران از برجام گوشزد خواهند کرد.

مطالب مرتبط

معلمان چشم انتظار مطالبات – روزنامه‌های حکومتی

مروری بر رسانه‌های حکومتی – دوشنبه ۲۰خرداد۹۸