هشدار مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به نقض تعهدات رژیم

اندازه متن
Aa Aa

هشدار مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به نقض تعهدات رژیم

يوكيا آمانو مدير كل آژانس بين المللي انرژي اتمي طي سخناني در اجلاس سالانه شوراي حكام آژانس بين المللي انرژي اتمي،  با اشاره به اقدام رژيم در توقف برخي تعهداتش در برجام، نگراني خود را نسبت به افزايش تنشها در رابطه با موضوع هسته اي رژيم آخوندي ابراز كرد.

مدیر کل آژانس در گزارش خود خطاب به رئيس شورای حکام گفت: گزارش من در مورد راستی آزمایی و نظارت در (رژیم) ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد، فعالیتهای ذیربط آژانس در چند ماه گذشته را در بر میگیرد.

در تاریخ ۸ مه، شورای عالی امنیت رژیم  ایران اعلام كرد ”دستوری صادر كرده است كه از امروز رژیم ایران برخی از اقدامات خود بر طبق برجام را متوقف میكند.“  من نسبت به تنشهای افزایش یابنده در رابطه با موضوع هسته ای ایران نگرانم.

وی با تاکید برتعهدات هسته ای رژیم آخوندی بر اساس برجام، اجرای این تعهدات را برای راستی آزمایی، حائز اهمیت دانست و افزود :این بسیار مهم است كه رژیم  ایران تعهدات هسته ای خود را بر اساس برجام كاملا انجام دهد.

آمانو هم چنین تاکید کرد : آژانس (بین المللی انرژی اتمی) به راستی آزمایی عدم انحراف از مواد هسته ای كه رژیم ایران بر اساس توافقنامه پادمانی اعلام كرده ، ادامه میدهد. ارزیابیها در رابطه با عدم وجود مواد و فعالیتهای هسته ای اعلام نشده در ایران ادامه دارد.

مدیر کل آژانس در این کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سئوال طلبکارانه یک خبرنگار حکومت آخوندی در باره موضوعات باقیمانده مورد نگرانی در پرونده اتمی رژیم گفت : ما موضوعاتی مورد نگرانی را شناسایی کردیم و آژانس از رژیم ایران خواست که این موضوعات را روشن کند. اما متاسفانه این کار برای مدتی طولانی محقق نشده است.

مدیر کل آزانس اضافه کرد: درباره موضوع اتمی رژیم ایران که از سال  ۲۰۰۳ مطرح بوده ، خود من در سال ۲۰۰۹ یک ارزیابی روشن از وضعیت ارائه  دادم و در ۲۰۱۱من ۱۲زمینه را شناسایی کردم و گفتم رژیم ایران لازم است این سوالها را پاسخ دهد و هیات حکام از ایران و آژانس خواست تا دیالوگ را تشدید کند تا این مقولات را حل و فصل نماید.

با این حال مدتی طولانی گذشت تا توافق برجام امضا شد و در نهایت در ۲۰۱۳ ما به توافق رسیدیم که چگونه این موضوعات را روشن کنیم. اینکه  چرا این موضوعات باقیمانده حل و فصل نشد دلیلش این بود که همکاریی( از جانب رژٰیم ایران) وجود نداشت.

سايت آژانس انرژي اتمي: ۱۰ ژوئن ۲۰۱۹