یأس و سرخوردگی رژیم از سفر هایکو ماس به تهران

اندازه متن
Aa Aa

يأس و سرخوردگی در داخل رژيم از سفر بی نتيجه هايكو ماس به تهران

هايکو ماس وزير خارجه آلمان: خواهان اين هستيم كه تعهدات خودمان را اجرا كنيم.

البته معجزه هم نميتوانيم در اين راستا بکنيم.

البته چيزي كه به هيچ عنوان آن را نخواهيم پذيرفت… است كه في المثل

اگريك طرف ادعا كنه كه طرف مقابل تعهدات را اجرا نكرده ما هم رعايت نخواهيم كرد، اين را ما نمي‌پذيريم

کیهان خامنه‌ای با سرخوردگی نوشت:

هايکو ماس در تمام مدت نشست خبری مشترک، هم در اظهارات خود و هم حرکات صورت و حتی راه‌رفتن کنار جواد ظریف با تکبر و بی‌ادب رفتار کرد

و مدعی شد که ما نمی‌توانیم معجره‌ای داشته باشیم.

این در حالیست که اکنون بیش از یک ماه از ضرب‌الاجل ۶۰روزه جمهوری اسلامی به طرف اروپایی سپری شده است.

روزنامه سپاه پاسداران با عنوان «بسته تکراری اروپا، تحکم به جای تضمین» نوشت:

برخلاف پیوست ۲ برجام، اروپا  تنها به تلاش برای حفظ برجام اصرار دارد… از اردیبهشت ماه گذشته تا کنون اروپاییها از موضع بالاتر به ضرورت پایبندی جمهوری اسلامی به مفاد و تععهدات برجام اصرار تهدیدآمیز داشته‌اند.

روزنامه سپاه پاسداران نوشت: آشفتگانی که نام اتحادیه را برای خود برگزیده‌اند، فرستاده خود را به تهران گسیل کردند تا اینجا پشت تریبون بگوید «اروپا نمی‌تواند بدون خواست امریکا برجام را اجرا کند، اما از جمهوری اسلامی نمی‌پذیریم که از برجام کم بگذارد!» با این توصیف، آمدن او به خاک ایران چرا مهیا شد؟!…سفر هایکو ماس اگرهیچ نتیجه‌ای هم نداشت، لااقل نشان داد که اروپاییان توقع اجرای چه نوع برجامی را دارند، برجامی که ایران اجراکند و اروپا نه!

رسالت آخوندی نوشت:‌ هایکو ماس برای «ماستمالی» برجام و تکرار حرف‌های ترامپ به تهران آمده است… آلمان حتی از دادن بنزین هواپیمای وزیر خارجه جمهوری اسلامی در این کشور پرهیز می‌کند، چگونه رویش می‌آید از این حرفها بزند.

حمیدرضا آصفی سفیر سابق رژیم در فرانسه نیز نوشت: اظهارات هایکو ماس نشان داد او با دستان خالی به تهران سفر کرده است. اروپا نه تنها به جبران خساراتی که آمریکا وارد آورده برنیامده که خود به نوعی با ایالات متحده بر عليه (نظام) در زمینه‌های مختلف همکاری کرده است. هایکو ماس با همراه نمودن مسئول آلمانی اینستکس در این سفر درصدد انتقال این پیام بودکه سازوکار مالی مورد اهتمام اروپا و آلمان است.

روزنامه ابتکار از باند روحانی نیز نوشت: گفتگوهای هایکو ماس با جواد ظریف و آنچه پس از آن با روحانی معلوم کرد؛ اروپا قادر به طراحی بازی «برد ـ برد» در تنشی نیست که اکنون به نظر می‌رسد در روابط ایران و آمریکا به نقطه جوش نزدیک شده است.