آمريكا تحريم‌های بيشتری را برای ايران بررسی می‌كند

اندازه متن
Aa Aa

آمريكا بر زمينه معامله با اروپا، تحريمهای بيشتری را براي ايران بررسی ميكند- بلومبرگ

نگاهي به رسانه‌های جهان- چهارشنبه ۱۲ ژوئن

همزمان با تلاشهای اتحاديه اروپا و كشورهای اروپايی برای تدام معامله و تجارت با ايران،

آمريكا بر زمينه معامله با اروپا، تحريمهاي بيشتري را براي ايران بررسي ميكند- بلومبرگ

همزمان با تلاشهاي اتحاديه اروپا و كشورهاي اروپايي براي تدام معامله و تجارت با ايران،

با ايجاد مكانيزمهايي براي دور زدن تحريمها، به نظر ميرسد آمريكا نيز در يك پاتك اقتصادي به مقابله بر ميخيزد.

روزنامه بلومبرگ در مقالهاي با عنوان « آمريكا بر زمينه معامله با اروپا، تحريمهاي بيشتري را براي ايران بررسي ميكند»، اين موضوع را چنين تحليل كرده است:
دولت ترامپ تحريمهاي بيشتري را عليه ايران تدارك ديده است

. اين تحريمها در بحبوحه تلاش اروپا براي ادامه معاملات انساندوستانه با ايران و به منظور مرزبندي بين چنين معاملاتي با انواع معاملات ديگري كه فرانسه و آلمان و بريتانيا با ايران دارند، صورت ميگيرد.
به نظر ميرسد اقدام بعدي آمريكا، هدف قرار دادن STFI يا موسسة ويژه مالي-تجاري باشد كه ايران براي تبادل با اينستكس براي دور زدن تحريمها ايجاد كرده است.

به گفته يك مقام آمريكايي اين مؤسسه ويژه،

در واقع بخشي از بانك مركزي ايران است كه در حال حاضر مشمول تحريمهاست.
به گفته كارشناسان قرار دادن موسسه ويژه مالي-تجاري ايران، اقدامي جدي و غير مستقيم براي عقيم كردن اينستكس از سوي آمريكا خواهد بود و ميتواند اختلافاتي را دركشورهاي اروپايي دامن بزند.

ايران مانع از فعاليت خبرنگار نيويورك تايمز ميشود – نيويورك تايمز
روزنامه نيويورك تايمز، پس از ۴ ماه سكوت بالاخره تصميم گرفت لغو اجازه خبرنگار خود در ايران را علني كند.

اين در حالي است كه در بحبوحة تنشهاي روزافزون سياسي و اقتصادي ايران با ديگر كشورها، غيبت اين خبرنگار در صحنه براي همگان كاملا محسوس شده بود.

نيويورك اين خبر را با عنوان « ايران مانع از فعاليت خبرنگار نيويورك تايمز ميشود» چنين درج كرده است:
توماس اردبرینک، شهروند هلند از سال ۲۰۱۲ تاکنون به عنوان خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز در ایران فعالیت کرده است.

او که ساکن تهران است از اواخر فوریه سال جاری میلادی به دلیل لغو مجوز کارش نتوانسته است به کار خود ادامه دهد.
نیویورک تایمز اضافه کرده است، به دنبال انتشار گزارشی هایی در این خصوص در شبکه های اجتماعی، تصمیم گرفت خبر جلوگیری از فعالیت توماس اردبرینک در ایران را علنی کند.
مایکل اسکلمن، سردبیر مجله تایمز، در این زمینه گفته است، مقامات وزارت امور خارجه ایران بارها اطمینان دادند که به زودی مجوز کار توماس اردبرینک تمدید خواهد شد،

اما برای تاخیرها در این زمینه و همچنین این که چرا مجوز وی لغو شده دلیلی ارائه نشده است.
لازم به يادآوري است كه اجازه كار همسر اين خبرنگار نيز كه تابعيت ايراني دارد، لغو شده است.

تكثير سلاحهاي شيميايي توسط سوريه ميتواند خاورميانه را به آتش بكشد
نشنال اينترست-
با تشديد نگرانيها در مورد دخالتهاي جنگ افروزانه رژيم ايران در منطقه و بخصوص حمايتهاي آن از رژيم خونخوار بشار اسد در بكارگيري سلاحهاي شيميايي عليه شهروندان،

توجه تحليلگران به تهديدهاي جديدي كه از اين طريق متوجه منطقه و جهان است، جلب شده است.

نشريه آمريكايي نشنال اينترست در يكي از مقالههاي اخير خود با عنوان « تكثير سلاحهاي شيميايي توسط سوريه ميتواند خاورميانه را به آتش بكشد» چنين نوشته است:
به نظر ميرسد ايران سوريه را به جبهه مقدم جنگهاي منطقهاي خود تبديل كرده است و استقرار گروه تروريستي حزبالله لبنان درسوريه نيز با همين اهدف صورت گرفته است.
اكنون اين سؤال مطرح ميشود: آيا سلاحهاي شيميايي ميتوانند از طريق رژيم اسد به تير تهاجمي ديگري در تركش رژيم ايران و مزدورانش در حزبالله لبنان تبديل شوند؟
با توجه به نگرانيهايي موجود در مورد برنامة تسليحات شيميايي رژيم ايران، اين نظريه كه ايران به تهديدي جدي براي جامعه بين‌المللي تبديل شود، به هيچوجه دور از انتظار نيست.
اما نگراني بيشتر از اين است كه ايران به سوريه كمك كند تا تأسيسات اتمي خود را كه در سال ۲۰۰۷ منهدم شده بود،

مجددا بازسازي كند. بويژه آنكه هنوز برآورد مشخصي از بازماندههاي آن تأسيسات و همچنين موقعيت دانشمندان هستهاي سوريه وجود ندارد.
اين نشريه در ادامه خاطر نشان ميكند مادام كه رژيم اسد بهعنوان يك حكومت خطرناك كه خارج از نرمهاي بينالمللي عمل ميكند به‌شمار ميآيد، بايد اين تهديد را كاملاً جدي گرفت.

تولد یک غول جدید تسلیحاتی با ادغام دو شرکت آمریکایی- NPR

از خبرهاي مهم دنياي اقتصاد در روزهاي اخير، ادغام دو شركت بزرگ تسليحاتي در آمريكا بود. اين خبر در اكثر رسانه‌ها،

از جمله پايگاه خبري ان.پي.آر درج شده است. ان.پي.آر تحت عنوان «توليد يك غول جديد تسليحاتي با ادغام دو شركت آمريكايي» گفته است:

صنعت تسلیحات و هوانوردی در جهان شاهد یک غول جدید خواهد بود. دو شرکت آمریکایی یونایتد تکنولوجیز و ری‌تیون قصد ادغام در یکدیگر را دارند. از دل این ادغام غولی تسلیحاتی به ارزش ۱۶۸ میلیارد دلار زاده خواهد شد.
موتور جنگنده‌های آمریکایی اف‌۳۵ به‌زودی توسط “مؤسسه ری‌تیون تکنولوجیز” تولید خواهد شد
دو شرکت آمریکایی یونایتد تکنولوجیز (United Technologies) و ری‌تیون (Raytheon) که از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تجهیزات نظامی و هوانوردی هستند،

در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که قرار است در نیمه نخست سال آینده میلادی (۲۰۲۰) در یکدیگر ادغام شوند.
طبق این بیانیه، ادغام به‌طور كامل از طریق انتقال سهام از یک شرکت به شرکتی دیگر صورت می‌گیرد. گرگ هایس، رئیس شرکت یونایتد تکنولوجیز، گفت: «ترکیب یونایتد تکنولوجیز و ری‌تیون آینده صنایع دفاعی و هوانوردی را تعیین خواهد کرد.»
تام کندی، رئیس ری‌تیون نیز از “شانس‌های عظیم برای موفقیت‌های آتی” این دو شرکت خبر داد.
رئیس شرکت جدیدی که پس از ادغام “مؤسسه ری‌تیون تکنولوجیز” نام خواهد گرفت، جرج هایس رئیس کنونی یونایتد تکنولوجیز خواهد بود. قرار است یونایتد تکنولوجیز ۵۷ درصد سهام این غول جدید تسلیحاتی را در اختیار داشته و باقی سهام آن نیز از آن سهام‌داران ری‌تیون باشد.
طبق پیش‌بینی دو شرکت مزبور، صرفه‌جویی حاصل از این ادغام پس از گذشت چهار سال بیش از یک میلیارد دلار خواهد بود.
شرکت یونایتد تکنولوجیز هم با موتورهای “پرت اند ویتنی” خود که از آنها در جنگنده‌ها و ماشین‌های غیرنظامی استفاده می‌شود، از بازیگران اصلی صنعت هوایی است. بدین ترتیب غول حاصل از ادغام دو شرکت ری‌تیون و یونایتد تکنولوجیز، ترکیبی از صنایع و تجهیزات نظامی و دفاع هوایی را به نمایش خواهد گذاشت.

مسافری خروجی اضطراری هواپیما را به جای در توالت باز کرد- نيوزويك
گاهي مواقع يك اشتباه كوچك و ناخواسته، موجب بوجود آمدن ضايعات بزرگ، از جمله زيانهاي مالي كلان ميشود. برنامه امروز را با بيان يكي از اين موارد كه روز قبل در فرودگاه منچستر اتفاق افتاد به پايان ميبريم. « مسافری خروجی اضطراری هواپیما را به جای در توالت باز کرد» عنوان خبري است كه مجله نيوزويك در يكي از صفحات خود آنرا چنين شرح ميدهد:
اشتباه یک مسافر زن در باز کردن خروجی اضطراری سبب شد تا هواپیمایی که قرار بود فرودگاهی در بریتانیا را به مقصد پاکستان ترک کند، برای ساعت ها زمین گیر شود.
مسافر پرواز شماره ۷۰۲ خطوط هوایی پاکستان که قصد رفتن به توالت هواپیما را داشت به اشتباه به سراغ خروجی اضطراری رفت و آنرا باز کرد که این امر تاخیر دراز مدت در پرواز یاد شده را به همراه داشت.
در پی این حادثه که پیش از انجام پرواز اتفاق افتاد، هواپیمایی که قرار بود فرودگاه منچستر در بریتانیا را به مقصد اسلام آباد ترک کند هفت ساعت در باند فرودگاه زمین گیر شد.
شرکت هواپیمایی پاکستان با انتشار بیانیه ای ضمن تشریح جزئیات واقعه اعلام کرده است که اشتباه مسافر پرواز در باز کردن در خروجی اضطراری به جای در توالت سبب شد تا سرسره خروج اضطراری به صورت خودکار فعال شود. مسئولان پرواز یاد شده پس از آن بلافاصله اقدام به تخلیه چهل مسافر هواپیما کردند.
مسئولان فرودگاه منچستر تا ساعات پایانی جمعه شب، زمان وقوع حادثه از هرگونه اظهار نظر در این خصوص خودداری کردند.