قتل علیرضا شیرمحمدعلی – روزنامه‌های حکومتی

اندازه متن
Aa Aa

چکیده ای از روزنامه های حکومتی – قتل علیرضا شیرمحمدعلی

گزیده ای از مطالب مندرج در روزنامه های نظام آخوندی

روزنامه‌های حکومتی روز سه شنبه ۲۸ خرداد، مهم ترین عنوانهای خود را با درج اظهارات کمالوندی در مانور ابلهانة خروج گام به گام از برجام اختصاص داده اند. در کنارآن بحران درونی رژیم برسر مذاکره با آمریکا در مطالب روزنامه‌های دو باند انعکاس یافته است.

وحشت از مقاومت و هشدار نسبت به آن در روزنامه های هردو باند حاکم دیده می شود. جنگ قدرت و پاره‌یی از بحرانهای اقتصادی اجتماعی از دیگر موضوعات مطرح در روزنامه‌های حکومتی است.

فضاحت لاپوشانی قتل زندانی سیاسی علیرضا شیرمحمدعلی بار دیگر با اظهارات سردژخیم قضاییه آخوندی در هفتمین روز قتل او به روزنامه ها کشیده شده است.قتل علیرضا شیرمحمدعلی - روزنامه‌های حکومتی

از جمله روزنامة ارگان دولت روحانی نوشت: ایران: در حالی که رئیس دستگاه قضایی دستور پیگیری حادثه اخیر در زندان فشافویه را صادر کرده اما به نظر می‌رسد مجلسی‌ها هنوز تمایلی برای یک واکنش جدی به قتل علیرضا شیرمحمدعلی ندارند. تا اینجا نه خبری از ورود کمیسیون‌های مربوطه مجلس به این موضوع است و نه صدای اعتراض جدی دیگری از مجلس به گوش رسیده است.

تمام نمایندگان اصولگرایی که در همین رابطه مورد سؤال روزنامه ایران قرار گرفتند از وقوع چنین اتفاقی ابراز بی‌اطلاعی کردند. سیدحسین نقوی حسینی، ابوالفضل ابوترابی، مجتبی ذوالنور، جواد ابطحی، سیدقاسم جاسمی، حسن نوروزی و محمدعلی پورمختار از جمله این نمایندگان بودند. در موارد مشابه همواره این دست موضوعات قابلیت طرح و پیگیری در سه کمیسیون امنیت ملی، حقوقی و اصل نود وجود داشته و دارد.

روزنامه های هر دو باند حاکم نسبت به اعتلای مقاومت ایران ابراز وحشت کرده و به یکدیگر هشدار داده اند

رسالت: صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: کسانی می‌خواهند به‌طور رسمی در مسیر انقلاب بدعت بگذارند که یکی از همین بدعت‌ها تطهیر جریان (مجاهدین) است و باید در برابر این بدعت‌ها ایستاد.قتل علیرضا شیرمحمدعلی - روزنامه‌های حکومتی

ایران: بهانه به دست دشمن ندهیم: … اگر یک روزنه برای دوگانگی در کشور ایجاد شود، مثل همین ادعا که دولت با نیروهای انقلابی زاویه و مشکل دارد، دشمن سوء استفاده می‌کند. ضمن اینکه ما در کشور ناراضی هم داریم. مگر (مجاهدین) و سایر جریان‌های مخالف نظام در کشور نیستند؟

وقتی ما زمینه و روزنه‌ای برای دوگانگی میان دولت و سایر ارکان نظام و بخش‌های کشور ایجاد کنیم، این جریان‌ها از این فرصت استفاده می‌کنند. در ماجرای دی ماه 96 هم شاهد بودیم که با زمینه‌ای که برخی نیروها در مشهد ایجاد کردند، فرصتی برای گسترش اعتراضات در سراسر کشور فراهم شد.

اذعان به دخالت رژیم در یمن به صورت مستقیم و غیر مستقیم در روزنامه‌های سه شنبه دیده می شود:

ستاره صبح: احمد بخشایش: (حوثی‌ها) در اقدامات فرامرزی‌شان هماهنگی‌های لازم با ایران را انجام می‌دهند؛ چراکه تنها کشورهایی که از نظر نظامی و فناوری به حوثی‌ها کمک می‌کنند، ایران و کمی هم روس‌ها هستند. درنتیجه حوثی‌ها سرخود کاری انجام نمی‌دهند و هماهنگی‌هایی وجود دارد.

برخی روزنامه های حکومتی نسبت به موفقیت خود زنی رژیم در مانور ابلهانه آخوندی در خروج از برجام، ابراز تردید کرده و هشدار داده اند:

ایران: طبق اظهارات مقامات انرژی اتمی ایران،‌ تولید اورانیوم غنی‌شده ۴ برابر شده و بزودی ذخیره‌ آن از اندازه توافق و مشخص‌ شده بیشتر می‌شود. آیا این سیاست موجب اصلاح فهم و درک طرف مقابل از لزوم الزام به تعهدات و وفای به عهد خواهد شد؟ باید منتظر و شاهد روند پیشِ رو بود.قتل علیرضا شیرمحمدعلی - روزنامه‌های حکومتی

ستاره صبح: علی بیگدلی: مقامات باید توجه داشته باشند که هر اقدام آن‌ها در تلافی اقدامات دولت آمریکا ممکن است جور دیگری در عرصه بین‌المللی برداشت ‌شود. اگر اروپا از ایران دور و به آمریکا نزدیک شود، اعضای برجام از اعضای شورای امنیت تقاضا خواهند کرد که پرونده ایران به شورای امنیت برگردد. این شورا هم بالطبع به جمهوری اسلامی هشدار خواهد داد که اگر ایران این هشدار را نپذیرد، پرونده هسته‌ای ممکن است ذیل فصل هفتم شورای امنیت قرار گیرد.

آرمان: مهدی مطهرنیا: اکنون که بهروز کمالوندی اشاره می‌کند که تا ششم تیرماه دیگر فرصتی نیست و ایران در تولید اورانیوم از مرز ۳۰۰ کیلو خواهد گذشت، وضعیتی پدید می‌آید که می‌تواند گامی در جهت خروج از برجام تلقی شود، شاهد موضع‌گیری صریح کشورهای اروپایی و موضع‌گیری فدریکا موگرینی هستیم…

فلذا به‌نظر می‌رسد که ایالات متحده آمریکا در شکل دادن به یک رویداد گفتاری در جهت ایجاد اجماع جهانی بر علیه ایران موفقیت‌هایی به دست آورده یا خواهد آورد. بدین معنا که می‌تواند دو سوی اقیانوس را به‌هم نزدیک کرده و با نزدیکی دو سوی اقیانوس شرق را به یک جبهه متحد علیه ایران بکشاند. آمریکایی‌ها با صبوری بیشتر در پی ایجاد فضای مناسب برای آماده‌سازی افکار عمومی در این زمینه هستند که نمی‌خواهند آغازکننده جنگ بر علیه ایران باشند. آنها درصددند افکار عمومی را برای حادثه‌ای بزرگ‌تر آماده سازند.

مطالب مرتبط

پرکشیدن لبنیات از سفره مردم – روزنامه‌های حکومتی

مروری بر رسانه‌های حکومتی – سه‌شنبه ۲۸خرداد۹۸