تذکر کتبی به وزیر کشور – روزنامه‌های حکومتی

اندازه متن
Aa Aa

چکیده ای از روزنامه های حکومتی – تذکر کتبی به وزیر کشور

گزیده ای از مطالب مندرج در روزنامه های نظام آخوندی

مهم ترین مطالب روزنامه های حکومتی چهارشنبه پنجم تیرماه به بازتاب تحریم ولی فقیه ارتجاع و ظریف وزیر خارجه رژیم اختصاص یافته است. در کنار آن ابراز نگرانی از سوختن امکان مذاکره، هشدار سه کشور اروپایی به رژیم، وضعیت معلق برجام و اذعان به انزوای اجتماعی و بی آیندگی رژیم دیده می شود.

روزنامه‌های حکومتی همگی بحرانهای اقتصادی و اجتماعی را مسکوت گذاشته اند اما پاره‌یی از آنها به عقب نشینی هراس آلود رژیم از اقدام رسوای یک مزدور سرکوبگر که به بهانة آخوند ساختة بد حجابی دختر جوانی را بیرحمانه مورد ضرب و شتم قرار داده، اشاره کرده‌اند:

همدلی: پروانه سلحشوری گفت: بعد از انتشار فیلمی از برخورد پلیس با یک دختر جوان در یکی از پارک‌های تهران، امروز(۴ تیر) ۳۰ نماینده در تذکر کتبی به وزیر کشور خواستار توضیح در این باره شدند. همچنین سوالی از وزیر کشور… به جریان افتاد.
سلحشوری گفت: این نوع رفتارها باعث اغتشاش در جامعه می‌شود.

اذعان به انزوای اجتماعی رژیم و اقبال مردمی از مخالفان نظام موضوع یک روزنامة باند روحانی است:تذکر کتبی به وزیر کشور - روزنامه‌های حکومتی

ابتکار: مطهرنیا: دیگر نه اصولگرایان و نه اصلاح‌طلبان از پایگاه اجتماعی وسیعی برخوردار نیستند.

نواصولگرایی و نواصلاح‌طلبی به شیوه‌های متفاوت مطرح می‌شود اما چون پایه و دلالت عینی آن در ذهن مردم و نیروهای گوناگون اجتماعی با چالش‌های جدی و مسائل عمده روبه‌رو است این نو‌اصولگرایی و اصلاح‌طلبی نیز پاسخگو نیست.

لذا می‌بینیم که گرایش‌های رقیب بیرون نظام جمهوری اسلامی در لایه‌های گوناگون اجتماعی شانس بیشتری نسبت به گذشته در فضای سیاسی و زیر پوست جامعه ملی پیدا کرده‌اند.

روزنامه های حکومتی تلاش کرده اند تحریم شدن خامنه‌ای را کوچکنمایی کرده و آنرا بی اهمیت جلوه دهند. اما برخی هم از پیامدهای آن ابراز نگرانی کرده اند:

آرمان: مهدی مطهرنیا: بنظر می‌رسد تحریم‌های جدید آمریکا در مرحله نخست Leadership یا سازمان رهبری را تحت هجوم جنگ اقتصادی خود قرار داده و سپس شخص مقام معظم رهبری را که بنا به گفته‌های ترامپ در ایجاد فضای تحریم تمام نزدیکان و وابستگان به شخص رهبری و بیت رهبری را دربر می‌گیرد. فلذا این جنگ پیچیده اقتصادی به یک جنگ پیچیده سیاسی در حال اتصال و تکمیل شدن است.

جوان: هرچند تحریم شمار دیگری از فرماندهان سپاه سابقه داشته ولی تحریم رهبری انقلاب و دفتر رهبری اقدامی بی‌سابقه است. دولت ترامپ در حال نابودی همه سازوکار‌های جاافتاده بین‌المللی برای حفظ صلح و امنیت جهانی است.

در واکنش روزنامه های هر دو باند حاکم به کشورهایی اروپایی، انزوای بیشتر رژیم و تشدید فشارها دیده می شود:تذکر کتبی به وزیر کشور - روزنامه‌های حکومتی

سیاست روز: هشدار اروپا به ایران: در صورت توقف تعهدات برجامی با عواقب این عمل روبرو می‌شوید، معادله فشار برای تسلیم تهران

ایران: شمخانی با اشاره به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی که نسبت به کاهش تعهدات برجامی ایران هشدار داده بودند، نیز گفت: «بیانیه اخیر وزرای خارجه سه کشور اروپایی، آخرین اقدام از این نوع است که به‌واقع نمی‌توان نامی به غیر از وقاحت سیاسی روی آن گذاشت. اگر تاکنون سهم بیشتری برای ناتوانی اروپا در برابر امریکا قائل بودیم، اکنون قائل به عدم وجود اراده در اروپا برای اجرای تعهداتش هستیم».

آرمان: فریدون وردی نژاد: الگوی محافظه‌کارانه اروپایی‌ها، روس‌ها و چینی‌ها در یک طیف بوده اما تقریبا رفتار مشابه داشته‌اند. استراتژی روس‌ها و چینی‌ها عمدتا متکی بر شعار، صبر و انتظار بوده است. به‌صورت عملیاتی هیچ یک از طرفین در قبال برجام اقدام عملی انجام نداده‌اند. همچنین تاکنون رفتار مجزایی از چینی‌ها و روس‌ها در رابطه با برجام مشاهده نمی‌کنیم.

در روزنامه های حکومتی امروز، آرزوی نظام برای شکست رئیس جمهور آمریکا در انتخابات آتی، و هچنین ادعای شکست سیاست تحریم رژیم، رد شده است:

همدلی: علی بیگدلی: ترامپ در کاخ سفید می ماند. مردم آمریکا به دلیل دستاوردهای داخلی، دونالدترامپ را بهترین رئیس جمهوری یک قرن گذشته کشورشان می‌دانند.تذکر کتبی به وزیر کشور - روزنامه‌های حکومتی
همدلی: هرمیداس باوند: با در نظر گرفتن اینکه بسیاری از کشورها به لحاظ‌های مختلف خود را وام‌‌‌دار آمریکایی‌ها می‌بینند، طبیعی است که سیاست تحریم برای آمریکا سیاستی توام با موفقیت است.

آرمان: شکل‌گیری چنین فضایی کاملا به نفع ترامپ است. حال ترامپ لبخند می‌زند و این‌گونه ادعا می‌کند همان کسانی که پهپاد آمریکایی را منهدم کردند همان‌ها به نفتکش‌ها آسیب زدند. لذا واشنگتن به‌دنبال آن است تا ایران را ستیزه‌جو نشان دهد. زمان به نفع ترامپ است.

متاسفانه تحریم‌ها به نفع واشنگتن تمام می‌شود. همه شواهد و قرائن نشان می‌دهد که متاسفانه شانس دونالد ترامپ خیلی زیاد است. آمار بیکاری در حال حاضر در دوره ترامپ کمترین و رشد اقتصادی نیز در بالاترین میزان و همچنین تورم در پایین‌ترین نقطه قرار دارد.

مطالب مرتبط

مؤسسات غیر مجاز در حاکمیت – روزنامه‌های حکومتی

مروری بر رسانه‌های حکومتی – سه‌شنبه ۴تیر۹۸