مشروح اخبار ایران و جهان – ۵ تیر ۱۳۹۸

اندازه متن
Aa Aa

خبرهای ایران و جهان

گزارش تظاهرات بزرگ ايرانيان در واشنگتن

 در بيش از ۱۶۰۰ رسانه و سايت خبري

 در آمريكا و كشورهاي مختلف جهان

سناتور رابرت توریسلی-در یک نقطه چرخش هستیم

هيچ رفرمي در رابطه با آخوندهاي حاكم بر تهران وجود ندارد.

شيلا جكسون لي، نماينده كنگرة آمريكا

می‌خواهم از شما به‌خاطر شجاعتتان تشکر کنم. می‌خواهم بگویم که سرفراز باشید.

ون تیلور ـ نمايندة كنگرة آمريكا

رژیم ایران به‌مدت ۳۰ سال به گسترش حضور خود در خاورمیانه ادامه داده، تا بزرگترین حامی تروریسم در جهان باشد.

من بی‌صبرانه مشتاق روزی هستم که در ایران نظامی حاکم باشد که دیگر از تروریسم حمایت نمی‌کند،

دیگر شهروندان خود را سرکوب نمی‌کند و حقوق شهروندی‌شان را نقض نمی‌کند.

رئيس جمهور آمریکا در پي تحريم خامنه اي و دفاتر و نمايندگيهاي او اعلام کرد: ولی فقیه رژیم ایران فقط زور و قدرت را میفهمد.

هر حمله رژیم ایران به هر چیز آمریکایی، با نیرویی خردكننده مواجه خواهد شد که بمعنی محو شدن است.

دوران اوباما و جان کری تمام شده است.

خلیفه ارتجاع رسید تحریم و لیست گذاری خودش و بیت العنکبوتش را داد و با ترس و وحشت گفت مذاکره آمریکا فریب است و اگر مذاکره کند، هربلایی را سر او و رژیم آخوندی می آورند.

مایک پنس، معاون رئيس جمهور آمریکا  تحریمهای ترامپ علیه خامنه ای و دستگاه وی را

« تحریمهای کوبنده‌ علیه رژیم ولایت فقیه توصیف کرد

و هشدار داد: ایالات  متحده تهدیدهای این رژیم را تحمل نخواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی در کابل گفت: رژیم ایران به مدت ۴۰ سال در همه جای دنیا درگیر تروریسم بوده است و كماكان بزرگترین نیروی بی ثبات كننده در سراسر خاورمیانه است.

پمپئو اضافه کرد: آمریكا در اقداماتی كه رئیس جمهور در استراتژی خود برای ایجاد ثبات در سراسر خاورمیانه مشخص كرده است، ثابت قدم باقی خواهد ماند.

سناتور تام کاتن در باره تحریم خامنه ای توسط رئيس جمهور آمریکا گفت: هیچ کس بیشتر از خامنه ای مسئول تروریسم و سرکوب توسط رژیم ایران نیست و هیچ کس بیشتر از او سزاوار این تحریم ها نیست.

بدنبال حمله پهپادی شبه نظامیان رژیم آخوندی از یمن  به فرودگاه ابها در عربستان ، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد:

شبه‌نظامیان حوثی برای دومین بار در كمتر از دو هفته در یك حمله پهپادی به فرودگاه ابها در عربستان سعودی یك نفر را كشته و بیست ویك تن دیگر را  زخمی کردند.

پمپئو افزود: این حملات که تحت حمایت رژیم ایران انجام می شود،  غیر قابل قبول است

مارک دوبوویتز مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسیها در آمریکا درباره تحریم خامنه ای توسط ترامپ گفت:

ما از هدف قرار گرفتن کانون فساد عظیم ِ ولی فقیه نظام ایران استقبال می کنیم.

روز سه شنبه ۴ تیر گروهي از مردم  کرمان در اعتراض به قطعی آب و برق با تجمع در خیابان و روشن کردن آتش، مسیر خودروها را بستند.

وزیر امور خارجه فرانسه به حکومت آخوندی در مورد  نقض برجام هشدار داد.

ژان-ایو لودریان طی سخنانی درمجلس ملی  فرانسه گفت:  انگلستان، فرانسه و آلمان،  نهایت تلاش خود را انجام مي‌دهند تا به حکومت ایران بفهمانند که نقض برجام به سودش نیست.

وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد : تصمیمات رژیم ایران برای نقض تعهداتش در برجام یک واکنش اشتباه در مقابل خروج آمریکا از برجام است و به سود این رژیم  تمام نمی شود.

خبرگزاری رویترز گزارش داد: دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه اعلام کرد، امانوئل ماکرون روز سه شنبه به عنوان بخشی از یک طرح فرانسوی برای جلوگیری از افزایش تنش در خاورمیانه به صورت تلفنی با حسن روحانی گفتگو کرد.

روزنامه فرانسوی فیگارو نیز نوشت : امانوئل ماكرون روز سه شنبه با حسن روحانی به عنوان بخشی از تلاشهایش برای جلوگیری از افزایش شدید تنش در منطقه، گفتگوی تلفنی انجام داد.

رئیس جمهور فرانسه، “در روزهای آتی، به ویژه در حاشیه جی۲۰ در اوزاکا،” در ادامه تلاشهایش در مورد مسائل اتمی رژیم ایران و بحرانهای منطقه‌ای با همتایان تبادل نظر خواهد کرد.

آخوند روحانی درسایت خودش درباره تماس تلفنی با ماکرون نوشت که به رئيس جمهور فرانسه گفته است:  اگر نتوانیم از فواید برجام بهره مند شویم، مرحله به مرحله تعهدات خود را کاهش خواهیم داد.

به گزارش خبرگزاری سپاه پاسداران، پاسدار علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت رژیم اعلام کرد: از ۱۶ تیرماه، گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام با جدیت آغاز خواهد شد.

پاسدار شمخانی با غیظ و سرخوردگی از بیانیه سه کشور انگلستان، فرانسه و آلمان که در آن به رژیم آخوندی در مورد پایبندی به برجام هشدار داده شده، افزود:  در حالی که این سه کشور با تشدید فشار علیه جمهوری اسلامی ایران از این کشور می خواهند که به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند بماند، در قبال عدم پایبندی دیگر امضاکنندگان برجام به تعهدات خود منفعل و بی تفاوت هستند.

کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی رژیم نیز اعلام کرد از روز پنج‌شنبه ششم تیرماه ذخایر اورانیوم غنی‌شده رژیم از حد مجاز  ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهد کرد..